Günümüzde çok hızlı bir şekilde değişen gündemi sadece takip etmek değil, yeni bir gündemle karşılaşana kadar eskisiyle ilgili yeterince bilgi toplamak da zorlaşmış durumda. Üstelik doğru kaynakları bulmak, bilgi kirliliğinden ve yalan/yanlış kaynaklar da işimizi çok daha zorlaştırıyor. Bu yeni köşemizde, güncel konulara yabancı kalmamanız için izleyebileceğiniz belgeselleri ve filmleri, okuyabileceğiniz kitapları, takip edebileceğiniz blogları bir araya getiriyoruz. Gerisi size kalmış!

Bir süredir gündemden düşmeyen bitcoin konusu ve Elon Musk, her geçen gün daha büyük bir küresel sorun haline geldiğini hissettiğimiz küresel ısınma, her geçen gün hayatımızı kolaylaştırdığı yeni yollar keşfettiğimiz 3 boyutlu yazıcılar ve gündemdeki dizilerden ikisi, Altered Carbon ve Handmaid’s Tale… Tüm bu konulara biraz daha hakim olabilmeniz için, işte 10 belgesel, video, websitesi ve kitap önerisi:

BONUS: Bir diğer popüler konu olan Yapay Zeka hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Jag Style’ın Yapay Zeka ve Daha İyi Anlamak İçin Film ve Dizi Önerileri yazısına göz atabilirsiniz.

***

Güncel Konulara Yabancı Kalmamanız İçin Öneriler

Bitcoin

 

Banking on Bitcoin | Belgesel

Belki de internetin icadından beri bitcoin kadar dünya düzenini değiştirebilecek bir icatla karşı karşıya gelmemiştik. Sadece bitcoin değil de, genel olarak kripto-parabirimleri… Kapitalizmin ve bankaların para üzerindeki egemenliğinden bağımsız bir hareket olarak başlayan ve uzun yıllar boyunca neredeyse bir yeraltı hareketi olarak süren bitcoin, son zamanlarda çokça gündemde. Popülerliği, en büyük rakibi bankaların dikkatini çekmiş durumda ve bu bankalar bitcoin ve türevlerinin kendi yarattıkları düzene tamamen ters düştüğünün farkındalar. İşte Banking on Bitcoin belgeseli, yalnızca bitcoin konusunda bilgi edinmenize değil, bitcoin’in neden bu kadar gündemde olduğunu da anlamanıza da yarayacak.

Mastering Bitcoin | Kitap

Ekonomiyle ve finansla aranız ortalamaya göre çok daha iyiyse eğer, daha karmaşık bir okumayla da yolunuza devam edebilirsiniz. Bitcoin ve kripto-parabirimlerinin teknolojik altyapısından, algoritmaların ve sürecin nasıl işlediğine dair teknik detaylara kadar çok daha derinlemesine bilgi edinmenizi sağlayacak Mastering Bitcoin, Amazon’un Ekonomi bölümünde uzun süre boyunca en çok satanlar arasında birinci sırada yer almıştı. Bu bana çok gelir diyenler için, yine Andreas M. Antonopoulos tarafından yazılmış, The Internet of Money‘nin de iyi ve daha basit bir seçenek olduğunu ekleyelim.

 

Elon Musk

Elon Musk: How I Became The Real ‘Iron Man’ | Video

Çağımızın serveti kadar dehasıyla da dikkat çeken, dünya, çevre ve gelecek için yaptıklarıyla gündemden düşmeyen girişimcilerinden Elon Musk’ı daha iyi tanımak için Bloomberg Risk Takers’ın hazırladığı Elon Musk: How I Became The Real ‘Iron Man’ videosunu izlemek iyi bir fikir. PayPal’den Tesla’ya birçok dev yatırımın arkasındaki isim olan, güenş enerjisinin yaygınlaştırılmasından uzay yolculuğunu gerçek kılmaya kadar birçok girişimi bulunan Elon Musk neden gündemden düşmüyor, daha iyi anlayacaksınız.

Elon Musk – Tesla SpaceX ve Muhteşem Geleceğin Peşinde | Kitap

Elon Musk’ın yaşamı hakkında izledikleriniz size çoktan ilham verdiyse ve onunla 45 dakikadan daha uzun vakit geçirmek istediğinizi düşünüyorsanız, elinize Ashlee Vance‘in kitabını alabilirsiniz. New York Times Çok Satanlar #1, Amazon Yılın En İyi Kitabı ve Wall Street Journal Yılın En İyi İş Dünyası Kitabı gibi başarılara sahip olan bu kitap, Musk’ı önüne çıkan engellerle, büyük başarılarıyla ve yaşadıklarıyla çok daha yakından tanımanızı sağlayacak.

 

Küresel Isınma

climate.nasa.gov | Websitesi

Günümüzde gezegenimizin ve türümüzün karşı karşıya olduğu en büyük sorunlardan biri olan küresel ısınma ve iklim değişikliği, ne yazık ki politikacılar, sermaye sahipleri ve küresel şirketlerin işbirliğiyle görmezden geliniyor, hatta var olan bilimsel dayanaklara rağmen yalanlanıyor, yok sayılıyor. Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü‘nde NASA‘ya bağlı olarak çalışmalarını sürdüren Yer Bilimleri İletişim Birimi tarafından hazırlanan websitesi, küresel ısınmanın bilimsel dayanaklarını tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor. Ana sayfada, sürekli güncellenen verilerle küresel sıcaklıktaki, atmosferdeki karbondioksit oranındaki ve buzul kalınlıklarındaki değişim paylaşılıyor. Sitede ayrıca dünyanın dört bir yanından fotoğraf, video ve makalelerle küresel ısınmanın sonuçlarını somutlaştıran paylaşımların yer aldığı bir blog, konuyla ilgili sıkça sorulan sorulara yanıtlar ve çözüm önerileri yer alıyor.

