Banu Kent, uzun zamandır severek takip ettiğim, çok yetenekli olduğunu düşündüğüm, kendisine ait özel bir tarzı olan bir takı tasarımcısı. Der-liebling adlı markasını geçen seneki koleksiyonunda moda blogger’ı Meriç Küçük yani Maritsa’yla bize duyurmuştu. Banu, bu sefer Galata’daki Selfestate mağazasında ay sonuna kadar görebileceğiniz Occupy Koleksiyonu’yla karşımızda. Banu ile Occupy koleksiyonunda neden böcekleri tasarlamayı seçtiğini ve kendisini konuştuk…

Banu KentKimsin?

Banu Kent, önce insan- sonra hayalperest.

Ne yaparsın?

2 seneden beri takı tasarımcılığı yapıyorum. Öncesinde tekstil sektöründe satın alma ve pazarlamacıydım.

Geçen hafta selfestate mağazasında yeni koleksiyonunu tanıtmışsın. neler var koleksiyonda?

Böcekler, böcekler ve böcekler… Koleksiyonu oluştururken böceklerin kompleks yapılarından ve ince detaylarından etkilendim. Bire bir olmasa bile çok benzerlerini gümüşle yeniden yaptım. Daha sonra çok sevdiğim tourmaline ve labradoide taşlarla birleştirip onlara yeni bir kimlik verdim. korkutucu değiller, aksine merak uyandırıyorlar. Ve evet, kesinlikle göz alıcılar…

Yeni koleksiyonun bir önceki koleksiyonuna göre çok farklı. neden böyle bir değişikliğe gittin?

der-liebling x maritsa koleksiyonum meriçle ortak çalışmamızın sonucuydu. Takı tasarımına başlamış ve doğal taşları yeni keşfetmiştim. Dolayısıyla bütün koleksiyonum bu yönde ilerledi.

der-liebling x selfestate Galata

Yeni koleksiyonum bir bakıma çok deneysel, insanların tepkisini merak ediyorum. Böcekler beni gerçekten etkilediği ve şaşırttığı için onlardan bir koleksiyon yaratmak istedim. En başta koca bir gergedan böceğinin bileğimde çok zarif durabileceğini düşünerek başladım araştırmalarıma. Okudukça ve gördükçe daha da sevmeye başladım..

Koleksiyonu ne zamana kadar görebiliriz?

Koleksiyon ayın 13’üne kadar olduğu gibi, sonrasında ay sonuna kadar daha toparlanmış bir halde Selfestate Galata mağazasında görülebilir.

Selfestate; Küçük Hendek Caddesi, No. 7 Galata-Beyoğlu +90 212 293 67 02

der-liebling x selfestate Galata

Takılarını genelde nerelerden alırsın?

Sürekli uğradığım belli yerler yok aslında. Bit pazarlarında karşıma ilginç objeler çıkabiliyor, bir zincir geçirip kolye yapıyorum çoğunlukla. bunun dışında Swarovski’nin yeni tasarımlarını beğeniyorum. yurt dışında özellikle Paris- Marais bölgesinde güzel takılar satan küçük butikler var. Onlardan biri benim tasarımlarımı da satan Hod Boutique, mutlaka her gidişimde uğrarım…

Hod Boutique; 104 Rue Vieille du Temple, 75003 Paris +33 9 53 15 83 34

Böcekler dışında ilgini ne çeker? Neler yaparsın boş zamanında?

Gezerim. Eski Canonet kameramla İstanbul`un sokaklarını dolaşırım, yeni cafeler keşfederim- kapananlara üzülürüm, haftasonları dostlarla büyük masalarda büyük yemekler yiyip büyük konular konuşuruz. Uzun yürüyüşler yaparım sonra yorulup deniz kenarında dinlenirim. Sergilere giderim ve bazen hiçbir şey yapmam.

der-liebling x selfestate Galata

İşinle ilgili en çok neyi seviyorsun?

Hiçbir sınırlamanın olmayışını.

Sınırlar?

Bağlı bulunmak zorunda kaldığımız kalıplar, görüşler, renkler…

der-liebling x selfestate Galata

Takı tasarımına başladığın son 1,5- 2 sene içinde kendini çok geliştirdin. nedir bundan sonra yapmak istediklerin?

Her şeyden önce kendimi daha da geliştirmek… Der-liebling`i markalaştırırken farklı markalar ve tasarımcılarla işbirliklerine devam etmek istiyorum.

Peki son olarak, takı tasarımcısı olmasaydın?

Doktor olurdum.

Koleksiyonun videosunu buradan izleyebilirsiniz:

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?