Brezilya denildiğinde akla ilk güneş, yaz ve bikini gelir. Hatta bikini, yaz ve güneş dendiğinde akla ilk gelen Brezilya’dır desek daha güzel bir tanımlama yapmış oluruz. Peki Brezilya kışı yaşamıyor mu? Brezilya’ya hiç kar yağmıyor mu? Brezilyalılar hiç üşümez mi? Onların da üşüdüğünde sarıldığı kalın yorganları, titreten rüzgarları yok mu? Var!

riodejaneiro_huseyin_kara
L E G E N D A R Y – HUSEYIN KARA / BRAZIL

Avrupa’nın iki gözüm yazından kaçıp güney yarım kürenin soğuğuna tatile gitmek herkesin yiyeceği ekmek değildir. Çünkü deniz ve güneş, bozdurmaya kıyılamayan altınlar gibidir. İnsan, deniz ve güneşten neden kaçsın ki? Ama fedakarlık yapmadan da bazı şeyler fark edilemiyor. Temmuz’un ortasına doğru kaçmıştım Sadri Alışık’ın iki gözüm İstanbul’undan. Şanslıydım; çünkü artık Brezilya’nın Sao Paulo kentine THY’den direk uçuşlarımız başlamıştı. Temmuz-Ağustos aylarında Brezilya’da kış olduğu için en uygun biletleri de bulabilirsiniz. Diğer aylarda biletler cep yakıyor. Tişört ile ayrıldığım İstanbul sonrası Sao Paulo bana kalın bir ceket giydirmişti.

İlk gözlemim elbette ki havaalanı oldu. Bakım yapılmamış, kendi haline bırakmışlar gibi. Hele ki uluslararası bir havaalanının bu şekilde olması beni çok şaşırtmıştı. Ama sonra ülkeyi gezdikçe fark ettim, hemen hemen her yer bu şekildeydi. Brezilyalılar lüksten uzak, bazı kesimlerdeki kötü insanların yaptığı yüz kızartıcı şeyler içinde mutlu bir şekilde yaşıyorlardı. Guarulhos Uluslararası Havaalanı için çalışan taksiler mavi ve beyaza bürünmüş şekilde çok tatlı gözüküyorlardı ama normal taksilerden biraz daha pahalılardı da.

paraise_huseyin_kara
P A R A D I S E – HUSEYIN KARA / BRAZIL

Brezilya’yı ilk Kızılderililer bulmuş. Sonradan Avrupalılar gelip bu insanları kandırmış ve yönetimi bir şekilde ele geçirmişler. Rio kentine yerleşen Kızılderililer bu harika şehre “Paradise” yani cennet adını vermişler. Rio de Janerio’nun Corcovado Dağı’nda bulunan Cristo Redentor yani Kurtarıcı İsa Heykeli’nin manzarasından Rio’ya baktığınızda, oraya cennet dedikleri için ilk Brezilyalı yerlilere hak vereceksiniz. Saatlerce kıpırdamadan bu manzarayı izlemeniz mümkün. Ama dediğim gibi, turist akınının olduğu yaz mevsiminde burada yürümeniz bile zorlaşabilir. Ama Brezilya’nın tatlı soğuğunda birçok şey için daha da şanslısınız.

copacabana_huseyin_kara
I P A N E M A – HUSEYIN KARA / BRAZIL

İsa Heykeli’nin tam karşısındaki dağa Sugarloaf Mountain; yani şeker tepesi diyorlar. Buraya teleferikle çıkıyorsunuz. Bu zirve iki dağdan oluşuyor. İkisine de teleferikle, aynı biletle çıkılıyor. Eğer kışın geziyorsanız sisli havalara dikkat edin. Dağın tepesinde sis varsa paranızı heba etmeyin derim. Ayrıca kış ayları meşhur Copacabana sahilini bomboş bulabileceğiniz tek mevsim. Kumların üzerinde çırılçıplak ayaklarla koşabildiğiniz kadar koşun.

Brezilya dışına çıkmamış insanların hemen hemen hepsi karı görmemiş diyebiliriz.  Onların yılbaşıları 40 derecelere varan sıcaklarda geçiyor. Yılbaşlarında kar yağar ezberini, sabahtan akşama kadar denizde keyif sefasıyla bozuyor Brezilya.

