Yunanistan’ı anlatmayı çok seviyorum. Ama, sanıyorum ki Yunanistan sınırlarında yapılabilecek alternatif tatil önerilerinde bulunmayı daha da çok seviyorum. Daha önce birçok farklı ada, şehir ve kasabayı heyecanla anlatmış olsam da Monemvasia anlatacaklarım içindeki en orijinal tavsiye olacak, bu kesin!

Konum

monemvasia-12[6]
Monemvasia: Romantik Bir Yunan Masalı

Monemvasia’yi çok yakın bir arkadaşımın düğün töreni nedeniyle ziyaret ettim. Frini’nin ailesi bu kasabanın yerlisiydi ve yaz aylarında burada yaşıyorlardı; ayrıca Monemvasia evlenmek ve balayı yapmak için Yunanistan’ın en romantik noktalarından biri olarak kabul ediliyordu. Dolayısıyla, biz de bu düğün vesilesiyle Yunanlıların anlata anlata bitiremediği kasabayı yaşayabilecektik!

Monemvasia

IMG_3924
Monemvasia: Romantik Bir Yunan Masalı

Monemvasia; Yunanistan’ın güneyinde kalan Mora Yarımadası’nın güneydoğu ucunda bulunan, büyük bir kayanın eteğinde ve denizin üzerinde konumlanmış, surlarla çevrili bir Orta Çağ kasabası. Aslında etkileyici bir yanı olmayan yeni yerleşim bölgesini geçtikten sonra kara ile bağlantısı sonradan sağlanmış kazıklı bir yol sayesinde Movemvasia’nın asıl görülmesi gereken kale surlarına, yani eski şehir bölgesine varıyorsunuz. Bu noktada sizin de anlayacağınız gibi Monemvasia aslında bir ada! 375 yılında yaşanan büyük deprem sonrası anakaradan ayrılmış ve yaşamı kolaylaştırmak adına 70’li yılların başında bu kazıklı yol ile kara bağlantısı yeniden sağlanmış.

IMG_0674
Monemvasia: Romantik Bir Yunan Masalı

Yukarıdaki görselde göreceğiniz, Kastro Monemvasia kasabanın eski yerleşim bölgesine verilen ad ve adanın yalnızca bir yüzünde gerçekleşmiş durumda. Bu korunaklı yerleşim fikrini, tek bir sur girişi ile desteklemişler ki zaten Yunanca “mone” ve “emvasia” kelimeleri tek giriş anlamına geliyor.

MonemvasiaStairs
Monemvasia: Romantik Bir Yunan Masalı

Surlardan içeri girdiğinizde, restore edilmiş ya da hala dokunulmaya kıyılamamış yüzlerce ev bekliyor sizi. Bazıları hala ev olarak kullanılsa da çoğunlukla otel, restoran ya da butik olarak işletilen bu evlerin hepsi de çok şirin. Daracık taş sokaklardan ilerlerken her biri resimlemeye değer kapılar, lokal restoranlar, köşe başı kahvehaneleri, rengarenk bahçeler ve hiç beklemediğini bir anda karşınıza çıkabilen deniz manzaraları ile karşılaşıyorsunuz. Surların derinlerine indikçe sessizleşen, tenhalaşan sokaklarda tam kaybolduk derken ya küçük bir meydan karşılıyor sizi ya minnak bir kilise ya da lokal bir Yunan restoranı. Kısacası surlar, gerçekten de yaşam kokan ve iç rahatlatıcı bir gezinti sunuyor ziyaretçilerine.

IMG_3946
Monemvasia: Romantik Bir Yunan Masalı

Evliya Çelebi de 1668 yılında bu kasabayı ziyaret etmiş ve yazılarında nergislerin, yaseminlerin, sümbüllerin insanın damarlarına işleyen kokularından bahsetmiş. Bunu öğrenmek o kadar hoşuma gitmişti ki, seyahat öncesi heyecanımı arttırmış ve adaya  vardığımda daracık sokaklarda yürürken yerlere dökülmüş çiçekleri gördükçe Evliya Çelebi izinde adayı gezdiğimi düşünmüştüm.

