PG Art Gallery Günnur Özsoy’un yeni sergisi “Costa Mea” ile izleyiciye oldukça farklı bir deneyim sunuyor. Havada asılı heykeller arasında gezmek, sanat eserlerini birçok açıdan görme, hissetme şansı veriyor.

pgart_gunnurozsoy (3)

Sanat yazıları yazdığım Originel Magazine 7 Ekim sayısında, Yonca Karakaş Demirel’in fotoğrafladığı, Pırıl Güleşçi Arıkonmaz ve Günnur Özsoy’un bir röportajı vardı ve Aralık ayında gerçekleşen “Costa Mea” sergisinin ilk haberini o zaman okumuştum. Günnur Özsoy’un şu ana kadar geldiği süreç, kullandığı malzemelerin değişimi ile alakalı özel soru-cevaplardan oluşan bu dizide sanatçının “Costa Mea – Kaburgam” ismini verdiği heykel için şu cümleler yer alıyordu:

“Bir gün karşıma Can Dündar’ın bir yazısı çıktı. ‘Bir kadını ağlatırken çok dikkat edin çünkü Allah gözyaşlarını sayar. Kadın erkeğin kaburgasından yaratıldı. Ayaklarından yaratılmadı, öyle olsaydı ezilirdi. üstün olmasın diye başından da yaratılmadı ama göğsünden yaratıldı, eşit olsun diye. Kolun biraz altında, korunsun diye. Kalp hizasında, sevilsin diye…’ Ben de son yaptığım bu heykellerimi, tüm paramparça olmuş kadınlara ithaf ediyorum.”

pgart_gunnurozsoy (2)

PG Art Gallery’nin kapısından içeri giriyoruz ve bizleri havada asılı, önünü, arkasını, sağını,solunu,içini,dışını görebileceğimiz heykeller karşılıyor. Kimi seri hareketlerle dikkat çekerken, kimi yavaşça dönüyor. Oluşturdukları gölgeler en az kendileri kadar dikkat çekici. Bir an kendinizi uzay boşluğunda, organik formlardan oluşan henüz tanımlayamadığınız eserler arasında görüyorsunuz. Bu havada asılı, çok boyutlu, farklı renkleri ile dikkat çeken, pürüzsüz soyut heykeller önce izleyiciyi bütün olarak ele geçiriyorlar. Galerilerde genelde alışık olduğumuz ‘önce şu eseri inceleyeyim’ hissi bu bütünlüğün içerisinde yok oluyor. Bu mistik havaya alıştığınız an detaylı bir şekilde eserler ile tek tek iletişim kurabiliyorsunuz. Radiant, ışığa göre üstüne farklı yansıma ve renkleri algıladığımız kıvrımlı formlar arasında göz gezdirirken bir mandala gibi, terapi gibi derin düşüncelere dalıyorsunuz, tıpkı meditasyon gibi. Belirli bir süre sonra bu boşluk ve doluluk hissi, ışığın ve gölgenin birleşimi ile fiziki ve ruhani varlığın somut anıtlarına dönüşüyorlar.

pgart_gunnurozsoy (4)

Kişisel deneyim olarak bende bazen deniz kenarında kesit halinde çürümüş deniz kabuklarının dolu-boş formlarını hissettiren heykeller, mistik ve pırıl pırıl renkleri ve havada asılı durma halleri ile evren ile alakalı herhangi bir hissi uyandırdı ve özünde insana, doğaya ve yaratılış üzerinde düşünmemi sağladı.

DSC_1529

PG Art Gallery’de sizi aynı zamanda galerinin yeni sahiplendiği P ve G isimli iki kedi bekliyor olacak. Sergiyi Ocak ayının ilk haftasına kadar PG Art Gallery’de ücretsiz olarak gezebilirsiniz.

pgart_gunnurozsoy (1)