Rakı+Balık= Ayvalık” denklemi hepimizin dağarcığındayken kalkıp Ayvalık’tan burger tavsiyesi vermek biraz yersiz görünebilir. Ancak uzun zamandır iyi burger yeme fırsatı bulamamış bünyelere (bkz. bizzat kendim) ilaç gibi gelecek bir mekanla karşınızdayım: Bonjo Ayvalık.

İstanbul’u terk edip kendimi Ege’ye attığımdan beri hayatımdan oldukça memnunum. Yavaş, stressiz ve trafiksiz yaşam bana ilaç gibi geldi. Belki de tek şikayetim alıştığım lezzetlere uzak kalmak olabilir. Arada Brekkie’nin kruvasanları, Zula’nın burgerleri burnumda tütmüyor değil. Kendimi Yer’de çıtır tavuk ya da Ororo’da karidesli noodle yerken falan hayal ediyorum umutsuzca. Hal böyle olunca da ufak ufak arayışlara başladım. Burger’den yana şansım yaver gitti. Aradığım lezzeti Bonjo Ayvalık ile buldum. 

Bonjo Ayvalık’ın güzel sokaklarından birinde, Macaron Mahallesinde hoş bir taş binada. Küçük, sevimli bir dem bahçesi var. Bahçede oturmak oldukça keyifli, havalar hâlâ güzel giderken şansımızı değerlendirelim ama değil mi?

Bonjo’da menü burger üzerine kurulu. Ancak falafel gibi atıştırmalıklara da yer vermişler. İsterseniz yalnızca kahve içmeye bile gidebilirsiniz, kahveleri de oldukça başarılı. Burger ekmekleri ve soslar kendi üretimleri. Mayonez alışkın olduğumuzdan biraz farklı bir lezzet çünkü şekerle yapıyorlar. Mayonezin şekerli tadını kırmak için ketçapla karıştırarak yemeyi tavsiye ediyorlar ve bence haklılar, sonuç gayet lezzetli oldu. 

Ben tercihimi American Burger’dan yana kullandım. Burger köftesi, çıtır soğan, füme et ve karamelize soğanla birlikte ef-sa-ne bir burger olmuş. İçindeki karamelize soğan hayatımda bir burgerin içinde yediğim en lezzetli karamelize soğan olabilir.

Anadolu Burger de denedik, onun içi oldukça zengindi. Burger köftesine eşlik etmesi için közlenmiş patlıcan ve közlenmiş biber, ızgara keçi peyniri ve çıtır pastırma eklenmiş. Gerçekten denemeye değer bir lezzetti, aklım kaldı diyebilirim. 

Klasikten şaşmayanlar için Bonjo Burger adını verdikleri, köfte, burger peyniri, çıtır soğandan oluşan bir burgerleri de var. Bizim masadaki klasikçi hayatında yediği en lezzetli burger olduğunu söylediğinden gönül rahatlığıyla onu da tavsiye edebilirim. 

Bu arada unutmadan covid-19 tedbirleri kapsamında rezervasyon gerektiğini de ekleyeyim. Bonjo ile ilgili belirtebileceğim tek handikap çalışma günlerinin biraz düzensiz oluşu. Her gittiğimde açık bulamayacak olmak biraz keyfimi kaçırmıyor değil. Ancak bunun çözümü de Instagram’da. Hesaplarını takibe alırsanız tatile çıktıkları günlerden anında haberdar olabilirsiniz. 

Kapak Fotoğrafı: Instagram/@bonjoayvalik

İlginizi çekebilir: Esra Kaya’dan Ayvalık Tatlıcıları