VR mı? Bana Black Mirror sahnelerini hatırlatıyor. Galiba bu yüzden uzun süredir deneme fırsatını yaratmadım. Ta ki Zorlu Center’da bir “Sanal Gerçeklik” standıyla karşılaşana kadar… 

Geçtiğimiz günlerde davet edildiğim BMW VR standında tahmin ettiğimden çok daha farklı bir deneyim yaşadım. Sanki 20 dakikalığına bu dünyadan kopup, oldukça keyifli, kendisinin “sanal” olduğunu unutturacak kadar “gerçek” yepyeni bir dünyaya ışınlanmıştım.

O kadar etkilendim ki sonrasında theMagger’ın instagram hesabında, story’den takipçilerin yüzde kaçının sanal gerçeklik tecrübesi yaşadığını sorma ihtiyacı hissettim. 2500+ kişinin katıldığı ankette VR’i deneyimleyen kişi yüzdesi sadece %26’ydı. Aynı şekilde, bu oranın ailem ve arkadaşlarım arasında da oldukça düşük olduğunu gözlemledim.

Gelelim bu deneyimin detaylarına…

BMW VR deneyimimin başlangıcında, moderatör sanal gerçeklik gözlüğümü takmama yardımcı oldu ve yönlendirme yapabilmem için bana bir kumanda verdi. İşte o an, gerçeklik ile bağlantımın hiç beklemediğim kadar keskin bir şekilde koptuğu andı! İçerisinde bulunduğum sanal dünyaya alışırken ilk yapmam gereken, en sevdiğim BMW modelini seçmek oldu. Seçim yapmakta çok zorlansam da, sonunda X2 ile yolculuğuma devam etmeyi tercih ettim. Seçimimin hemen sonrası kendimi “gerçekten” bir X2’nin içerisinde buldum. O kadar gerçekti ki, direksiyonu tutmaya çalıştım… Evet, bunu yaptım!

Daha sonra içerisinde bulunduğum X2’nin iç renklerini seçtim, kaportayı, camları, kapıları açtım kapadım. Sunroof’u açıp gökyüzünü izledim. İstediğimde aracı yan koltuktan veya arka koltuktan inceleme fırsatı buldum. Bu deneyimi bizzat yaşamamış olanlar, deneyimleme fırsatı buldukları ana kadar, ne kadar gerçek hissettiğimi ve X2’yi nasıl en küçük detayına kadar inceleyebildiğimi kavrayamayacaklardır. Ancak, tekrar söylüyorum, sanki bir X2’nin içerisinden dış dünyaya bakıyordum. Bu noktada dışarıda manzara olarak ne gördüğümü sorduğunuzu duyar gibiyim. İşte o da bu tecrübenin en eğlenceli bölümlerinden biri. Çünkü o an, nerede olmak istediğimi bizzat ben seçtim. Şehir manzaraları harika bir evin girişinde de bulundum, kuşların uçtuğu bir dağda da, bir Formula 1 pistinde de, BMW Showroom’unda da… Şüphesiz ki benim en çok etkilendiğim an, dolunayın ışıklarıyla, gece karanlığında yanımda Galvanic Gold rengi X2’imle bulunduğum andı. Ortamdan o kadar etkilendim ki, standda benimle ilgilenen görevli Melike Hanım’a ben biraz daha burada kalmak istiyorum dedim. :)

Yaklaşık 20 dakika süren sanal gerçeklik deneyimim çok özeldi. BMW’ye bana ve tüm tutkunlarına böyle bir deneyim yaşattığı için teşekkür ediyorum. Bundan sonra showroom’da satın almak istediğimiz otomobil rengini görmediğimize üzülmeyeceğiz. Çünkü VR sayesinde onu birebir yaşayabileceğiz.

Teknoloji çok ilerledi, bu durum bana müthiş bir heyecan veriyor. Ne yalan söyleyelim biraz da korkutuyor. Ancak BMW VR deneyiminde olduğu gibi, hayatı kolaylaştıracak ve insana keyif verecek şekillerde kullanıldığında “iyi ki” dedirtiyor. BMW’nin yenilik ve heyecan dolu dünyasını bizzat deneyimleme fırsatı bulduğum için şanslı hissediyorum. Yazımı küçük bir hatırlatma yaparak bitirmek istiyorum. Hepimizin çoğu günü yoğun koşturmacalar içerisinde geçiyor. Kendinizden pay biçin; yapılması gereken telefon konuşmaları, teslim edilmesi gereken çalışmalar ve yetişilmesi gereken programlar arasında sıkışıp kaldığınızı sık sık hissetmiyor musunuz? İşte bu yüzden, bizi gülümseten, bize keyif ve heyecan veren aktiviteleri fark edip onlara zaman ayırmak çok önemli. BMW VR deneyimi, benim için tüm gerekliliklerden bir süreliğine uzaklaştığım, tamamen kendi zevklerimden yola çıkarak hayal ettiğim manzaraları yarattığım, her detayıyla bana özgü ve hayranlık uyandırıcı bir deneyimdi. Gelin, siz de hayata biraz mola verin. Tüm içtenliğimle herkesi bu özel deneyimi Zorlu Center’dan sonra 3-12 Mayıs tarihlerinde Bomontiada’da yaşamaya davet ediyorum.

Bomontiada’nın ardından BMW VR daha farklı noktalarda da sergilenecek, bu noktalar hakkında bilgi sahibi olmak için BMW Türkiye instagram hesabını takip etmeyi unutmayın.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN