Delimonti, Bomontiada’da Babylon’un girişine en yakın mahzen görünümlü yüksek tavanlı bir şarküteri ya da bakkal dükkanı. Bunun yanında özgün bir Anadolu mutfağı… Hem geleneksel lezzetlerin modern bir sunumu olarak karşınıza çıkarken hem de Babylon‘a yakın olması sebebi ile bir buluşma mekanı.

20160327_172315

Mekan gece gündüz loş, çünkü girişte tam karşıdaki küçük pencereler dışında gün ışığı alabilecek bir yeri bulunmuyor. Şarap menüsü zengin, özgün tatlar hedeflenmiş. Şarküteri kısmında tereyağı, peynir, zeytin ve et çeşitlerinden sipariş verebilirken aynı zamanda da eve götürmek için paket olarak da satın alabiliyorsunuz. Delimonti, Kiva’nın da sahiplerinden Adnan Şahin‘in mekanlarından biri. Delimonti‘nin “Deli“si bildiğimiz deli… Delice bir işe kalkıştıkları için oradan geliyor olmalı. “Monti” ise Bomonti‘den. Montajladığınızda ortaya çıkan Delimonti oluyor.

20160327175518_IMG_6361

Menüden Kısa Kısa

Menü evet, gerçekten de kısa ve net.

Kahvaltı,
Odun Fırınından,
Şarküteri Tabakları
Salatalar ve Soğuk Mezeler ve Sıcak Mezeler şeklinde…

IMG_5817

Kahvaltısını henüz deneyimlemedim ancak tek kişilik 25 TL çift kişilik 45 TL olan serpme kahvaltısı bir hayli merak uyandırdı. Şarküteri tabaklarından ise 26/50 TL olan peynir tabağını ya da 23/35 TL olan soğuk et tabağını deneyebilirsiniz.

20160327174856_IMG_6356

 

IMG_5823

Odun Fırınından kısmı ise en keyifli olan bölüm. İçinde bir efsane var ki dillere destan. Adı Konya’nın ünlü Yağ Somunu! Önceden mayalanmış hamur el ile genişletilerek odun fırınına veriliyor, sonra balon gibi şişen hamur fırından çıkarılıyor ve arası açılarak önce zemine tereyağı sürülüyor. Ardından konya küflü peyniri, tulum peyniri ve kaşar peyniri karışımı sürülüyor. Sonra pide gibi kapatılarak üzerine tekrar terayağı ve susam ilavesi ile fırına tekrar veriliyor. Ortaya çıkan sonuç MUAZZAM! incecik bir hamurun içinde 3 çeşit peynir ve Konya tereyağının mis kokusu… Rıza Usta ile konuştuğum kadarı ile özellikle menünün Odun Fırınından kısmı kendilerinin de beklemedikleri kadar bir ilgi görüyor. Haftada 1000’e yakın sipariş sırf bu kategoriden geliyor. İlginin nasıl olduğunu siz düşünün…

IMG_5814

IMG_5813

Humus, Keşkek, Kelle Söğüş Bir Arada…

Evet, bildiğimiz İzmir Kelle Söğüş de var Delimonti‘de… Konser öncesi için soğansız tercih ederseniz bir anlamı kalmayacağından, konser sonrasına saklamanızı öneririm. Keşkek ise yedikçe daha çok yemek isteyeceğiniz bir kıvamda esir alıyor sizi…

IMG_5829

IMG_5833

Özetle Delimonti daha önce pek sık rastlamadığınız bir konsept ile yerel, özgün bir Anadolu Şarküterisi diye değerlendirebiliriz. Fiyat/Performans oranını çok yüksek bulduğum Delimonti konser öncesinde özlenen yerel lezzetler denemek isteyenler için çok güzel bir seçenek.

Delimonti Adres: Bomontiada – Tarihi Bomonti Bira Fabrikası Birahane Sok. No: 1 Şişli / İstanbul – Tel : 0212 296 29 29

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?