Ellinci yılını kutlayan İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) ve tıpkı vakıf gibi ellinci yılını kutlayan ve tüm İstanbul festivallerinin atası sayılabilecek İstanbul Müzik Festivali, 6-24 Haziran tarihleri arasında gerçekleşti. İKSV ve Borusan Holding, vakfın ve festivalin kuruluşundan itibaren dostluk, iş birliği ve destekle bir arada. 2006’dan itibaren on yıl boyunca festivalin ana sponsorluğunu üstlenen, sonraki yıllarda yüksek katkıdaki gösteri sponsorluklarını sürdüren Borusan Holding, ilk notadan itibaren desteğini sürdürdüğü festivalin bu yıl da Festival Sponsoru olmanın gururunu yaşadı. Kentin farklı mekanlarında yıldız solist ve prestijli orkestraların konuk olduğu onlarca konserle, biz İstanbullu klasik müzik dinleyicisinin ruhu beslendi. Bunlar arasında Borusan Quartet ve Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın konserleri de vardı.

youtube play youtube play

Konserler ve festival başlamadan hemen önce, iki kurumun yöneticileri ve klasik müziğin önemli isimleri İKSV 50. yıl İstanbul Müzik Festivali açılış partisinde, Perili Köşk’ün terasında buluşmuştu. 6 Haziran’da Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşen Açılış Konseri’nde ise piyanist Kirill Gerstein’e eşlik eden Aziz Shokhakimov yönetimindeki Tekfen Filarmoni Orkestrası’nı dinlemeden önce İKSV, destekçilerine teşekkür plaketlerini sundu. Sahneye Borusan Holding ve Borusan Sanat adına sırasıyla Borusan Holding Grup CEO’su Erkan Kafadar ve Borusan Sanat Müdürü Aydın Dorsay davet edildi.

Bülent Eczacıbaşı ve Erkan Kafadar | Fotoğraf: Mühenna Kahveci

Bu akşam hep birlikte yarım asırlık bir tarihe şahitlik ediyoruz. Borusan Grubu’nun kurucusu ve Onursal Başkanımız merhum Asım Kocabıyık, merhum Nejat Eczacıbaşı ile İKSV’nin kuruluşunda el ele verdiğinde büyük bir vizyon ortaya koymuşlardı. Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Kocabıyık ise bu vizyona yolculukta bayrağı devraldı; halen İKSV Yönetim Kurulu’ndaki görevi ile sanata katkı sağlamaya devam ediyor.

Erkan Kafadar

Borusan Sanat ile sanatı, müziği geniş kitlelere yayarak Borusan’ın topluma fayda vizyonunu sürdürüyor. Bizler de Borusan olarak, ilk notadan bugüne, İstanbul Müzik Festivali’nin 50. yılında da yan yana olmaktan ötürü gurur duyuyoruz. Bu birlikteliği daha uzun yıllar devam ettirmeyi ve beraber kutlamayı temenni ediyoruz.

Zeynep Hamedi

Borusan Holding’in festival sponsorluğunun yanı sıra, Borusan Sanat da festival programındaki iki konserle, theMagger olarak yakından takip ettiğimiz festivalin iki unutulmaz gecesinde başroldeydi. 

Borusan Quartet & Xavier De Maistre | Fotoğraf: Salih Üstündağ

Süreyya Operası’ndaki düzenli sezon konserlerinin yanı sıra, 2020’den bu yana dünyanın en prestijli oda müziği etkinliklerinden biri olan Amsterdam Yaylı Çalgılar Dörtlüsü Bienali’nin programında yer alan Borusan Quartet’in bu yılki duraklarından biri de İstanbul Müzik Festivali oldu. Dörtlü alışık olduğu Süreyya Operası’nın sahnesinde, günümüzün önde gelen arp sanatçılarından Xavier de Maistre’e eşlik ettiği 8 Haziran gecesinde, son derece etkileyici eserlere imza atan Boieldieu, 19. yüzyılın şiirinin tüm derinliğini sunan Debussy ve romantik dönemin tutkulu bestecisi Çaykovski’nin yapıtlarından oluşan bir programla karşımıza çıktı.

Tan Dun & Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası | Fotoğraf: Mühenna Kahveci

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO), ise görkemli bir konserle, 22 Haziran gecesi Atatürk Kültür Merkezi’ndeydi. Kurulduğu günden bu yana İstanbul Müzik Festivali’ndeki konserlerinde ayakta alkışlanan, dünya ve Türkiye prömiyerlerine imza atan, uzun yıllar festivalin sürekli orkestrası olma misyonunu da üstlenen orkestra, dünyaca ünlü şef ve besteci Tan Dun‘a eşlik etti ve bestecinin İkili Konçerto eserinin Türkiye prömiyerini gerçekleştirdi. New Century Oda Orkestrası, Odessa Classics Festivali, İstanbul Müzik Festivali ve Borusan Sanat’ın ortak siparişi olan eser, keman sanatçısı Daniel Hope, piyanist Alexey Botvinov ve Tan Dun yönetimindeki BİFO tarafından seslendirildi.

İKSV ve Borusan Holding’in iş birliğinin bundan sonraki notalarda da devam edeceğine ve İstanbul’un en değerli festivallerinden İstanbul Müzik Festivali’ni aynı heyecanla takip etmemizi sağlayacağına eminiz. Haziran 2023’ü heyecanla bekliyoruz.