Brezilya denildiğinde akla ilk güneş, yaz ve bikini gelir. Hatta bikini, yaz ve güneş dendiğinde akla ilk gelen Brezilya’dır desek daha güzel bir tanımlama yapmış oluruz. Peki Brezilya kışı yaşamıyor muydu? Brezilya’ya hiç kar yağmıyor muydu? Brezilyalılar hiç üşümez miydi? Onların da üşüdüğünde sarıldığı kalın yorganları, titreten rüzgarları yok muydu?

PARADISE OF ENTERTAINMENT - HUSEYIN KARA / BRAZIL

PARADISE OF ENTERTAINMENT - HUSEYIN KARA / BRAZIL

Avrupa’nın iki gözüm yazından kaçıp güney yarım kürenin soğuğuna tatile gitmek herkesin yiyeceği ekmek değildir. Çünkü deniz ve güneş, bozdurmaya kıyılamayan altınlar gibidir. İnsan, deniz ve güneşten neden kaçsın ki? Ama fedakarlık yapmadan da bazı şeyler fark edilemiyor. Temmuz’un ortasına doğru kaçmıştım Sadri Alışık’ın iki gözüm İstanbul’undan.

L E G E N D A R Y - HUSEYIN KARA / BRAZIL

L E G E N D A R Y - HUSEYIN KARA / BRAZIL

Şanslıydım; çünkü artık Brezilya’nın Sao Paulo kentine THY’den direk uçuşlarımız başlamıştı. Temmuz-Ağustos aylarında Brezilya’da kış olduğu için en uygun biletleri de bulabilirsiniz. Diğer aylarda biletler cep yakıyor. Tişört ile ayrıldığım İstanbul sonrası Sao Paulo bana kalın bir ceket giydirmişti.

İlk gözlemim elbette ki havaalanı oldu. Bakım yapılmamış; kendi haline bırakmışlar gibi. Hele ki uluslararası bir havaalanın bu şekilde olması beni çok şaşırtmıştı. Ama sonra ülkeyi gezdikçe fark ettim; hemen hemen her yer bu şekildeydi. Brezilya’lılar lüksten uzak; bazı kesimlerdeki kötü insanların yaptığı yüz kızartıcı şeyler içinde mutlu bir şekilde yaşıyorlardı. Guarulhos Uluslararası Havaalanı için çalışan taksiler mavi ve beyaza bürünmüş şekilde çok tatlı gözüküyorlar. Ama normal taksilerden biraz daha pahalılar. Genel olarak ülke içinde taksi kullanmak da pahalıya kaçabiliyor. Para birimlerimiz hemen hemen aynı. Real kullanıyorlar. 1 Tl=1 Real

P A R A D I S E - HUSEYIN KARA / BRAZIL

P A R A D I S E - HUSEYIN KARA / BRAZIL

Brezilya’yı ilk Kızılderililer bulmuş. Sonradan Avrupalılar gelip bu insanları kandırmış ve yönetimi bir şekilde ele geçirmişler. Rio kentine yerleşen Kızılderililer bu harika şehre ‘Paradise’ yani cennet adını vermişlerdi. Rio de Janerio’nun Corcovado Dağın’daki Cristo Redentor heykelinin; yani Kurtarıcı İsa Heykeli’nin manzarasından Rio’ya baktığınızda, oraya cennet dedikleri için ilk Brezilyalı yerlilere hak vereceksiniz. Saatlerce kıpırdamadan bu manzarayı izlemeniz mümkün. Ama dediğim gibi; turist akınının olduğu yaz mevsiminde burada yürümeniz bile zorlaşabilir. Ama Brezilya’nın tatlı soğuğunda birçok şey için daha da şanslısınız.

I P A N E M A - HUSEYIN KARA / BRAZIL

I P A N E M A - HUSEYIN KARA / BRAZIL

İsa Heykeli’nin tam karşısındaki dağa Sugarloaf Mountain; yani şeker tepesi diyorlar. Buraya teleferikle çıkıyorsunuz. Bu zirve iki dağdan oluşuyor. İkisine de teleferikle, aynı biletle çıkılıyor.

GOD OF CITY - HUSEYIN KARA / BRAZIL

GOD OF CITY - HUSEYIN KARA / BRAZIL

Eğer kışın geziyorsanız sisli havalara dikkat edin. Dağın tepesinde sis varsa paranızı heba etmeyin derim. Ayrıca kış ayları meşhur Copacabana sahilini bomboş bulabileceğiniz tek mevsim. Kumların üzerinde çırılçıplak ayaklarla koşabildiğiniz kadar koşun.

Brezilya dışına çıkmamış insanların hemen hemen hepsi karı görmemiş diyebiliriz.  Onların yılbaşıları 40 derecelere varan sıcaklarda geçiyor. Yılbaşlarında kar yağar ezberini,  sabahtan akşama kadar denizde keyif sefasıyla bozuyor Brezilya.

Herkes Brezilya’ya tehlikeli diyor. Evet, doğru. Mafya, polis ve politikacıların enteresan ilişkileri var. Konuşmak isteyeni susturuyorlar. Susanı soyuyorlar. Ama korkmayın. Sadece tedbirli olun. Fazla merak can sıkabilir, unutmayın. Ben sırtımda koca fotoğraf çantamla her yeri gezdim. Başıma hiçbir şey gelmedi.