Monemvasia’ya Ulaşım

Monemvasia’ya ulaşmak için iki yolunuz var: İlki kendi aracınız ile Atina’dan yaklaşık 3/3,5 saat kadar yol almak. Bunun için A7 otoyolundan Corinth ve Tripoli tabelalarını takip etmeniz gerekiyor. Otobüs tercih ederseniz o da mümkün. Ancak, otobüsler birçok noktada duraklama yaptığından seyahat süresi yaklaşık 6 saate ulaşabiliyormuş. Diğer yol ise yaz aylarında Pire’den kalkan feribotlar. Yalnız bu kısım biraz karmaşık çünkü yalnızca yüksek sezonlarda hat açılıyormuş.

Movemvasia’ya ulaştığınızda ise kesinlikle araca ihtiyacınız yok. Küçük lokal otobüslerle yeni ve eski yerleşim bölgesi arasında taşımacılık yapılsa da yol yürüyüş ile 15 dakikadan fazla sürmüyor. Yeni şehir bölgesinde daha hesaplı bir konaklama yapar ve kale surlarına otobüs ile gelirseniz, surların tam girişinde inebilirsiniz. Kale içinde kaldığınızda ise zaten ihtiyacınız olan tek şey rahat ayakkabı ya da sandaletler olacak.

Ancak kasabanın çevresinde günlük gezintiler yapmak isterseniz kesinlikle araca ihtiyacınız var lakin bu bölgelere lokal taşımacılık yapılmıyor. Bu nedenle, araba, motor ya da ATV kiralamalarını yeni Monemvasia’nın merkez meydanından yapabilirsiniz.

Monemvasia’da; Kastro Monemvasia denen eski şehir yani kale içi ve Nea Monemvasia diye anılan yeni şehir dışında, Agia Paraskevi, Agios İoannis, Agios Stefanos ve Gerekas köylerini ziyaret etmeniz mümkün. Gerekli mi derseniz, bence değil. Ancak, yine de gitmeye karar verirseniz, dünya üzerinde atılan her adımın bir geri dönüşü olduğuna inanabilirsiniz.

Geri dönüşleriniz için; yeni Monemvasia bölgesinin merkezinde KTEL otobüs durağı bulunuyor. Toplu taşıma ile ulaştığınız kasabadan, bu duraktan kalkan otobüslerle Sparta ve Molai şehirlerini geçerek Atina’ya ulaşabilirsiniz.

Monemvasia’da Nerede Kalınır?

IMG_3914
Monemvasia’da Nerede Kalınır?

Yunanlılara göre adayı ziyaret etmek için en iyi zaman kesinlikle Paskalya dönemi. Bana göre de Monemvasia çok keyifli bir Paskalya kaçamağı, uzun bir Yunanistan seyahatinin nefes açıcı bir durağı ya da romantik bir balayı destinasyonu olabilir. Bunun için de, daha çok bahar aylarında ziyaret edilmeli diye düşünüyorum. Hem paskalya zamanı da ilkbahar aylarına yani denize girilmesi muhtemel zamanlara denk geliyor.

Bu arada Monemvasia’ya dek gelmisken görülmeden dönülmemesi gereken Elefonisos adinda bir minik ada ve muhteşem bir plaj da bulunuyor – ki o plaj Yunanistan sınırlarında şu ana dek benim gördüklerimin en iyisi!

Konaklamak için bizim tercihimiz düğünün de yapılacağı Hotel Lazareto oldu. Bahçesi çok keyifli, kahvaltısı zengin ve özenli, odaları temiz ve taş olması nedeniyle de son derece serindi. Otel, eski şehirde kale surlarına giden yolun üzerinde konumlanmıştı ve sabah tepelerin ardından doğan güneşi gözlemlemek tanımsız güzeldi! (Bir kez daha kasabaya gitme şansı bulursam kesinlikle surların içinde, denize yükseklerden de bakabileceğim Byzantino Boutique Hotel ya da Dina’s House gibi minik bir butik otelde konaklayacağım.)

Monemvasia’nın Tarihi Yapıları

Surlar arasında bir çok minik taş kilise görecek ve resimlemek için harika kareler yakalayacak olsanız da, kasabanın iki önemli kilisesini görülecekler listesine eklemeniz yeterli.

DSC_0108
Agios Nikolaos Kilisesi

Elkomenos Christos meydanındaki Agios Nikolaos Kilisesi 13.yy’dan günümüze dek ulaşabilmiş bir Bizans yapısı. Monemvasia’nın en önemli kilisesi ve eski şehrin tam merkezinde bulunuyor.

