Nişantaşı’nın telaşlı halini ardınızda bırakıp Teşvikiye’ye doğru indiğinizde Ahmet Fetgari Sokak mutlaka ilginizi çekecektir. Son günlerde yepyeni yerlerin açıldığına şahit olduğum bu sokaktaki hareketlenme, devam edecek gibi görünüyor!

Cake Away Konum

mekan – cake away
Cake Away, Teşvikiye

Plus Kitchen’ın hemen yanında ufakça bir dükkan. Oldukça da şirin. Masaların üzerinde İtalyan stili kırmızı beyaz pötikareli örtüler var, epey fotojenikler. Dışarda iki üç masalık bir alan var, bence burada oturup etrafta olan bitenle iç içe hissetmek en güzeli. Cake Away, adından da ipucu yakalayabileceğimiz üzere bir tatlı cenneti. Ev yapımı cookieler, turtalar, cheesecakeler, portakallı, ballı, havuçlu kekler de sizleri bekliyor burada. Ben-tatlı-yememcilerdenseniz o halde soğuk-sıcak kahve çeşitleriyle vakit geçireceksiniz demektir. Fazlaca çorba çeşidinin ve atıştırmalıkların bulunduğunu da hatırlatayım.

Doğaya Dönüş Konum

mekan – dogaya donus
Doğaya Dönüş, Teşvikiye

Doğaya Dönüş, gerçekten doğal, ekolojik, özenle seçilmiş malzemelerle hazırlanan yemeklerin var olduğu bir yer. Girdiğiniz an sette sergilenen sebzeler, salatalar ve kişler gözünüzü alıyor. Hangisini seçeyim diye didinirken bir bakmışsınız hafif yemekler yiyeceğim sevinciyle elinizde koskoca bir tabak. Ben buradayken öyle oldu açıkçası. Doğaya dönüş, öğlenleri oldukça kalabalık. Çalışanların akın ettiği mekan, akşamüstü sakinliğinde gittiğinizde fazlaca keyifli. Hem yemekler hem de atmosferini çokça seveceğiniz Doğaya Dönüş’ün menüsünde sebzeler, zeytinyağlılar, et yemekleri ve günlük menüler mevcut. Akşam saatlerinde şarap eşliğinde dinlenmek isterseniz de Teşvikiye dolaylarında önerebileceğim yerlerden.

Cortiletto Pizzeria & Bar Konum

mekan – cortillo
Cortiletto Pizzeria&Bar, Teşvikiye

Cortiletto, henüz çok yeni bir mekan. Yoldan geçerken gözünüze çarptığına eminim. Girişine bakıp da küçücük bir yermiş gibi algılamayın, içeride sizi hoş bir bahçe bekliyor. Dekorasyonda İtalyan etkisi hissediliyor. Atmosferden, menüye ve malzemelere kadar her şey özenle seçilmiş. Öncelikle başlangıçlardan Burrata veya Caprese gibi klasikleri seçebilirsiniz. Yok biz direkt pizzalarını denemek istiyoruz derseniz anlarım çünkü masalara gelen pizzalar karşısında insanın kendisini kontrol etmesi epey zor. Pizzalarda kullanılan domatesleri Tekirdağ’dan özel olarak getirtiyorlar. Katkısız ve taze olmaları çok önemli. Hamurlar ise İtalya’dan gelen unlarla hazırlanıp, iki gün mayalanıyor. Tüm bunların etkisinden olsa gerek pizzalar çok hafif ve lezzetli. Geniş menü içerisinden birini seçin ve keyfini çıkarın. Eğer rejimdeyseniz pizzaları bir sonraki gidişe saklayıp, salatalardan birini tercih edebilirsiniz, somonlu ve bonfileli seçenekler özellikle leziz. Yemeğin sonunda asıl vuruşu tatlılardan biriyle yapabilirsiniz. Mascarpone kreması ve meyveyle doldurulmuş çıtır külah, cheesecake veya tiramisu tercih edebileceğiniz tatlılar arasında. Vanilyalı dondurma topları üzerinde espresso ile servis edilen Affogato ise değişik bir seçenek olabilir.