Geçen haftalarda henüz yaz gelmeden, sahiller, mekanlar, yollar dolmadan; sıcak ve tatlı esintili günlerde Bodrum pek şahaneydi! Şimdi önümüzde upuzun bir tatil var, sonrasında da açılan yaz sezonu. O dinginlik yerini kalabalığa bırakacak. Fakat hiç sorun değil, ben kendine huzurlu köşeler arayanlar için birkaç öneri hazırladım!

Bodrum
Bodrum: Huzurunuza Huzur Katacak Mekanlar

Fotoğraf: bodrumexpresslines.com

Yılın her zamanında keyif alınacak bir şeyler var Bodrum’da. Pazarlar, müzeler, restoranlar, cafeler ve uçsuz bucaksız sahilller… İlla ki deniz tatili yapmanıza gerek yok aslında. Bodrum deyince benim ilk aklıma gelen huzur dolu mekanları oluyor. Özellikle bahar aylarında ya da yazın tatil günleri dışında çok daha sakin olduğu için tam olarak aradığım dinlenme seviyesine ulaşıyorum.

Bodrum’un bir çok bölgesi aradığınız şeyi bulabilmeniz için çok zengin seçeneklerle dolu. Ilık Bodrum akşamlarında olduğum yerden yürüyerek birçok farklı noktayı gezeyim diyorsanız, merkeze yakın yerler size keyifli bir tatil yaşatacak kadar fazla alternatife sahip. Ben bu bahar tatilimi göz önüne alıp size Bodrum’un merkezine daha yakın yerlerde olan önerilerimden bahsedeceğim ve önceliğimi doğasını sevdiğim yerler olarak tutacağım. Bir de yazının sonuna bir bonus bırakacağım. 🙂

Zai Bodrum Konum

Zai Bodrum, adını Ege’nin sembollerinden biri olan zeytinin eski deyişlerinden alan yeni nesil bir kütüphane. Sadece kütüphane demek yetmez aslında buraya. Burası sanat severlerin doğa içinde buluştuğu bir nokta, bir yaşam alanı. Yıl içinde birçok etkinliğe ev sahipliği yapan mekanda çoğu zaman sakinliği ve huzuru beraber yaşayabilirsiniz.

Burası daha önce gittiğiniz hiçbir yere benzemeyecek, buna emin olun ve Bodrum ziyaretinizde mutlaka birkaç saatinizi buraya ayırın. İsterseniz en sevdiğiniz kitabınızı kapın gelin, isterseniz zengin kütüphanesinden bir kitap seçin ve kendinizi su sesleri ve klasik müzik eşliğinde çimlerde kitabınızla baş başa bırakın. Saatlerin nasıl geçtiğini anlamayacak, buradan ayrılmak istemeyeceksiniz.

Taze meyve suları, kahveleri ve lezzetli atıştırmalıkları olan minik bir barı da var. Kısacası koca bir günü burada geçirmek için bahaneniz çok! Burada konaklama şansı olmadığına üzülüyorsunuz.

Instagram

Ayana Mes Konum

ayana

Hayalinizdeki deniz, mehtap ve lezzet üçlüsünü burada bulabilirsiniz! Güneş an be an çarşaf gibi denizin üzerine gözleriniz önünde batıyor. Deniz ve gökyüzün buluştuğu bu anda sonsuzluğu keşfediyor gibisiniz. Karşınızda irili ufaklı minik adalar var. Siz o adaları incelerken denizin sesini büyük bir ahenkle ile dinliyorsunuz.  Oturduğunuz yerden balıkları takip ediyor, yanınızdakine “Şunlara baksana!” diye heyecanla sesleniyorsunuz.

Bu anlar arka masanızdan gelen güzel kokularla bölünüyor, sizi hayata geri döndürüyor ve burada olma sebebinizi hatırlatıyor. Hızlıca sipariş kısmına geçiyorsunuz. Burada bütün deniz mahsüllerinin çok iyi olduğunu söyleyebilirim, Bodrum’un otlarından yapılmış mezeleri tatmayı unutmayın. Önerim kendilerine özel yalnızca burada yiyebileceğiniz tatları es geçmemeniz olur. Burası hem huzur hem de lezzet olarak sizi oldukça mutlu edecek.

Instagram

Katip Konum

Mahallenin içinde eski bir köşk, bahçesinde sevimli dostlarımız, ağaç gölgeleri ve müzik. Tam bir saklı bahçe. Akşam üstü kapılarını açıyor burası misafirlerine. Kapı açmak ve misafir kelimeleri burada gerçekten anlam buluyor. Müşteri değilsiniz, sanki evinize gelmişsiniz gibi ağırlanıyorsunuz. Yaşadığımız onca yapaylık içinde bu bize çok iyi geliyor. Yine bir mekanı sevdiren insanları oluyor! Burası ayrıca çok uzun yıllardır hizmet veren Ha La Bodrum’un bahçesi. Ha La Bodrum, çok tatlı bir butik otel.

Denizden yeni çıkmış olabilirsiniz, henüz tam olarak kurumanıza fırsat olmadan buraya gelebilir günü güzel bir kokteyl ile bitirebilirsiniz. Bence en keyifli anı bu kısım. Gece ister büyük arkadaş gruplarıyla isterseniz baş başa keyifli vakit geçirmek için partnerinizle gelebileceğiniz bir yer. Kokteylleri gerçekten de dillere destan. Buraya geldiğinizde sevdiğiniz lezzetlerden bahsettikten sonra size uygun kokteyl için kendinizi usta ellere bırakmanız yeterli. Katip uğramadan geçilmeyecek ve bir daha Bodrum’a gelmek için özleyeceğiniz bir yer olacak.

Instagram

Bardakçı ve Kara İncir Koyu

Huzur, deniz, gün batımı, atıştıracak bir şeyler ya da müzik… Aslında bunlar için her zaman bir mekana ihtiyacınız yok. Bu iki güzel koyda kendi keyif alanınızı yaratabileceğiniz köşeler var. Rahat bir şeyler giyin, yanınıza bir bluetooth hoparlör alın. Çantanıza minik atıştırmalıklar atın. Kumlara oturmaktan çekinmeyin, hatta ayağınızı suya sık sık değdirin. Huzur ve mutluluk sizi buralardaki gün batımıyla karşılayacak. 🙂

Bonus: Limon Gümüşlük Konum

Hiç burada gün batımı izlediniz mi? Ben geçen yaz tatilimde Bodrum’un her bir mevkinde gün batımı kovalıyordum. Yalıkavak, Gümüşlük, Bitez, Ortakent, Merkez… Burası Ayana’dan sonra bir diğer favorim olmuştu. Denize çok yakın değil. Bu sefer ayaklarınızın dibine değil de tepelerin üzerinden batan gün batımını izliyorsunuz.

Burası hep çok kalabalık. Mutlaka birkaç hafta önceden rezervasyon yaptırmanız lazım. Eğer tercihiniz yemek yemek değil yalnızca bar’da bir şeyler içmekse; kapıları açılır açılmaz buraya gelmeli, hemen bar kısmında yerinizi almalısınız. Sonra yapmanız gereken tek şey güneşin değişen konumunu büyük bir keyifle izlemek. Buranın menüsü oldukça zengin. Kokteyl menüsünde alıştığımız lezzetlerin yanlarında kendilerine özel reçeteleri de var. Bence burada alıştığınız dışına çıkın ve barmenlerin önerilerine kulak verin.

Instagram