Borusan Sanat çatısı altında bulunan Borusan Müzik Evi, Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde yer alan tarihi binasının kapılarını 5 Kasım’da müzikseverler için yeniden araladı. 16 Mayıs’a kadar sürecek yeni sezonunda tam 16 konserle bize farklı müzik türlerinden harika bir seçki sunacak. Elektronikten caza kadar uzanan bu programda, kökeni İtalyan fütürist sanatçı Luigi Russolo’nun 1913’te yaptığı öncü çalışmalara dayanan Noise müziğin örnekleri beni özellikle çok heyecanlandırdı!

muzikevi-2-3
Borusan Müzik Evi | Fotoğraf: borusan.com

Borusan Müzik Evi

Geçtiğimiz günlerde Borusan Sanat Müdürü Aydın Dorsay’ın ev sahipliğinde Asmalı Cavit’te gerçekleşen davette, Borusan Müzik Evi’nin yeni sezon konser programını dinleme fırsatım oldu. Borusan Müzik Evi, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO) gibi Borusan Sanat çatısı altında bulunan müzik organizasyonlarından biri. İstiklal Caddesi’nin kalbinde bulunan tarihi binasında, caz ve elektronik müziğin yanı sıra, doğaçlama, deneysel, noise ve yeni müzik gibi çeşitli türlerle müzikseverlere hitap ediyor. Gerek ambiyansı gerekse sanatçı seçimleriyle sizlere özgün bir deneyim yaşatacağından emin olduğum konser programını sizlerle de paylaşmak isterim.

Borusan Müzik Evi 22-23 Konser Programı

Borusan Müzik Evi 5 Kasım’da bizi Burak Özdemir ve topluluğu Musica Sequenza ile karşıladı. Barok müziği dönem enstrümanları ve güncel elektronik enstrümanlarla birleştirerek bizlere farklı bir deneyim yaşattı. 11-12 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek Noise Müzik Festivali‘nde ise, 9 farklı sanatçı ile elektronik, endüstriyel, deneysel ve doğaçlama müziklerle yenilikçi bir müzik festivali sunacak. 2 Aralık’ta Esra Berkman ve Lilian Tonella Tüzün ikilisi, yüzyıllar önce farklı kıtalarda doğan piyano ve kanunu çağdaş tekniklerle günümüze uyarlayacak.

3 Aralık’ta dünyayı dolaşıp birçok farklı müzik kültürünü özümseyen Rembrandt Trio, cazı klasikle buluşturarak bizi müziğin farklı dönemlerine götürecek. 10 Aralık’ta gelenekselleşen Nova Muzak serisinin 34. konseri gerçekleşecek. Yeraltı elektronik müzik ve tekno dünyasında canlı performansıyla ses getiren Giant Swan sahne alacak. 24 Aralık’ta çağdaş felsefe, sanat felsefesi ve ses felsefesi konusunda makaleler ve kitaplar yayınlayan SIFIR, bize deneyimsel bir elektronik müzik sunacak. 7 Ocak’ta Alman perküsyoncu Christian Benning, İstanbul’un perküsyon grubu sa.ne.na ile bir araya gelerek, geleneksel vurmalı çalgılar ile post-minimalist bir konser verecek.

bme_11_kasim_2022_s
Noise Istanbul Festivali | Fotoğraf: borusansanat.com

3 Şubat’ta İstanbul Devlet Opera ve Balesi brass sanatçıları tarafından kurulan Brassolist Quintet, cazdan türküye uzanan yenilikçi bir repertuvar sergileyecek. Klasik eserlerin yanı sıra caz, pop, R&B ve özellikle Anadolu türkülerinden oluşan düzenlemeleri dinleyeceğiz. 25 Şubat’ta gitarist ve besteci Şevket Akıncı, 30 yıllık sanat kariyerinin özeti niteliğinde bir akşam yaşatacak. 10 Mart’ta efsanevi Alman endüstriyel müzik grubu Einstürzende Neubauten’ın kurucu üyesi FM Einheit, Türk noise müziğin temsilcisi Batur Sönmez ile deneysel bir müzik gecesinde birleşecek. 11 Mart’ta New York Times’ın “Usta bir gitarist ve harikulade bir besteci” diye tanımladığı Timuçin Şahin, caz ve doğaçlama dünyasının önemli isimleriyle oluşturduğu Flow State grubu ile sahne alacak.

17 Mart’ta doğaçlama müziğin önde gelen isimlerinin yer aldığı Dream Works grubu, deneysel müziğin tüm renklerini sunacak. Osmanlı-Türk müziği, özgür doğaçlama ve elektro-akustik müzik etkilerini özgün bir kolajla dinleyeceğiz. 1 Nisan’da ukulele ve piyanosuyla dinleyiciyi büyüleyen Sigrid Horn sahne alacak. Kökenlerimizin ve aidiyetimizin derinlerine inen müziğine, arp, akordeon ve banjolele enstrümanları eşlik edecek. “Uluslararası Caz Günü” olan 30 Nisan’da, geleneksel Nova Muzak serisinin 35. konseri kapsamında James Brandon Lewis Trio sahne alacak. 16 Mayıs’ta New York Times’ın “önde gelen yeni müzik dörtlümüz” olarak nitelendirdiği JACK Quartet, çağdaş ve yeni müzik repertuvarından seçkilerle Borusan Müzik Evi’nin 22-23 sezonunun finalini yapacak.

Kapak Fotoğrafı: borusansanat.com

İlginizi çekebilir: Başak Aydın’dan Borusan Sanat ve Müzik Gündemi Üzerine