70′ lerde hayatımıza girmiş, salaşlığın hakim olduğu pek çok güzel detayla dolu, yıllardır etkisini kaybetmeyen ve bu etkiyi de devam ettirecek gibi duran Boho Chic – Bohem giyim tarzına giriş rehberi niteliğinde bir yazı bu. Bohem kalın!

Bohem (Bohemian) giyim tarzı kışın olduğu gibi yazın da etkisini devam ettirecek gibi duruyor. Son günlerde bol bol görüyor olduğumuz rengarenk kimonolarda, salaş dantel elbiselerde, rengarenk takılarda, kovboy çizmelerde ve püsküllü olan her şeyde kendini gösteriyor bohem havası. Bohemliğin modaya yansımasının canlı örneklerini özellikle Coachella Fest’te bol bol görüyoruz. Peki nedir bu Bohem modası? Nereden geliyor, nereye gidiyor?

Bohemlik bir yaşam tarzı aslına bakarsanız. Genelde sanat çevresinden olan hayatı umursamayan günü gününe yaşayan içinde entellik barındıran kişilere verilen genel bir ad. Bu kişilerin umursamazlığı rahat yaşam tarzı tabii ki giysilerine de yansıdı. Ve koskoca bir akımı doğurdu. Giyim tarzının temelinde ucuz ve salaş kıyafet anlayışı yatıyor. 60’ların sonu 70’lerin de başına doğru yaygınlaşmaya başlayan Boho giyim tarzı hala etkisini derin şekilde sürdürüyor. Sürmeye de devam edecek gibi duruyor. Peki bu tarzın temelleri nedir?

_Renk konusunda doğanın renklerini, baharat tonlarını barındırıyor. Bu da demek ki neon sarılara fuşya pembelere rastlamak pek mümkün değil.

image

_Belli başlı temel parçalar; maxi boy etekler, İspanyol/Flare pantolonlar, şortlar, yırtık denim parçalar, salaş maxi ya da mini elbiseler şöyle püfür püfür olanından, salaş hırkalar, kimonolar, kürk yelekler…

 

_Örgü, dantel, süet, çiçek desenleri, tribal desenler, ombre renk geçişli kumaşlar, kadife yapıdaki ürünler, ve tabi ki püskül püskül püskül…

_Ayakkabıda en çok deri ya da süet, genelde kahve- açık bej tonlarının hakim olduğu kovboy çizmelere rastlıyoruz. Onun dışında dolgu topuklar ve sandaletler de kullanılıyor.

_Aksesuar konusunda ise renkli, üst üste pek çok şey takabilirsiniz. Doğal taşlı kolyeler bilezikler… Yüzükler, tüylü kolyeler, saç bantları, çiçekli taçlar, eşarplar, fedora, hasır, kovboy şapkalar, vintage gözlükler ve püsküllü çantalar göze çarpıyor.

_Saçlarda ise doğallık salaşlık, sabah uyanmış gibi hafif dağınık bir hava var. Çeşitli saç aksesuarları yaygın olarak kullanılıyor. Salaş örgüler dağınık doğal dalgalar ise en yaygın modeller.

image

En sevdiğim tarzlardan biri olan Boho giyim tarzını kısaca özetlemiş bulunmaktayım. Sizin de içinizdeki Bohem canlanmadı mı? Haydi püsküllü giysiler aksesuarlar bulmaya!

Görseller: trendlerisenyaz.com, ribbonaroundabomb.com, 2.bp.blogspot.com, pinimg.com, thestellarboutique.com, stylesweekly.com

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN