Hayalleri peşinde koşanlar için bir bira üretmiş ve adını MÜHENDİS koymuştuk.. Şimdi artan deneyim ve bilgimizle yüksek alkollü versiyonu üretildi: ‘YÜKSEK MÜHENDİS’.Bira Atölye’sinin 13. birası, tüm ömrünü bir hayali gerçekleştirmeye adamış çok özel bir insana, Vecihi Hürkuş’a adanmıştır.

Vecihi deyince aklınıza sadece Gülen Gözler filmindeki oyunu ile Şener Şen geliyorsa bu ismin arkasındaki gerçek kişiyi tanımıyorsunuz demektir. Atölyemizin 13. Birasını o karakterin arkasındaki büyük insana ‘Vecihi Hürkuş’a adıyoruz. İdealleri uğrana bir hayat yaşamanın herkese nasip olması dileğiyle.

muhendis

Bira Atölyesi 3 Mühendis’ten kurulu amatör bir ekip. Daha önce detaylarını paylaştığımız (blogun da en çok okunan yazısı durumunda) ‘Mühendis‘ isimli bir bira yapmıştık. Temamız çoğunlukla İstanbul olduğu için bu konu ile özdeşleşecek logomuz Hazarfen Ahmet Çelebi‘nin Galata kulesinden uçuşu görseli idi.

theMagger’dan “Mühendis”in hikayesi…

Şimdi artan deneyimlerimiz ile Yüksek Mühendis‘i ürettik. Mühendis’e göre daha yüksek alkollü, ale türü bir bira. Ustalık eserimiz mi, göreceğiz. DIPA (Double India Pale Ale) türüne yakın bir ürün bekliyoruz. Şerbetçiotunu bol tuttuk..

Önce Reçetemizi paylaşalım:
2,7 kg Pale Malt
0,375 kg Cara Amber
30 gr American Bravo @ 60dk
40 gr Challenger @ 35dk
30 gr Challenger @ 15dk
30 gr Challenger @ 0-5dk

Bu birada kaynama öncesi yaklaşık 200 gr esmer şeker kullanıldı. Bunu ilk defa deniyoruz..

Üretim prosesi ve biramızın hikayesi ise şu şekilde:

bira atölyesi

Önce hayal etmek lazım! Ardından planlamak ve son olarak da icraata geçmek. Ve belki de en önemlisi hatalardan yılmamak, ders çıkarıp devam etmek..

Sonuçta ne olsun istiyoruz? Hangi maltı kullansak, hangi şerbetçiotu ne kadar kullanılmalı, bunlar kağıda dökülüyor.

Diğer biralarda neler yaptık, bunda ne yapmak istiyoruz tartışılıyor. En önemli karar vericilerden biri de eldeki malzeme, ne varsa o kullanılıyor sonuçta!

bira atölyesi

İşe giriştik, malt öğütme süreci, ardından mayşeleme başlayacak ve 65-70 derece arasında maltımız sıcak suda bir saat şekerini ve aromalarını bırakacak.

Bundan sonraki adımları diğer yazılarımızdan okumuşsunuzdur. Özetle;

– Kaynatma, farklı sürelerle şerbetçiotlarının girişi de bu aşamada gerçekleşiyor.
– Soğutma, hidrometre ölçümü ve son olarak da mayayı ekleyerek beklemeye geçiliyor.

Tüm bu süreç yaklaşık 4-5 saat alabiliyor. Çünkü çok değinmediğimiz ama bira yapmanın en önemli süreci olan temizlik ve sterilizasyon vakit alıcı bir çalışma. bu konuda da çok iyi değiliz ne yazık ki!

bira atölyesi


Burada 2 fermenter kovası görüyorsunuz. Gün sonunda birden kazan doğurmadı tabii ki! %100 kendi reçetemiz ve üretimimiz (Malttan, all-grain üretim) YÜKSEK MÜHENDİS dışında aynı gün KİT’ten bir bira üretimi daha gerçekleştirdik. Onun hikayesi yakında yine burada olacak..

Hayal etmek lazım, ideallerin peşinden gitmek lazım. Günümüzde bu oldukça zor. Sadece keyif aldığınız ya da bildiğiniz işi yaparak yaşayamıyorsunuz. Biz en azından bu hobimiz ile kendi ürettiğimiz bir ürünü içmenin ve deneyimlerimizi paylaşmanın keyfini yaşıyoruz. Bu keyifle birlikte sizlerin paylaşımları, yorumları, geri bildirimleri bizileri çok mutlu ediyor. Lütfen yorum bırakmayı, mail atmayı sürdürün.

yuksek muhendis

Yüksek Mühendis Şişelendi ve Etiketlendi..

bira atolyesi

Atölyemizin Özel Etiket Tasarımı olan biralarından bir görüntü..

Yazının girişinde belirittiğimiz üzere bu keyfi yaşarken 13. biramızı da hayatını bir ideal uğruna yaşamış çok değerli insan Vecihi Hürkuş’a adamayı uygun bulduk. Sosyal medayda çokça paylaşılan videosunu hala izlemediyseniz aşağıdaki gibidir:

İstanbul’a yapılacak 3. Havaalanına bu kişinin ismi verilse ne güzel olur değil mi?

vecihi hurkus heykeli

Kadıköy’de bu özel insanın bir de heykeli var..

Umarız herkes idealleri ve hayalleri doğrultusunda bir hayat yaşamayı başarır ya da en azından keyif aldığı hobiler ile uğraşma keyfini yaşar.. Umarız artık Vecihi diyince aklınıza da ‘Panic In The Sky’ – Şener Şen değil, Vecihi HÜRKUŞ gelir. 🙂

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere..