Bornn’un yaratıcıları Öykü Thurston ve Başak Onay, yeni markalarının yaratım süreci ile ilgili detayları bizimle paylaştılar.

IMG_6289 (1)

hipicon.com‘un markalarından Bornn’un yaratıcıları Öykü Thurston ve Başak Onay eğlenceli markalarının hikayesini dinliyoruz!

bornnweb

Bornn nasıl ortaya çıktı?

Emayeye olan sevgimiz ve ilgimizden ortaya çıktı. Bu geleneksel malzemeyi, modern ve eğlenceli tasarımlarla birleştirmek ise hayalimizdi. Uzun süren araştırma, geliştirme ve tasarım çalışmalarından sonra fikirlerimizi hayata geçirdik ve atölyemizi kurduk.

Bornn’un amacı karakter sahibi olan, esprili ve yüksek kaliteli ürünler üretmek. Emayenin etkileyici geçmişinden esinlenerek, modern, özgün, iyi tasarlanmış ve geleneksel yöntemlerle elde hayat bulan ürünler yaratmak ve bu unutulmuş malzemeyi gün ışığına çıkararak ona yeni bir gelecek vermeyi hedefliyoruz.

Bornn’un yaratıcıları olarak ilham aldığınız sanatçılar ve tasarımcılar kimler?

Marina Abromovic, Josep Font, Marcel Duchamp, Mies Van der Rohe, Jackson Pollock

yeskupa

Bornn iki kız kardeşin ortak girişimi, iş bölümünü nasıl yapıyorsunuz? Birlikte çalışmanızın olumlu ya da olumsuz yanları neler?

Belirli temalar ve bize ilham veren donelerden yola çıkarak bireysel yaptığımız araştırmalarımızı, bir araya getirerek tasarıma beraber döküyoruz. İkimizin de görsel zevkleri neredeyse aynı, tasarladığımız her ürününün birlikte oluşturduğumuz ortak dile sahip olmasına özen gösteriyoruz. Tüm süreçleri birlikte yönetiyoruz.
Birlikte çalışmanın olumlu yanları çok; aynı dili paylaşmak, ortak çözümler bulabilmek ve her zaman birbirimize manevi destek olmak. Olumsuz yanı; fikir teatileri bazen hararetli tartışmalara da dönüşebiliyor 🙂

IMG_6516

Önümüzdeki zamanlarda Bornn koleksiyonuna farklı ürünler eklemeyi düşünüyor musunuz?

Biz ilham almaya devam etttikçe, koleksiyonumuz da genişliyor. Yeni şeyler tasarlamayı ve eklemeyi çok seviyoruz, yakın zamanda Memphis akımından ilham alan bir koleksiyon da gün ışığına çıkacak.

İstanbul’da en beğendiğiniz 5 tane art/design lokasyonunu bizimle paylaşır mısınız?

_Karaköy’de yeni açılan Filbooks, bize Paris Marais’deki mağazaları hatırlatıyor.
_Çukurcuma’daki 3rd Culture mağazası çok renkli ve eğlenceli.
_Tom Tom Suites’de yer alan Nicole restoranın hem yemekleri, hem manzarası enfes.
_Bizim vintage tutkumuza hitap eden Karaköy Junk’da yeni şeyler keşfetmeyi seviyoruz.
_Güzel çocuk kitapları bulmak ve illüstrasyonlarından ilham almak için Emirgan Lot’s of Lovely Art (LOLA)’yı takip ediyoruz.

tea-kupa


Son olarak, hipicon.com’dan sevdiğiniz 5 ürünü bizimle paylaşır mısınız?

Project Watches – Crossover modeli
Rifle Paper Co – İstanbul posteri 
Lorena – Gym Bag
Urban Bake – Unexpected kolye 
Midori – Broken Cute Cut Black yüzük