PARADISE'S COAST - HUSEYIN KARA / BRAZIL

PARADISE'S COAST - HUSEYIN KARA / BRAZIL

Rio’daki Favela sokaklarının önleri çöplüklerle başlıyor. Garip insanları sokak başlarında görmeniz mümkün. Kendi mahallelerinden olmadığınızı anlamaları uzun sürmüyor. Polis bu mahallede yaşamayanların mahalleye girmesine izin vermese de mahalleye girecek sokaklar bulabilirsiniz ama buralardan uzak durun.

Portekizce bilmeniz iyi bir avantaj. Hele Brezilyalı bir arkadaşınız size eşlik ediyorsa bal dökün yalayın, tadına doyum olmaz.

HUSEYIN KARA / BRAZIL

HUSEYIN KARA / BRAZIL

Brezilya çok büyük bir coğrafyaya sahip olduğu için gezip görülecek çok yer var. Ben Parana’da bazı küçük kentlere uğradım. İnsanlar lüksten ve birçok şeyden yoksun olmasına rağmen mutluluk içinde yaşayıp gidiyorlar.

F A B L E - HUSEYIN KARA / BRAZIL

F A B L E - HUSEYIN KARA / BRAZIL

Ülkenin güneyinde yer alan Iguaçu kenti seyahate keyif katacak yerlerdendir. Doğa harikası şelaleri var. Buradan Arjantin ve Paraguay tarafına geçmek mümkün. Sınırlardaki Free Shop’larda güzel alışverişler yapabilirsiniz. Paraguay tarafına geçerken yanınıza hiçbir şey almayın. Ülkeden çıkarken problem çıkartabiliyorlar.

Ülkede İngilizce bilen insan sayısı az; başınıza gelebilecek tehlikelere karşı dikkatli ve tedbirli olun.

P O T A M I C - Hüseyin KARA / BRAZIL

P O T A M I C - Hüseyin KARA / BRAZIL

Bu arada bazı otobüs firmalarının uçaklardan da konforlu olduğunu unutmayın. Koltukları yatak gibi ve koltuk araları çok geniş.

Sao Paulo’daki her bina mimari bir güzelliğe sahip. Duvarların boyasız ve dökük olmasındaki detaylara takılmayın; genelde harika simetrilerden oluşan düşündürücü binalar başınızı kaldırmanız kadar size yakın.

Fundação Parque Zoológico adında çok keyifli bir hayvanat bahçesi var. Hayvanların içerisinde safari yapmanız bile mümkün. Her çeşit hayvan var.

Uzun süre kalıyorsanız gazetecinin birinden sim kartı edinin; internet kullanımı için çok ihtiyaç karşılıyor. Aklınızın köşesinde olsun; orada numara seçemiyorsunuz; sistem size numara tanımlıyor.

Guarana diye harika bir içecekleri var. Geri dönerken keşke kasalarca yanıma alabilseydim. Doğrusu neden bu içeceğin ticareti hala ülkemizde yapılmıyor anlamış değilim. Brezilya’nın bu süper güzelliğini keşfetmemiş iş adamlarımız var galiba.

Yemekleri bizim lezzetimizden biraz farklı. Her şeyi yiyemeye bilirsiniz ve her köşe başında lokanta bulamazsınız.

Önerebileceğim en konforlu otobüs şirketi ‘Garcia’ , en uygun havayolu ‘webjet’ firmasıdır.

Ben Brezilya’yı üşürken çekmeye gitmiştim. Çektim. Ama Favela’dan çekmeyi düşlediğim bazı kareler içimde şimdilik ukde olarak kalacağa benziyor.

Velhasıl en çok insanları şekerdi Brezilya’nın. El değmemiş bir doğası, kurtulmayı bekledikleri mafya meslekleri var.

THE WILDERNESS - HUSEYIN KARA / BRAZIL

THE WILDERNESS - HUSEYIN KARA / BRAZIL

  OBRIGADO :)

 

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

  1. Brezilya’da Haziran-Temmuz ayları hissedilen sıcaklık nedir? Seneye bu dönemde Dünya Kupası olacak ve sahiller falan denize girmeye müsait olur mu, kalabalıklık durumu ne olur?

    • Merhaba Erdinç Bey,

      Ekvator kısmına yakın yerlerde denize girmek mümkün olabilir. Mesela ben gittiğimde Rio’da Copacabana’nın suyu çok soğuk değildi. Giren çocuklar vardı. Onlara soğuk geliyor olabilir ama.. :) Copacabana genelde çok kalabalıktır ama geçen sene Temmuz aylarında tek tük insan sahilde yürüyüş yapıyordu. Dünya Kupası olacağı için bu kalabalığın artacağını düşünüyorum. Gittiğimde kıştı ama bizim baharımız gibi düşünebilirsiniz. Bu arada uçak bileti fiyatları şimdiden çok artmış durumda haberiniz olsun.

  2. Merhaba Hüseyin bey ben birkaç ay sonra Brezilya’ya gitmeyi düşünüyorum Gravatá_(Pernambuco) da Brezilyalı arkadaşım var Türkçe bilmiyor onun yanına gideceğim ama hiç dil bilmiyorum vede oraya nasıl gidilir onuda bilmiyorum bana yardımcı olurmusunuz ne yapmam gerek
    teşekkürler

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?