Son günlerde evlere kapanmamızla birlikte hijyen konusunda rahat etmek ve boş vakitlerimizi doldurmak için birçoğumuz evde ekmek yapmaya başladık. Ben de, evde hem ailece zevkle yaptığımız hem de tadını çok sevdiğimiz bir ekmek tarifi paylaşacağım. O zaman ekmek sevmeyenleri bile görüntüsü ile cezbeden, lezzetli Brötchen ekmek tarifimize geçelim.

Brötchen Ekmek
Brötchen Ekmek | Fotoğraf: eatsmarter.de/

Brötchen, ülkemizde pek yaygın olmasa da Alman kahvaltılarında çokça tüketilen bir ekmek türü. Türkçe’de “küçük ekmek” anlamına geliyor. Küçük boyutuyla az yediğinizi hissettirirken, hoş görüntüsüyle de göze hitap ediyor. 🙂 Şimdi tarife geçelim.

Brötchen Ekmek (Küçük Ekmek) Tarifi

Brötchen Hamuru İçin Malzemeler

  • 6 su bardağı un
  • 600 ml (yaklaşık 5 su bardağı) sıcak ama kaynar olmayan su
  • 2 yemek kaşığı tuz (silme)
  • 1 paket yaş maya (kuru da olabilir)
  • 1 tatlı kaşığı şeker

Brötchen Ekmek Yapılışı

Bir kaba 5 su bardağı sıcak suyu boşaltıyoruz. Üzerine bir paket mayayı ve bir tatlı kaşığı toz şekeri koyduktan sonra iyice karıştırarak 10 dakika bekliyoruz. Burada püf noktası hamuru beklettiğimiz her an üzerini bir bezle örtmek. Böylece sertleşmesini önlüyoruz.

Geniş ve yeni bir kaba 6 bardak unu eleyerek (elemediğiniz zaman istediğiniz gibi kabarmayabilir) ekliyoruz, üzerine bir yemek kaşığı tuz da ekleyerek ikisini karıştırıyoruz. Kabın ortasında bir yuvarlak açarak içine diğer kapta hazırladığımız maya karışımını döküyoruz. Tüm karışımı uygun kıvama gelene kadar yoğuruyoruz. İyice yoğurduktan sonra kabın kapağını kapatarak hamurun üzerini iki adet kalın bezle sıcak tutacak şekilde sarıyoruz.

 İki saat mayalanan Brötchen hamuru
İki saat mayalanan Brötchen hamuru | Fotoğraf: Melissa Özkan

Mayalanmaya bıraktığımız hamuru 2 saat sonra açıyoruz ve çevirerek havasını alıyoruz. Burada, çevirmeye başlamadan önce her defasında elinizi una batırmanız önemli. Hamurdan avuç içlerimizi dolduracak büyüklükte parçalar kopartarak yuvarlıyoruz. Kopardığımız parçaları da 10 dakika beklettikten sonra (hamuru bekletirken üzerini bir bezle örtmek gerekiyor), hamuru bastırıp rulo şeklinde yuvarlayarak küçük ekmek şekline getiriyoruz. Tabii isterseniz, rulo şeklinde yuvarlamadan da ekmek şekline getirebilirsiniz.

Brötchen ekmekleri
Brötchen ekmekleri | Fotoğraf: Melissa Özkan

Artık yağlı kağıt serdiğimiz fırın teline ekmeklerimizi dizebiliriz. Burada, tepsi yerine fırın teli kullanmak da önemli. Ekmekleri son kez 10 dakika daha, üzerine bir bez sererek beklettikten sonra hamur kabarınca üzerlerine bir bıçakla tek çizgi kesik atıyoruz. Üzerlerine bir fırçayla su sürerek 220-240 derecede ısınmış fırınına yerleştiriyoruz. Üzerleri kızarınca fırından ekmekleri fırından çıkarıp üzerilerini bezle örtüyoruz.

 Brötchen ekmekleri
Brötchen ekmekleri | Fotoğraf: Melissa Özkan

Ve işte Brötchen ekmekleriniz hazır, servis edebilirsiniz. Afiyet olsun!

Kapak fotoğrafı: innungsbaecker.de/

İlginizi çekebilir: Begüm Kartal’dan Ev Yapımı Ekmek

İlginizi çekebilir: Sıla Uçan’dan Artizan Ekmek