Büyük şehirlerden uzaklaşmak, denize yakınlaşmak istediğimiz yaz aylarında birçoğumuzun tercihi Bodrum oluyor. Bodrum’un yazın katlanan nüfusu, buradaki kültür ve sanat etkinliklerinin de büyük şehirlerdeki kadar sürekli, çeşitli, renkli ve ilgi çekici olmasına yönelik talebi arttıyor tabii ki. Bodrum’un kültür ve sanat yaşamının vazgeçilmezlerinden biri de, bu yıl 21. yaşını kutlayan Uluslararası Bodrum Bale Festivali. Bugüne kadar Türkiye ve dünyadan birçok bale ve modern dans topluluğunu konuk eden festival, bu yıl da dopdolu bir programa sahip ve Türkiye İş Bankası ana sponsorluğunda, 3-22 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşiyor.

Opera ve bale, Devlet Opera ve Balesi’nin düzenlediği festivaller aracılığıyla yaz aylarında geniş kitlelere ulaşıyor. İstanbul Opera ve Bale Festivali ile Eskişehir ve Trabzon’daki Opera ve Bale Günleri’nin yanı sıra tatil beldelerindeki festivaller de bunun bir parçası: Efes ve Aspendos Opera ve Bale Festivalleri ile binlerce yıllık antik tiyatrolar sanatla canlanırken, Bodrum Bale Festivali ile de bale ve modern dans toplulukları Bodrum Kalesi’nin sahnesinde performanslar sergiliyor. 2003 yılından beri düzenlenen Uluslararası Bodrum Bale Festivali aynı zamanda ülkemizin ilk ve tek bale festivali olma özelliği taşıyor.

3-22 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek 21. Uluslararası Bodrum Bale Festivali‘ne, Türkiye’nin farklı kentlerinin bale topluluklarının yanı sıra Brezilya’dan Basileu França Topluluğu konuk oluyor. Zengin programda, hepsi Bodrum Kalesi’nde sahnelencek 6 eser ve 11 temsil var:

  • Klasik balenin en güzel ve özel örneklerinden, bale dendiğinde akla gelen ilk eser olan Çaykovski imzalı Kuğu Gölü. Koreografisini M.Petipa ve L.Ivanov’dan sonra A.Volkan Ersoy ve G.Armağan Davran’ın üstlendiği iki perdelik eserde baş rolleri, Bolşoy Tiyatrosu baş dansçıları  Denis Rodkin ve Eleonora Sevenard üstleniyor. Eser, annesinin zoruyla kendine bir eş seçmek zorunda kalan Prens Siegfried’in avlanmak üzere gittiği gölde bir büyücünün kuğu şekline soktuğu Prenses Odette’e aşık olmasını konu alıyor. (İzmir Devlet Opera ve Balesi, 3 ve 4 Ağustos)
  • Carmen‘de Bizet’nin bilindik operasının müzikleri ve hikayesi, klasik bale ve flamenkoyu harmanlayan bir dans estetiğiyle buluşuyor. Koreografi ve libretto Carlos Vilan, müzik düzenlemesi Tulio Gagliardo Varas’a ait. (Samsun Devlet Opera ve Balesi, 7 ve 8 Ağustos)
  • Muhteşem Gatsby: Koreografi ve libretto A. Volkan Ersoy ile G. Armağan Davran’a ait. Pahalı zevkleri için para harcamaktan kaçınmayan ve safahat dolu yaşamıyla dikkat çeken, ancak bu ışıltılı hayatının ardında yalnız ve hayal kırıklığına uğramış bir adam saklı olan Jay Gatsby’nin hikayesini anlatan romandan uyarlanan, müziklerini George Gershwin’in bestelediği Muhteşem Gatsby balesi dönemin ruhunu yansıtıyor. (Mersin Devlet Opera ve Balesi, 11 ve 12 Ağustos)
  • Güldestan: Müziğini Mercan Dede, koreografisini Beyhan Murpy’nin üstlendiği, ülkemizde ve dünya sahnelerinde birçok kez sanatseverlerle buluşan eser, tasavvuf ve çağdaş temaların örgüsü ile Osmanlı’dan günümüze İstanbul’un yolculuğunu anlatıyor ve 25. yılını kutluyor. (İstanbul Devlet Opera ve Balesi, 15 Ağustos)
  • Klasik müzikten Latin ezgilerine, tangonun canlı danslarından bale adımlarına uzanan repertuvarıyla Basileu França Topluluğu’nun Ballet Latino Tango gösterisi, dünyaca ünlü koreograflar Binho Pacheco ve Ricardo Amarante’nin eserlerini sahneye taşıyor. (Basileu França Topluluğu, 17 ve 18 Ağustos)
  • Zorba: Bestesi Mikis Theodorakis’e, koreografisi ve librettosu Lorca Massine’e ait eser, küçük bir Yunan kasabasına John isimli bir Amerikalının gelmesiyle yaşananları konu ediniyor. (Ankara Devlet Opera ve Balesi, 21 ve 22 Ağustos)

Uluslararası Bodrum Bale Festivali’nin ana sponsorluğunu ise 100. kuruluş yılı kutlamaları kapsamında Türkiye İş Bankası üstleniyor. Kültür ve sanat alanında İş Sanat çatısı altındaki faaliyetlerini sezon boyunca takip ettiğimiz Türkiye İş Bankası’nın desteğini Bodrum’un kültür ve sanat yaşamını hareketlendirecek ve zenginleştirecek bu festivalde de hissetmek mutluluk verici. Detaylı bilgi almak için tıklayın.