Geçtiğimiz günlerde kültür-sanat anlamında oldukça keyifli bir hafta geçirdiğimi söyleyebilirim. İlk olarak Borusan Müzik Evi’nin yeni sezon konser programını açıkladığı bir davete katıldım. Ardında da Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın (BİFO) “Büyük Resme Bakmak” adlı konserine katılma fırsatı buldum. Farklı müzik zevklerine hitap edecek çeşitli konserleri sizinle de paylaşmak isterim.

18102021112237-bifo
Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO) | Fotoğraf: passo.com.tr

Borusan Müzik Evi

Borusan Müzik Evi, Borusan Sanat çatısı altında bulunan BİFO ve Borusan Quartet gibi organizasyonlardan bir diğeri. Beyoğlu İstiklal Caddesi’nin kalbinde bulunan binasında 2010 yılndan bu yana faaliyet gösteriyor. Müzikseverlere yeni müzik, dünya müziği ve caz gibi türlerden oluşan geniş bir yelpaze sunuyor. Yeni sezon konser programının açıklandığı davet, Borusan Sanat Müdürü Aydın Dorsay ev sahipliğinde Asmalı Cavit’te küçük bir grupla gerçekleşti. Burada hem Borusan Sanat ekibini, hem de kültür ve sanat alanında paylaşımlar yapan değerli insanları tanıma fırsatım oldu. Kasım ve Aralık programını aşağıda paylaşıyorum.

Kasım ve Aralık Konser Programı

Borusan Müzik Evi yeni sezona 18 Kasım Perşembe günü ABSTRA ile merhaba diyor. Elektro-akustik müzik yapan ABSTRA, yeni müzik çerçevesinde avangart caz, free jazz ve özgür doğaçlama gibi müzik öğelerinden besinlenirken teknoloji unsurlarını da yoğun olarak kullanıyor. Hemen ardından 19 Kasım Cuma günü Hollanda’nın en önemli saksofoncularından biri olan Yuri Honing, dörtlüsüyle birlikte sahne alıyor. Honing, dinleyicilerine lirik, meditatif ve canlandırıcı tarzıyla benzersiz bir müzik deneyimi yaşatacak. Beni en çok heyecanlandıran ise 25 Kasım Perşembe ve 3 Aralık Cuma günleri gerçekleşecek olan Nova Muzak serisinin 32. ve 33. etkinlikleri. Bu konserlerde sırasıyla Rus avangard caz ve doğaçlama müzik yapan Brom ile deneysel/avangart caz ve post rock müzik yapan Schnellertollermeier‘i dinleyeceğiz.

screenshot-2021-11-06-180418
Borusan Müzik Evi | Fotoğraf: borusansanat.com

26 Kasım Cuma günü Kazak ve Türk kökenli sanatçı Saadet Türköz, çellist Martin Schütz ve İsviçre’nin en iyi davulcularından biri olan Lionel Friedli ile sahne alıyor. Üçlünün zengin kültürlerden beslenen eserlerinde özgür doğaçlamayı deneyimleyebilirsiniz. 27 Kasım Cumartesi günü ise davulcu Berke Can Özcan ve trompetçi Arve Henriksen, Kuzey melodilerinden esinlenen doğaçlamaları ile müzikte yeniyi arayanlara hitap edecek. Yine çok merak ettiğim performanslardan biri de 4 Aralık Cumartesi günü sahne alacak Shakespeare ve Müzik. İzmir Barok Topluluğu’nun üç üyesi Bülent Oral, Linet Şaul ve Diego Leveric, Shakespeare oyunlarının müziklerini dönem enstrümanlarıyla yorumlarken, tiyatro sanatçısı Ayşe Lebriz Berkem de Shakespeare’in oyun ve sonelerini canlandırıracak. Son olarak 24 Aralık Cuma günü dokuz müzisyenden oluşan kadrosuyla Töz Trio ve Hezarfen Ensemble sahne alacak. Bu konserde de caz, çağdaş müzik ve doğaçlama türünde bir performans izleyeceğiz.

borusan-muzik-evinde-sezon-noise-istanbul-festivaliyle-basliyor-770x470
Borusan Müzik Evi | Fotoğraf: istanbul.net.tr

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası

BİFO, 1999 yılından bu yana alanında çok değerli katkılarda bulunuyor. Patrick Hahn’ın sanat danışmanlığı ve daimi konuk şefliği ile kurucusu olan Gürer Aykal’ın onursal şefliğinde yıldız solistlerle çeşitli konserler veriyor. Pandemi nedeniyle konser salonlarının kapalı kaldığı dönem boyunca borusansanat.tv üzerinden müzikseverlerle buluşmaya devam etti.

BİFO’nun 4 Kasım Perşembe günü Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde “Büyük Resme Bakmak” adlı konserini izleme fırsatı buldum. Bu konserin ruhuma işleyen bir müzik ziyafeti olduğunu söylemeliyim. İlk olarak cumhuriyetimizin ilk kuşak bestecilerinden Adnan Saygun’un Concerto da Camerası’nı dinledik, hem de bir zamanlar öğrencisi olan şef Gürer Aykal‘ın yönetiminde. Ardından viyolonsel sanatçısı Pablo Ferrandez eşliğinde Saint-Saëns’in 1. Viyolonsel Konçertosu seslendirildi. Tekniği ve ruhu gerçekten büyüleyiciydi. Konser öncesinde gerçekleşen söyleşide 1696 yılı Stradivarius yapımı enstrümanının dünyanın en iyi beş viyolonselinden biri olduğunu öğrendim! Son kısımda da Çaykovski’nin Uyuyan Güzel, Fındıkkıran ve Kuğu Gölü balelerinden bölümlerle müzikseverlere keyifli dakikalar yaşattılar.

ruyalarimdaki_muzik_s
Rüyalarımdaki Müzik | Fotoğraf: borusansanat.com

BİFO konserleri Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde Aralık ayında da devam edecek. 9 Aralık Perşembe günü orkestra şefi ve piyanist Maxim Emelyanychev yönetiminde “Eşsiz ve Benzersiz: Mozart” ve 16 Aralık Perşembe günü orkestra şefi Karel Deseure yönetiminde “Rüyalarımdaki Müzik” sahne alacak.

Kapak Fotoğrafı: borusansanat.com

İlginizi çekebilir: Eda Geven’den ENKA Sanat Programı