Bir şarkı düşünün ki yazarı, bestecisi ve söyleyenleri yıllar geçmesine rağmen gizemini korumakta. Muhtemel olarak 1982-1984 yılları arasında alman radyosu olan NDR’da çalınan bu şarkı üzerinden 35 sene geçmesine rağmen Discord, Reddit gibi platformlarda tartışılan bir konu ve bir internet virali. Şimdi olayın derinliklerine inme vakti.

https://www.youtube.com/watch?v=bJb66BkhGTE

Olay 1982-1984 yılları arasında Almanya’nın Wilhelmshaven adlı küçük bir kasabasında Darius S. isimli bir kişinin Alman devlet radyosu NRT’de dinlediği Musik für junge Leute (Gençler için Müzik) adlı programdan sevdiği şarkıları kasetlere doldurmasıyla başlıyor. 

Aynı yıllarda doldurduğu kasetleri tekrar dinlerken, Darious S.’nin ilgisini bir şarkı çekiyor. Darius şarkıyı çok beğenmesine rağmen, çok çaba gösterse de şarkının ismini hatırlayamıyor. Şarkının bulunduğu kasette The Cure ve XTC gibi grupların 1984 senesinde yayımladığı şarkıların bulunması gizemli şarkımızın mümkün olarak en erken 1984 tarihinde çıkmış olması anlamına geliyor diyebiliriz. Şarkının sözlerini bir kağıda yazarak şarkıyı araştırmaya başlayan Darius ne yazık ki hiçbir şey elde edemiyor.

Gizemli şarkının bulunduğu 4. kasetin şarkı listesi
Gizemli şarkının bulunduğu 4. kasetin şarkı listesi| Fotoğraf: wikipedia.org

18 Mart 2007 tarihinde spiritofradio.ca sitesine ‘bluuue’ takma adlı bir kişi şarkının kısa bir versiyonunu yüklüyor. Daha sonra 2019’da bu kullanıcı kendisinin adının aslında Anton olduğunu ve Darius’un kız kardeşi olduğunu açıklıyor. 

youtube play youtube play

17 Nisan 2011 yılında bir Youtube kullanıcısı bu kısa versiyonu YouTube’a yüklüyor. Şarkının adını ‘Cancion Desconocida – Unknown Song’ olarak giren bu kullanıcı 8 yılda sadece 7500 izleniyor.

Bir İnternet Fenomeni: “The Most Mysterious Song on the Internet”

7 Nisan 2019 tarihinde Gabriel Vieira adlı YouTube kullanıcısı şarkının tümünü sözleriyle birlikte yüklüyor ve bir Reddit kullanıcısının bu videoyu keşfedip takipçileriyle paylaşması sonucunda olay bir fenomen haline geliyor.

youtube play youtube play

Aynı gün başka bir Reddit kullanıcısı 1982-1984 yılları arasında NRT’de Musik für junge Leute programının DJ’i Paul Baskerville olabileceğini Gabriel’e söylüyor ve bu grup Paul ile temasa geçiyor. Paul aynı gün Gabriel’in videosunun altına yorum yazıyor ve şarkıyı hatırlamadığını, üzerinden çok uzun zaman geçtiğini söylüyor.

Grubun Adı

Grubun adı da süreç içerisinde büyük merak konusu oluyor. Bir Reddit kullanıcısı o dönemlerde plak biriktiren amcasına kaydı yolluyor. Amcası ise kaydın sahibinin “Sußigkeiten Jungs” adlı bir Alman grup olabileciğini söylüyor. Ancak yapılan araştırmalarda Sußigkeiten Jungs isminde veya benzeri bir isimde herhangi bir grubun varlığı bulunamıyor. Ancak amcası ilerleyen günlerde gizemli kaydın bir kopyasının kendisinde olduğundan emin olduğunu, hatta albüm kapağı üzerinde bir kız resmi olduğunu hatırladığını söylüyor. İlerleyen günlerde albümü bulduğunu söyleyen amca yeğenine albümün fotoğrafını atıyor. Ancak dinlenildiğinde parçalar içerisinde gizemli şarkımıza rastlanılamıyor. 

Gizemli şarkımızın içerisinde bulunduğu iddia edilen Sußigkeiten Jungs albümü
Gizemli şarkımızın içerisinde bulunduğu iddia edilen Sußigkeiten Jungs albümü | Fotoğraf: knowyourmeme.com

35 yıldır gizemini koruyan bu müzik hakkında yapılan araştırmalar ve yorumlar teori olmanın ötesine gidemiyor. Bakalım ilerleyen zamanda bu gizem çözülebilecek mi?

Kapak fotoğrafı: PRI

İlginizi çekebilir: Melih Ökcün’den Rush