Etkisinden uzun süre kurtulamadığım bir çocukluk çizgi filmim vardır; “HAY”. Dini temellere oturtulan, Haşim Vatandaş tarafından yazılıp yönetilen çizgi filmde Hay isimli karakter yalnız başına bir adada doğar ve ceylan tarafından büyütülür. Büyüdükçe hayatı keşfetmeye, anlamlandırmaya çalışır. Kendisini büyüten ceylanın öldüğü sahnede vücut ısısı ile sönen ateş arasında bağlantı kurarak var oluşun özünü kimi zaman ateş kimi zaman su, hava olarak tanımlamaya başlar ve gizemli dünyasındaki yolculuğu ta ki diğer insanlarla karşılaşıncaya kadar devam eder. Soyut resmin insanı çıkardığı bu yolculuk özelliğini çok seviyorum.

sergiden8

İlk insanların varlığından bu yana merak edilen “öz” arayışının getirdiği merak bizleri milyonlarca yıllık bir yolculuğa, ilk patlamaya götürmüştür. Günümüzde yaşadığı coğrafyadaki inanışlarına göre şekillense de oldukça değişken olan öze varış sanatçı Birce Yıldız’ın Mistik Arayış sergisi ile karşımıza mistik renklerin ahengi ve farklı maddelerin birleşimi ile çıkıyor.

by-resim9

“Sanat benim için, devingen, sürekli başkalaşım (dönüşüm) halinde süregelen bir serüvendir. Mistik bir arayıştır.” diyen Birce Yıldız soyut ekspresyonist çalışmaları ile izleyiciyi maddenin özüne yolculuğa çıkarıyor. Zihnimizden evrene uzanan bu yolculuk hareket, değişkenlik, döngü gibi anahtar kelimeler üzerinden referanslar oluşturarak sanatçının belleğinde oluşan yansımaları gözle görünür hale getiriyor. Oluşturduğu soyut kompozisyonlara aventurin, florit, ametist gibi taşlar ekleyerek soyut ve gerçeklik arası bir bağ kuruyor. Sanatçı gözle görmeden varlığına inanamadığımız olguları soyut ve somut olarak harmanlarken kullandığı döngüsel formlar ile evrende her hangi bir nokta ile bizleri buluşturuyor gibi.

by-resim8

“Evrenin temelinde hangi form var?” sorusu üzerinden okumalar ve araştırmalar yapan sanatçı zihninde canlanan tüm renk, doku, birleşim ve formları oldukça göz alıcı şekilde izleyiciye sunuyor. Enerjinin akışını resmettiği “Mistik Arayış” sergisini 13 Nisan 2016 tarihine kadar Gama Gallery‘de ziyaret edebilirsiniz.

resim1

Daha fazla bilgi için Gama Gallery‘nin ve Birce Yıldız‘ın kişisel web sitesine göz atabilirsiniz. 

750ce5_e197b66df45c42f89e64940066ea3e3a