Ekim ayı başında sahnelenmeye başlayan ve başlangıcından itibaren kapalı gişe oynayan bir müzikal Böyledir Bizim Sevdamız. Müzikale bilet bulmaksa neredeyse imkansız. Her ay satışa çıkan iki veya üç oyunun biletleri o kadar hızlı tükeniyor ki ilk dört ayı kaçırdıktan sonra nihayet izleyebildim bu şahane müzikali.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları ve Senfoni Orkestrası’nın ortaklaşa hazırladığı bu müzikal; Zülfi Livaneli’nin eserleri ile yine onun biyografisinden yola çıkarak yakın tarihe kadar gerçekleşmiş olan ve toplumu derinden etkileyen olayları anlatıyor. Ama bu öyle bir anlatım ki, 2.5 saat boyunca gözünüzü kırpmadan elinizde mendiliniz, kah yaşananlara öfkeden köpürerek kah içiniz sızlayarak kah mutluluktan özgürlük diye haykırmamak için kendinizi zor tutarak izliyorsunuz. İçinizde farklı farklı duygu halleri sel olup akıyor. Zaman zaman sahne sizi içine çekiyor, mekanı unutuyorsunuz ve ardından Livaneli şarkılarına eşlik ediyorsunuz muhteşem oyuncular ve orkestrayla birlikte.

Böyledir Bizim Sevdamız
Böyledir Bizim Sevdamız | Fotoğraf: eskisehir.bel.tr

Zülfi Livaneli‘ye ait oldan eserin, müzikal yönetmeniyse Ali Eyidoğan. Kendisi aynı zamanda müzikali uyarlayan ve derleyen kişi. Orkestra şefi Aytuğ Ülgen, koreograf Deniz Alp, dekor tasarımı Ahmet Ertap, kostüm tasarımı Tülay Kale ve ışık tasarımı Soner Erdoğmuş. Oyuncular; Özlem Akdoğan, Devrim Özder Akın, Berkay Akın, Gamze Demirer, Sinan Demirer, Zafer Ergül, Hakkı Kuş, Elif Melda Yılmaz, Ümit Kahveci ve Aydın Ünal. Dansçılar ise; İbrahim Aygün, Mert Bozkurt, Barış Eren, Yağmur Savaşkan, Zeynep Can Soylu ve Damla Şenses.

Belirtmek istediğim bir nokta daha var ki, müzikalin tamamında zaten kendini hissettiren profesyonellik, oyuncuların performanslarının yanı sıra muhteşem sesleri ve çaldıkları enstrümanlara hakimiyetleriyle de bir kez daha kendini gösteriyor.

Böyledir Bizim Sevdamız
Böyledir Bizim Sevdamız | Fotoğraf: eskisehir.bel.tr

Bu müzikalle ilgili bir alkışı da bence başta Eskişehirliler olmak üzere tüm izleyiciler hak ediyor. Tüm oyun boyunca şarkılara eşlik eden, alkışla salonu inleten, sezonun başından beri kocaman salonu tıklım tıklım dolduran o güzel insanlar… Eş durumundan ötürü sonradan olma da olsa bir Eskişehirli olarak bu şehrin insanın sanata olan tutkusuyla sanat yapana karşı olan sevgi ve saygısı beni her defasında gururlandırıyor.

Böyledir Bizim Sevdamız
Böyledir Bizim Sevdamız | Fotoğraf: eskisehir.bel.tr

Müzikal şimdilik sadece Eskişehir Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi‘nde sahneleniyor. Birçok ilden davet almasına rağmen sahnelerin teknik yetersizlikleri nedeniyle müzikalin turne ihtimali düşüyor fakat güzel bir bilgi olarak müzikalin sahnelendiği günlerin genellikle hafta sonuna denk geldiğini söyleyebilirim. Hem bu şahane müzikali izlemek hem de Eskişehir’i keşfetmek için bu linkten biletleri takip edebilir, kim bilir bu yazıyı okuyup bir hafta sonunuzu sanat ve yeni bir rota ile renklendirebilirsiniz.

Kapak fotoğrafı: tiyatrodergisi

İlginizi çekebilir: ArtsyMagger’dan Tiyatro Oyunları 2020