Şehir durmuyor! Yaşıyor, yaşatıyor ve olabildiğince yenileniyor. Bir sürü yeni mekan açılıyor ve insanlar hayatın telaşından bi nebze kurtulmak ve birkaç saat uzaklaşmak adına bu yeni mekanların kapısını arşınlayıp, güzel şeyler tatmak istiyorlar. Biz de tam da bu amaçla üç öğünü geçirebileceğimiz yerler bulduk ve her birini hızlıca keşfettik. Galata’dan Katmer, Yeniköy’de Yeniköy Lokantası ve Sarıyer’in yenisi Havan’dan by Beff Gourmet…

Kahvaltı: Katmer Galata Konum

IMG_55891

Galata’nın en sevdiğim sokaklarından biri, Tatar Beyi Sokak. Hem çok sakin hem de belli müdavimleri olan tatlı yerlerlere ev sahipliği yapıyor. Old Java, Galata Mutfak bunlardan birkaçı. Şimdi Old Java’nın hemen karşı çaprazında bir de kahvaltıcımız oldu. Öyle her gün açılan klasik kahvaltıcılar gelmesin aklınıza. Burada her şey doğal, özel ve özenle seçiliyor. Tüm lezzetler, üretildiği yerlerden getiriliyor ve bu menüde de belirtilmiş. Yumurta Denizli’den, lor peyniri Balıkesir, zeytinler Manisa ve Çanakkale, Bal Datça ve Ankara’dan mesela. Her biri de leziz. Mekana adını veren katmerleri ve mantı Kayseri’den. Öğlen saatlerinde geldiğinizde enfes dolmalar yemeniz, günün menüsünden tercihler yapıp günü tatlıyla taçlandırmanız mümkün; ama ilk olarak sabahın erken saatlerinde dış kısımdaki masaya kurulup kahvaltının keyifini çıkarın derim. Ekşi mayalı ekmekler de çok çok sevdiğim Nino’danmış. Benden söylemesi!

Katmer Galata Adres: Müeyyedzade Mah. Tatar Beyi Sok. No:15/B Beyoğlu / İstanbul

Öğlen Yemeği:  Yeniköy Lokantası

IMG_5613
Yeniköy Lokantası

Yeniköy’de bambaşka bir dünyadaymış gibi hissediyor musunuz benim gibi bilemiyorum; ama sanki şehirden çok uzakmış gibi bir his ve aynı anda da tek adımda denizin kenarında olabilmek en güzel olan şey sanırım. Buraya geldiğimde hep Emek Mantı’yı tercih etmiş, Yeniköy Lokantası gibi bir yerin eksikliğini o daha yokken dahi hissetmişimdir. Yeniköy Lokantası, ‘yavaşlasın şehir, yavaşlasın yemek‘ sloganıyla ortaya çıkmış minik bir aile işletmesi. Yoğun kalabalıkların yer bulabileceği bir alan yok, belki de tam da bu sebepten ev sıcaklığında. Duvarlardaki resimler, o koskoca ayna ve sahibesinin güleryüzü eşliğinde, Yeniköy Lokantası’nın günlük menülerini deneyebiliyorsunuz. Burada kahvaltı, öğlen ve akşam yemeklerinde servis veriliyor ve menü her gün değişiklik gösteriyor. Genelde sağlıklı seçenekler, zeytinyağlılar ve ana yemekler bulunuyor, pilav ve makarna çeşitleriyle günün böreği çoğu gün mevcut.

IMG_5622
Yeniköy Lokantası

Ben gittiğimde kuru fasulye bulgur ve kendi yapımları yoğurdu tercih ettim. İkram ettikleri pancar turşusu ve yoğurda bayılıdım. Bunun gibi yine kendi yapımları olan turşu, şerbet ve reçelleri satın alabileceğinizi de belirteyim. Mekan sahibinin size bir de sürprizi var. Misafirlerine çıkışta çok şık bir kumaş çanta ve kitap ayracı hediye ediyor ki bence çok çok ince bir davranış. Gününüze gülümseme katıyor.

Yeniköy Lokantası Adres: Yeniköy Merkez Mah. Köybaşı Cad. No:65 Kat:2 Sarıyer / İstanbul

Akşam Yemeği: Havan’dan by Beff Gourmet Konum

IMG_5518
Havan’dan by Beff Gourmet

Akşamüstü yemeği desek daha mantıklı olur sanırım çünkü Havan’dan 20:00 itibariyle kapılarını kapıyor. Olsun, siz bu saate kadar mutlaka işlerinizi ayarlayın ve gelin. Oldukça görülesi, şık ve hoş bir mekanlar karşı karşıya kalacağınızın garantisini verebilirim. Sarıyer Reşitpaşa’nın son dönemde söz konusu olan yükselişinde önemli bir yere sahip olacağını kısa sürede gösteren Havan’dan, gerçek bir aile restoranı. Ortamı epey keyifli. Duvarlardaki resimler, mekana ismini veren havanlar, kitaplık ve tatlılarla yemeklerin sergilendiği alan bi’ harika. Tüm bunları incelerken gözünüz günlük menünün yazılı olduğu kara tahtaya takılı kalacak ve seçim yapmakta zorlanacaksınız. Tabi cumartesiyse durum böyle değil çünkü çoğu insanın merak ettiği 7 saatte pişen kaburgayla hazırlanan hamburgerleri var menüde. Ben gittiğimde menüden karnabahar salatası ve kabak crumble’ı tercih ettim.

IMG_5517
Havan’dan by Beff Gourmet

Özellikle kabak crumble ve yanında getirdikleri kendi yapımları olan ekmekler çok lezzetliydi; ama doyarak masadan kalkmak istiyorsanız, kalabalık arkadaş grubunuzu da alıp gidin ve menüdeki her şeyden birer ikişer tabak söyleyin ortaya. Her biri epey leziz gözüküyor çünkü. Oturduğum süre boyunca masalara gelen yemekleri takip etmekten kendimle vakit geçiremedim diyebilirim:) Tatlılar da enfes görünüyordu ve özellikle cinnamon’unun methini çok duyuyorum. Bir sonraki gidişime sakladığım tatlı keyfimde bana Melez Tea veya leziz kahveleri de eşlik edecektir. Siz de Sarıyer’e doğru çevirin rotayı. Keşfedilesi bir mekan oluşturulmuş!

Havan’dan by Beff Gourmet Adres: Reşitpaşa Mah. Emirgan Sok. No:30/B, Sarıyer / İstanbul