Malum akşamlarımızın çoğu artık ekran basında geçiyor. Kablolu kanallarda iki saatlik uzun uzun bakışmalı dizilerden kendi payımıza bir şey bulamadığımızdan çözümü online platformlarda arıyoruz. Bugün size küresel bazda günlük hayatın bir parçası olmuş Netflix’i bir kenara koyup yerli ve milli  alternatifimiz Blu Tv’den bahsedeceğiz. Evet ilk etapta ara yüzü sebebiyle çok da kullanıcı dostu olmadığın şikayet edeceksiniz  ama bu sizi yıldırmasın çünkü size izlemekten keyif aldığımız değişik birkaç içerikten bahsetmek istiyoruz. İçinde bulunduğumuz şu kısıtlı günlerde ortamlarda “Ben zaten hep belgesel izliyorum” dedirtecek dört BluTv belgesel önerisi ile geldik.

BluTv Belgesel Önerileri
BluTv Belgesel Önerileri | Fotoğraf: diziyorumu.com

BluTv Belgesel Önerileri

Pavyon

youtube play youtube play

“Pavyon”; 1 sezon 6 bölümden oluşuyor; 6. Bölüm yılbaşı özel. Siz de gecen yıl bizim gibi Victoria’s Secret defilesinin eksikliğini hissettiyseniz bu sene çok alternatif bir versiyonuyla yılbaşını karşılayabilirsiniz. 2019 yılında çekilen Pavyon, Ankara eğlence hayatının %50 sini karşılayan sektörün çalışanlarıyla, müdavimleriyle ve alemcileriyle yapılan röportajlardan oluşuyor. En ilgi çekici içeriklerden bir tanesi de 3. Bölümde anlatılan “Angara” Müzikleri. İstanbul piyasasıyla girdikleri kıyasıya rekabetten bihaber olan bizler için enteresan bir bölüm olmuş. Hiç gitmedim diyenlerdenseniz belgeselin sonunda bu sektöre dair de bir fikriniz olacak.

Parayı Vuranlar

youtube play youtube play

İkincisi ise 140 Journos’un Parayı Vuranlar adlı 3 bölümlük belgesel dizisi. 90’lar Türkiye’sinde ticari oyunlarla insanların elinden paralarını almayı başaran sözde girişimcilerin hikayesi anlatılıyor. Yakın zamanda yeniden patlak veren Çiftlik Bank ile aslında bu dönemin geride kalmadığını, insanın parayla olan imtihanının zamansız olduğunu da düşünmeden edemiyoruz. İlk bölümde Jet Fadıl ve projeleri anlatılıyor. Bu projeleri pazarlamak için çekilen reklamlar ve araya serpiştirilen dönem haberleri sizi o günlere geri götürüyor.

İkinci bölüm 900’lü hatlar ile ilgili. Aslında bilgi paylaşma adına çıkılan bu yolculuk bir anda tüm şöhretler için yeni bir gelir kapısı haline geliyor ve yeni yeni isimlerin tanınmasına neden oluyor. Çoğu kez nereden tanıyorum ben bunu dediğimiz kişiler aslında bu dönemin meşhurları olarak karsımıza çıkıyor.

youtube play youtube play

Üçüncü bölüm ise bir dönemin yıldızı Saadet Zinciri’ni konu ediyor. Kenan Şeranoğlu tarafından 1997 yılında Türkiye’ye getirilen bu dolaylı para kazanma yöntemi 1900 Alman markı ile başlayıp şirket büyüdükçe 2400 Alman markına çıkmış ve 1998 yılında 32 bin üyeye ulaştıktan sonra trajik bir şekilde sonlanmış. Doğum gününde kendisine yapılan büyük sürpriz sonrasında manşetlerden düşmeyen Kenan Bey bitirilişinin hikayesini Türkiye’deki gazetecilerle ters düşmesine bağlamış. Bir noktada bizim de ilgimizi çekmiş olabilir neyse ki zincir dağıldı. Sonuç olarak 140 Journos bizi yine en sevdiği işi yaparak geçmişe götürüyor ve çok keyifli dakikalar yaşatıyor.

Renkli Veli

youtube play youtube play

Üçüncüsü ise yine 140 Journos yapımı çiçeği burnunda Youtube fenomeni Renkli Veli’nin tutukluluk sonrası hayatını yeniden kuruşunu ve kendine has dünyasını 3 bölümlük tek bir sezonla bizlerle buluşturuyor. “Bebiş” ve “Kral” ın maceralarını (izleyince anlayacaksınız deli değiliz) kah gülerek kah üzülerek ama bolca düşünerek izledik. Ne hayatlar var, neler oluyor dış dünyada diyerek izlediğimiz belgesel bizim için yarım kaldı; çünkü daha fazla bilmek, yeni kurulan işin devam edip etmediğini, hayatını eski düzenine sokup sokamadığını merak ettik. O yüzden buradan yetkililere sesleniyoruz: Roman tadında heyecanlı bir belgesel olmuş ama devamını da bekliyoruz müsait olduğunuzda 😊

Bonus: Dijital Flörtleşme

youtube play youtube play

Son olarak bir de bonus verelim. Eğer bunları seyrettikten sonra hala bu tarz bir hikaye belgesel arıyorsanız Pavyon belgeselinin yaratıcılarından çıkan, 1 sezon 5 bölümden oluşan, 2020 yılına ait Dijital Flörtleşme’ye de bir göz atabilirsiniz. Bizi diğer üçü kadar etkilemese de yine de ufuk açar, belgeseldir, izlenebilir. Akıllı telefonların hayatımızın her alanını eline geçirdiği bu donemde, flört hayatımız da buna ayak uydurdu. Artık tanışmalarımızı, buluşmalarımızı uygulamalar üzerinden yönetiyoruz. Her gün yeni bir uygulama ile adeta bir şans kolu çekerek hayatımızın aşkını arıyoruz. Enteresan karakterlerle yapılan röportajlardan oluşan hikaye, kadınlar ve erkekler tarafından ayrı ayrı masaya yatırılıyor. Hayatın içinden, kendinizden de bir şeyler bulacağınız sohbetlere tanık olacaksınız.

Şimdilik bizden bu kadar, bu platform üzerinden dizi ve film tavsiyeleri için takipte kalın, sevgiler.

Kapak Fotoğrafı: Unsplash/@jonasleupe

İlginizi çekebilir: Nazli Özkök’ten Suç Temalı Belgesel Önerileri