Yapımı 1910 yılında başlayan Yusuf Ziya Paşa Köşkü, savaş dönemi nedeniyle tamamlanamıyor ve halk arasında perili köşk olarak anılıyor yıllarca. Şimdi ise restorasyonu özenle tamamlanmış ve 2030 yılına kadar Borusan Holding’e kiralanmış binaya “Perili Köşk” ismi çok yakışıyor; nedeni hafta içi binanın asıl sahipleri binayı sanatla kuşatılmış bir ortamda kullanırken hafta sonu ortadan kayboluyorlar ve Borusan Contemporary’e dönüşen binayı ziyaretçiler dolaşıyor. Tüm ofis katlarını, toplantı salonlarını, yönetim kurulu ofislerini gezebiliyorsunuz çünkü her oda sanat eserleri ile dolu. Boğaz manzarası yeterince büyüleyici iken bir de ofislerin duvarlarında birbirinden güzel sanat eserleri olunca, insan ister istemez çalışanları kıskanıyor.

borusan contemporary

Perili Köşk’ün saydam ve yalın iç mimari dekorasyonu sanat eserlerinin daha da ortaya çıkmasını sağlıyor. Kalıcı sergilenen koleksiyon parçaları özenle seçilmiş. Eserler renkli, hareketli, teknolojik ve göz alıcılar.

borusan contemporary 2

Borusan Contemporary Neden Gezilmeli?

1. Galeri düzeni olarak bildiğiniz hiçbir sergilemeye benzemiyor. Sanat mekanın bütününe yayılmış durumda; girişten asansörlere, toplantı salonlarından terasa her yer sanat eserleri ve tasarımlarla donatılmış. Hafta içi ofis olarak çalışan binaya sanat ve sergileme anlamı gerçekten yüklenmiş. Aslında ziyaretçiler çalışanlar için, çalışanlar da ziyaretçiler için birer peri durumunda. Varlar ama görünmüyorlar!

borusan contemporary 4

2. Koleksiyon dışında süreli sergileri de gezebilirsiniz .

borusan contemporary 9

3. Terasında boğazın güzelliğini izleyebilir, müze kafesinde aynı güzelliği bir şeyler atıştırırken de yaşayabilirsiniz. Baltalimanı bölgesinde, tıklım tıklım diğer kafelerin deniz görmeyen yerlerinde oturmak için sıra beklemenize gerek yok.

borusan contemporary 5

Binanın 9. katında burada bahsedersem sürprizi kaçacağı için oldukça şaşırtıcı bir ses heykeli bulunuyor. Deneyimlemenizi kesinlikle tavsiye ederim. Hatta serginin İstanbul ile bağı belki de en çok bu eserle örtüşüyor.

borusan contemporary 8

Kısacası, yaz bitmeden Boğaz’da güzel bir yürüyüş yapın, Borusan Contemporary’i ve Perili Köşk’ü gezin. Rehberler sizi her konuda bilgilendirecektir. Kafesinde harika manzara eşliğinde bir şeyler yudumlayın, Borusan Artstore’dan ilginizi çekecek tasarım ürünler, kitaplar satın alın. Hayatın ve sanatın tadını çıkarın!