Pasta hemen hemen herkesin sevdiği bir ürün. En neşeli anlarımızın bir parçası. Açıkçası benim için de oldukça özel. Bir süre pasta ürünleri üzerine bir projede yer aldım, o yüzden de bu ürünü araştırmaktan ve tatmaktan oldukça zevk alıyorum. Son zamanlarda da bu sektörün gelişim gösterdiğini aynı diğer yiyecekler gibi pastanın ve mekanın iyisini seçebiliyoruz. Açıkçası bu beni oldukça mutlu ediyor. Kaliteli, işine özen gösteren hem lezzetlerin hem de görselliğin ön planda olduğu işleri görebiliyoruz. Bugün, daha önce Arnavutköy’de başka bir isimle şubesi olan ve hala devam eden Hande Hanım’ın, bizi harika lezzetlerle buluşturduğu çok yeni açılan mekanı Bonesserie İstanbul’a gidiyoruz.

Bonesserie İstanbul

Arnavutköy’de Hande Önel Bakery’e gidip lezzetlerinden tatmıştım. Çok küçük bir mekan olmasına rağmen vitrin göz doldurucuydu. Sahibi Hande Hanım’da oldukça kibar bir işletmeci ve işine çok ilgili bir kişi. Ayrıca kadın bir girişimcinin Arnavutköy’de başlayan hikayesini Zorlu’da devam ettirmesi de ayrıca gönülleri hoş yapan bir haber oldu benim için 🙂 Lezzetler aklımda kaldığı için de hemen yeni açılan Bonesserie’ye gitmek istedim. Bonesserie, AVM içerisinde açık alanda (meydan katında) yer alıyor. Mekan; vitrin önünde birkaç masası ve devamındaki duvarda yer alan sanatçı Deniz Say’ın eserlerinin olduğu bir oturma alanı ile tamamlanıyor.

Vitrine bak bak bitmiyor! İmza olan yuvarlak büyük pastalarından, tek kişilik pastalara, eklerden, tartlara kadar birçok pasta/tatlı ürünlerini bulmanız mümkün. Hande Hanım’ı alanda yakalarsanız ürünlerle ilgili soru da sorabilirsiniz. Kendisi memnuniyetle yaptıkları ürünlerini tatlı tatlı sizlere anlatacaktır. Pastaların yanında yine kendilerinin yaptığı doğal ev yapımı Reyhan Şerbeti gibi içeceklerden de tercih edebilirsiniz. Buradaki bazı ürünler adeta sanat eseri! Örneğin, Puro görünümlü ekler…

İlk olarak imza pastalarından şeftalili pastalarından aldım. Vitrinde duran büyük pastalardan da dilim alabiliyorsunuz aklınızda olsun. İçindeki harç, kek ve şeftali efsane bir uyum yakalamış. Tattığım bir diğer lezzet, kendilerinin ceviz ve incirle yorumladığı Medovik pasta oldu. İçerisindeki süt reçelini özel olarak yerli üreticiden alarak kullanıyorlarmış. Yanında kahveyle keyifli bir an yaşayabilirsiniz.

Sizlere de en kısa sürede Bonesserie’ye giderek bu güzel lezzetlerden tatmanızı tavsiye ederim. Şunu da belirtmek isterim ki aklım hala yiyemediklerimde! 🙂

Kapak Fotoğrafı: @bonesseriezorlu

İlginizi çekebilir: Çağlar İnceoğlu’dan CicoCebali