 

Chasing Ice / Chasing Coral | Belgesel

Küresel ısınma ve iklim değişikliğine dair toplanan verilere ve bu verilerin yorumlanması sonucu ortaya çıkan manzaraya odaklanan belgeseller de konuyu farklı açılardan kavramanız için size yardımcı olabilir. Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin sadece hava sıcaklığıyla ilgili bir doğa olayı olmadığını, okyanus seviyesinden ekosisteme kadar birçok konuya dünyanın her köşesinde olumsuz etkiler yaratan karmaşık bir değişim olduğunu bu gibi belgesellerle daha iyi kavramak mümkün. Örneğin Chasing Ice, farklı kıtalardaki buzulların kısa bir sürede geçirdiği korkunç değişimi video ve fotoğraf kanıtlar üzerinden yorumlarken, birkaç yıl sonrasında gelen Chasing Coral, farklı okyanuslardaki mercan resiflerinin kısa sürelerde okyanus suyu sıcaklığındaki değişimler nedeniyle nasıl yok olduğunu su altı çekimleriyle gösteriyor.

 Küresel ısınma ve iklim değişikliğini konu alan daha fazla belgesel ve kurmaca film önerisi için İklim Değişikliği: Durumu Ciddiye Almayanları Harekete Geçirecek 10 Film listemizi inceleyebilirsiniz.

3 Boyutlu Baskı

Print the Legend | Belgesel

3 boyutlu yazıcılar ve dünyayı nasıl değiştir(ebil)ecekleriyle ilgili yeterli bilgiyi toplamak için hâlâ geç kalmış sayılmazsınız. 2014 yapımı belgesel Print the Legend, sizi birkaç yıl önceki gelişmelerle güncelleyecek ve bununla da kalmayıp 3 boyutlu yazıcı ve tarayıcılar pazarındaki akılalmaz rekabeti ve geleceği (biraz da bugünleri) şekillendiren gelişmelerin perde arkasını anlatacak.

3Dörtgen | Mekan

İstanbul – Çamlıca’da bulunan 3Dörtgen, dünyanın ilk konsept 3 boyutlu yazıcı mağaza ve kafesi… Maker dostu bu mekanda tasarımcılar 3 boyutlu tasarımlarını üretebiliyor, farklı yaratıcı projeler için mekandaki farklı imkan ve araçları kullanabiliyor. Aynı zamanda 3Dörtgen takımından 3 boyutlu yazıcılar ve baskı teknikleriyle ilgili sorularınıza cevap alabilir, kendi 3 boyutlu yazıcı ya da 3 boyutlu tarayıcınızı satın alabilir, sevdiklerinize 3 boyutlu baskıyla hediyeler yaratabilirsiniz. 3Dörtgen aynı zamanda çeşitli ücretsiz atölye çalışmaları düzenliyor, ücretli eğitimler veriyor ve mekandaki kafede kahve veya öğle yemeği için misafirlerini ağırlıyor. 3Dörtgen’i sosyal medyadan takip ederek konuyla ilgili dünyadaki haberleri ve gelişmeleri yakından takip etme, 3 boyutlu yazıcılarla yapılmış ilham verici işleri keşfetme imkanınız olduğunu da unutmayın. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

Yeni Diziler

Damızlık Kızın Öyküsü | Kitap

Romanlardan uyarlanmış dizileri izlemeye başlamadan önce asıl kaynağı okumak, televizyonda yaratılanla hayalgücünüzde yarattığınız arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları keşfetmek ya da dizinin ilk sezonunu çabucak tükettikten sonra daha fazlasına ihtiyaç duymak… Sebebiniz her ne olursa olsun, gündemdeki diziler hakkında konuşulurken konuya yeterince hakim olmak için uyarlamanın kaynağı olan romanı da okumak şart. Son zamanların en popüler dizilerinden biri kuşkusuz Hulu yapımı The Handmaid’s Tale. Dizi, ilk sezonu yayınlanalı henüz bir yıl bile olmamasına rağmen, televizyon dünyasında ne kadar ödül varsa topladı bile. Erkek egemen bir distopyada ezilen ve damızlık olarak kullanılan kadınların çığlığını konu alan diziyi ve dünyasını daha iyi anlamak, günümüzle bağlantılarını daha iyi yorumlayabilmek için Margaret Atwood‘un Damızlık Kızın Öyküsü romanını bir an önce okumalısınız.

Değiştirilmiş Karbon | Kitap

Popülerliği gittikçe artan bir diğer yeni dizi ise ilk sezonu Netflix’te birkaç gün önce yayınlanan bir bilimkurgu dizisi: Altered Carbon. Estetiğiyle Blade Runner‘ı hatırlatan, olay örügüsüyle birçok bilimkurgu başyapıtını aratmayan bu yeni dizi, ruhların beden değiştirerek ölüme meydan okuduğu bir gelecekte geçiyor. Altered Carbon‘un kaynağı, Richard K. Morgan’ın Değiştirilmiş Karbon romanı.

Altered Carbon dizisiyle ilgili daha fazla bilgi için Nybatteri’nin Alternatif Gelecek: Altered Carbon yazısını okuyabilir, daha fazla dizi önerisi için Kış Günlerinde Bağımlısı Olacağınız 10 Yeni Dizilistemize göz atabilirsiniz.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN