Kundura Sinema ile Kundura Sahne’nin birlikteliğinde düzenlenen ve 4 Ağustos’ta Beykoz Kundura’da başlayacak Bir Yaz Gecesi Festivali, yedinci yılında da dopdolu bir programla İstanbulluları açık havada ve Boğaz’ın kıyısında keyifli yaz akşamlarına davet ediyor. Beykoz Kundura Kültür ve Sanat Direktörü S. Buse Yıldırım’ın küratörlüğünde düzenlenen festival, bu yıl 20 Ağustos’a kadar sürerken canlı müzik eşliğinde sessiz film programı, yine usta müzisyenleri perdenin önünde ağırlayacak. Sinema tarihinin ilk döneminden sirk temalı klasikleri sanatseverlerle buluşturacak festivalde izleyiciyi sirk dünyasının büyüleyici ve şaşırtıcı dünyasına ortak edecek 100 yıllık filmler, restore kopyalarıyla ve usta müzisyenlerin canlı performansları eşliğinde gösterilecek. Gelin birlikte bizleri nelerin beklediğine göz atalım.

bir-yaz-gecesi-festivali
Bir Yaz Gecesi Festivali (4-20 Ağustos 2023) | Fotoğraf Kaynağı: Beykoz Kundura

Bir Yaz Gecesi Festivali: Sirk Temalı Klasikler

Başlangıç: Alman Sessiz Film Virtüözü Frank Bockius

dodsspring-til-hest-fra-cirkuskuplen-sirkte-yangin
Dødsspring til Hest fra Cirkuskuplen (Sirkte Yangın) | Fotoğraf Kaynağı: Beykoz Kundura

Elif Rongen-Kaynakçı’nın küratörlüğünde hazırlanan sessiz film programı, festivalin ikinci haftası olan 11-12-13 Ağustos günlerinde gösterilecek. Programın açılışı ise, festival kapsamında İstanbul’a gelecek Alman sessiz film virtüözü ve davul sanatçısı Frank Bockius ile olacak. Aralarında, Les six soeurs Dainef (Dainef Kızkardeşler Altılısı) ve Dødsspring til Hest fra Cirkuskuplen (Sirkte Yangın) yapımlarının olduğu sirk temalı iki filme müzik yapacak sanatçı, festivale özel bir atölye de verecek. 11 Ağustos 2023 Cuma saat 21.00’de gerçekleşecek performansını ise festival kapsamında gerçekleştirdiği atölyeye katılan müzisyenlerle birlikte yapacak.

Korhan Futacı’dan: Kült Korku Filminin Müzikleri

the-unknown-bilinmeyen
The Unknown (Bilinmeyen) | Fotoğraf Kaynağı: Beykoz Kundura

Sessiz film programının ikinci gösterimi ise Tod Browning’in yönettiği 1927 tarihli kült korku filmi The Unknown (Bilinmeyen) ile olacak. Restorasyon harikası kopyasıyla Türkiye’de ilk kez Bir Yaz Gecesi Festivali’nde gösterilecek filme, usta saksafoncu, şarkıcı, söz yazarı ve prodüktör Korhan Futacı’nın canlı performansı ve müzikleri eşlik edecek. Hollywood’dan çıkmış en tuhaf yapımlardan biri olan film ise kolları olmayan ve ayaklarıyla dikkat çekici numaralar yaparak sirk dünyasında yükselen Alonzo adlı bir adamın karanlık hikâyesini konu alıyor. Lon Chaney ve ilk büyük rolündeki Joan Crawford’un birlikte oynadıkları film, tüyler ürpertici anlatımı, yaratıcı kamera açıları ve zaman zaman şoke edici sahneleriyle gerçek bir korku klasiği sayılıyor.

Islandman ile: Max Linder Klasiği

king-of-the-circus-sirkin-krali
King of the Circus (Sirkin Kralı) | Fotoğraf Kaynağı: Beykoz Kundura

Festivalde canlı müzik eşliğindeki üçüncü sessiz film gösteriminde de müzikleri sınırları aşan elektro-akustik üçlüsü Islandman sahnede olacak. Caz efsanesi davulcu Okay Temiz’in de konuk sanatçı olacağı gecede, Charles Chaplin’in ilham kaynağı olarak gösterilen ve slapstick komedinin yaratıcılarından Fransız aktör Max Linder’ın son projesi de olan King of the Circus (Sirkin Kralı) filmine eşlik edecekler. Kapsamlı restore kopyasıyla tam 99 yıl sonra perdede yeniden canlanacak film, evlenmeye zorlanan genç asilzade Max Pompadour’un aşık olduğu bir genç kadının peşine düşmesini ve kendini bir sirkte aslan terbiyecisi olarak bulmasının eğlenceli hikâyesini anlatıyor. Chaplin klasiği The Circus (Sirk) ile sıklıkla karşılaştırılan ve uzun yıllar kayıp olan bu komedi klasiği, ilk kez geçen yıl restore edilmiş ve 11 farklı film arşivinde bulunan parçaların bir araya getirilmesiyle yeniden yaratılmıştı. 

beykoz-kundura-2
Beykoz Kundura | Fotoğraf Kaynağı: Beykoz Kundura

Restore Klasikler: Onlarsız Bir Festival Düşünülemez

Her biri birbirinden kıymetli bu sessiz filmler, bizleri o renkli sirk dünyası içinde masalsı bir yolculuğa çıkarırken canlı müziğin sessiz sinemaya ne denli yakıştığını bir kez daha ortaya koyacak. Bu yıl da film ve müziğin birlikteliğinden ilhamla yaratılan program, Restore Klasikler kapsamında ise 1979 yılında kaybettiğimiz Oscar ve Grammy ödüllü İtalyan besteci Nino Rota’ya odaklanıyor ve Rota’nın müziklerini yaptığı La Dolce Vita (Tatlı Hayat), , Plein Soleil (Kızgın Güneş) ve Francis Ford Coppola’nın yönettiği The Godfather (Baba) üçlemesinin ilk iki filmini restore edilmiş kopyalarıyla seyirciyle buluşturacak. 4-20 Ağustos 2023 tarihleri arasında düzenlenecek Bir Yaz Gecesi Festivali hakkında merak ettiğiniz tüm ayrıntılara beykozkundura.com adresinden ulaşabilirsiniz. Sinema ve müziği en özel ile deneyimleyeceğiniz keyifli festivaller dilerim.

Kapak Fotoğrafı: Beykoz Kundura

İlginizi çekebilir: Eda Geven’den KüçükÇiftlik Bahçe Tiyatrosu