IMG_3929
Agia Sofia

Agia Sofia ise, yine Bizans döneminden kalan bir kilise ancak kale surlarının en tepesinde olması nedeniyle ulaşımı bir parça meşakkatli. Ancak tüm zorluğuna rağmen ulaştığınız noktadaki deniz manzarası görülmeye değer!

Movemvasia’da Yeme-İçme

wine
Movemvasia’da Yeme-İçme

Movemvasia şarapları, ülke genelinde iyi bir üne sahip ! Kesinlikle tadılması gereken bir lokal lezzet olarak not almanızı öneriyorum. Mükemmel olarak yorumlanan Malvazia üzümlerinden yapılan şarapların tadı kadar, rengi de dillere destan. (Malvazia; kırmızı, beyaz ya da rose olarak her türlü üzümü verebilen bir asma çeşidi imiş.)

Ev makarnası adanın kendine has lezzetlerinden bir diğeri. Lokal restoranların tamamında bu lezzeti tadabilir ya da pişmemiş halini kale içindeki lokal dükkanlardan satın alabilirsiniz.

İlk kez Saronic Körfezi adalarından Spetses ve Hydra’da karşımıza çıkan nefis bademli kurabiye Amygdalota burada da pek meşhur. Günlük şeker ihtiyacınızı fazlasıyla karşılayacak olan bu lokal lezzeti kasaba pastanelerinde bulmanız mümkün. Ayrıca, hediyelik olarak da iyi bir tercih olabilir. Bu arada, Amygdalota’nın burada daha lezzetli oluşunun en önemli nedeni kasabanın üst kalite badem ağaçları imiş. Sayıları her geçen gün azalıyor olsa da Movemvasia’nın lokal pastanelerinde hala ada bademleri ile imal edilmiş kurabiyeler bulmak mümkün.

Cuma çok geç saatte adaya ulaştığımız ve Cumartesi gecesi de yemekli olacak düğün partisi nedeniyle Movemvasia’da ciddi bir restoran deneyimi yaşadığımı söyleyemem. Ancak, yurt dışından gelen misafirlerin birlikte yemek yemesi ve kaynaşması için düzenlenen öğle yemeğinde Mataula Garden ile tanışma şansımız oldu. Mataula, bahçe içinde hem eşsiz bir manzara hem de lokal bir deneyim sundu bize. Yunan mutfağının vazgeçilmezlerinden olan etli dolma, kok sebze haşlamaları, incecik sebzeli börekler, musakka, kabak ve patates kızartmaları, geleneksel ev makarnası ve elbette Yunan salatası eşliğinde kocaman bir masada, bağır-çağır ve kahkahası bol bir geç-öğle yemeğiydi!

IMG_3966
Movemvasia’da Yeme-İçme

Yemek öncesi ise yine aynı ekip, Enetiko Cafe’de kokteyl tadımları yaptık! Manzara yine eşsizdi ve sıcak havada dar sokaklar içinde yaptığımız uzun ve arındırıcı yürüyüş sonrasında içtiklerimiz bize adeta cennet hissi verdi !

Monemvasia’da Gece Hayatı

Monemvasia’nin romantik bir destinasyon oluşu gece hayatının kesinlikle sakin olduğu anlamına geliyor. Hatta “Lounge Nightlife” burası için tam yerinde bir tanımlama olur. Kale içinde keyifli barlar bulacağınıza emin olabilirsiniz ancak en önemlisi gecenize enfes bir deniz manzarasının eşlik edeceği gerçeği. (Romantik kaçamağınıza bir de dolunay ekleyebilirsiniz mesela!)

IMG_3955
Monemvasia: Romantik Bir Yunan Masalı

Monemvasia; belki klişe olacak ama dünya gözü ile görülmeye değecek, kendine has bir Orta Çağ kasabası. Geçirdiğim iki gün ruhuma ilaç gibi gelse de kesinlikle yeterli olmadı. O yüzden de kasabaya veda ederken kale surlarına mutlaka yeniden geleceğimi fısıldadım. Bu yıl Lonely Planet’in Monemvasia’ya “Best Place to Visit Europe in 2016” katagorisinde ilk sırayı vermesine de işte bu yüzden hiç şaşırmadım!

İlginizi çekebilir: Başak Duru’dan Yunan Adaları Rehberi