12 yıl boyunca aynı kadro ile çekimleri tamamlanan, eleştirmenlerden yüksek övgüleri toplayıp ödüllerin sahibi olan film Boyhood (Çocukluk), Altın Küre Ödülleri töreninde En İyi Film (Drama) kategorisinde zafere ulaştı.

boyhood
Boyhood: Birlikte Büyüdüğümüz Film

Yönetmenlik koltuğunda Richard Linklater’ı gördüğümüz, yapımı 12 yıl boyunca süren Boyhood, dün gece aldığı Altın Küre ödülü ile yılın en iddialı yapımları arasında olduğunu kanıtladı ve yoluna aldığı birçok ödülle devam ediyor. Daha önce Before Sunrise, Before Sunset, Before Midnight üçlemesine imza atan yönetmen Richard Linklater’ın, bu üçlemede çalıştığı Ethan Hawke da Boyhood’un oyuncuları arasında yerini almış durumda.

Boyhood’u 12 yılda çeken yönetmen, filmlerde zaman kavramını kullanmayı seviyor olmalı ki hatırlarsanız Before… üçlemesinin filmleri de gerçekten filmin senaryosuna göre geçen 9 yıl ara ile çekilmişti.

Boyhood
Boyhood: Birlikte Büyüdüğümüz Film

2002 yılında başlayan Boyhood, 2014 ile sonlanıyor ve bu 12 yıl boyunca filmde aynı oyuncular rol alıyor. Sanırım bir oyuncu için kendisini filmine adamak böyle olsa gerek. Bu arada Mason karakterinde izlediğimiz Ellar Coltrane büyüdükçe, gerçekten filmde babası rolündeki Ethan Hawke’a benziyor! Yönetmenin şanslı bir oyuncu seçimi yaptığını düşünmekteyim.

Boyhood‘un konusuna gelirsek… Mason ve Samantha anneleriyle beraber yaşamaktadır. Babaları (Ethan Hawke) ise hafta sonları çocuklarını ziyaret etmektedir. Annelerinin iniş çıkışlı başarısız evlilik hayatından dolayı sürekli taşınmak zorunda olan çocuklar, her gittikleri yerde geride bıraktıkları hayattan daha farklı bir yere alışmaya çalışmaktadırlar. Ma son bu değişimler boyunca hayattan ne istediğinin yanıtını arar. Film, Mason’ın ortaokul, lise yılları ve en sonunda üniversite başlangıcına kadar uzanan süreçte insanın kendi benliğini keşfettiği dönemlerin olduğu gerçeğini ve bunları değiştirdiğimiz saç kesimleri, giyim tarzı, dinlediğimiz müzikler ile yaşadığımızı gösteriyor.

Boyhood
Boyhood: Birlikte Büyüdüğümüz Film

Boyhood‘un aslında izlerken bir yandan da seyirciyi zaman yolculuğuna çıkaran bir film olduğunu söylemek isterim. Çocuklukta oynanan ateriler, Harry Potter kitabının çıkmasını heyecanla beklediğimiz günler, Elfler, Star Wars, The Beatles, tüplü televizyonlar ve daha birçoğu ile yıllar arasındaki geçişler başarılı bir şekilde işleniyor filmde.

Boyhood
Boyhood: Birlikte Büyüdüğümüz Film

En son dün gece 72. Altın Küre Ödülleri’nde En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Patricia Arquette) ödüllerinin sahibi olan filmin ülkemizde ticari gösterime girmeyeceği biliniyor. Şanslı olanlarımız ise geçtiğimiz Şubat ayında !f Bağımsız Filmler Festivali’nin sürpriz kapanış filmi olarak gösterilmiş, daha sonradan ise Filmekimi programında yer almış olan filmi festival atmosferinde izleme fırsatı bulmuştu.

Çocukluğuna dönüp, zamanda yolculuk yapmak isteyen herkes için izlenmesi gereken filmler arasında…