Brezilya’da Gezilecek Yerler

parana_huseyin_kara
HUSEYIN KARA / BRAZIL

Brezilya çok büyük bir coğrafyaya sahip olduğu için gezip görülecek çok yeri var. Ben Parana’da bazı küçük kentlere uğradım. İnsanlar lüksten ve birçok şeyden yoksun olmasına rağmen burada mutluluk içinde yaşayıp gidiyorlar.

fozdeiguacu_huseyin_kara
F A B L E – HUSEYIN KARA / BRAZIL

Ülkenin güneyinde yer alan Iguaçu kenti seyahate keyif katacak yerlerdendir. Doğa harikası şelaleri var. Buradan Arjantin ve Paraguay tarafına geçmek mümkün. Sınırlardaki Free Shop’larda güzel alışverişler yapabilirsiniz. Paraguay tarafına geçerken yanınıza hiçbir şey almayın. Ülkeden çıkarken problem çıkartabiliyorlar.

Sao Paulo’daki her bina mimari bir güzelliğe sahip. Duvarların boyasız ve dökük olmasındaki detaylara takılmayın, genelde harika simetrilerden oluşan düşündürücü binalar başınızı kaldırmanız kadar size yakın.

Fundação Parque Zoológico adında çok keyifli bir hayvanat bahçesi var Brezilya’da. Hayvanların içerisinde safari yapmanız bile mümkün. Her çeşit hayvan var.

zoologico.com.br/

Kışın Brezilya’ya Gideceklere Tavsiyeler

HUSEYIN_KARA_BRASIL

_Herkes Brezilya’ya tehlikeli diyor. Evet, doğru. Mafya, polis ve politikacıların enteresan ilişkileri var. Konuşmak isteyeni susturuyorlar. Susanı soyuyorlar. Ama korkmayın, sadece tedbirli olun. Fazla merak can sıkabilir, unutmayın. Ben sırtımda koca fotoğraf çantamla her yeri gezdim, başıma hiçbir şey gelmedi.

_Rio’daki Favela sokaklarının önleri çöplüklerle başlıyor. Garip insanları sokak başlarında görmeniz mümkün. Kendi mahallelerinden olmadığınızı anlamaları uzun sürmüyor. Polis bu mahallede yaşamayanların mahalleye girmesine izin vermese de mahalleye girecek sokaklar bulabilirsiniz ama buralardan uzak durun.

_Portekizce bilmeniz iyi bir avantaj. Hele Brezilyalı bir arkadaşınız size eşlik ediyorsa bal dökün yalayın, tadına doyum olmaz.

_Ülkede İngilizce bilen insan sayısı az, başınıza gelebilecek tehlikelere karşı dikkatli ve tedbirli olun.

_Bazı otobüs firmalarının uçaklardan da konforlu olduğunu unutmayın. Koltukları yatak gibi ve koltuk araları çok geniş.

_Uzun süre kalıyorsanız gazetecinin birinden sim kartı edinin, internet kullanımı için çok ihtiyaç karşılıyor. Aklınızın köşesinde olsun; orada numara seçemiyorsunuz, sistem size numara tanımlıyor.

_Guarana diye harika bir içecekleri var, mutlaka tadın! Geri dönerken keşke kasalarca yanıma alabilseydim. Doğrusu neden bu içeceğin ticareti hala ülkemizde yapılmıyor anlamış değilim. Brezilya’nın bu süper güzelliğini keşfetmemiş iş adamlarımız var galiba. Yemekleri de bizim lezzetimizden biraz farklı. Her şeyi yiyemeye bilirsiniz ve her köşe başında lokanta bulamazsınız.

_Önerebileceğim en konforlu otobüs şirketi ‘Garcia’ , en uygun havayolu ‘webjet’ firması.

_Ben Brezilya’yı üşürken çekmeye gitmiştim, çektim. Ama Favela’dan çekmeyi düşlediğim bazı kareler içimde şimdilik ukde olarak kalacağa benziyor.

Velhasıl en çok insanları şekerdi Brezilya’nın. El değmemiş bir doğası, kurtulmayı bekledikleri mafya meslekleri var. Obrigado! 🙂

İlginizi çekebilir: Serra Özkok’tan “Brezilya Macerası Vol.2: Rio de Janeiro”