İtalyan mutfağı, Türk damak tadına en çok uyan mutfaklardan biri.  İtalyan mutfağında yer alan hafif atıştırmalıklardan biri olan olan bruschetta ise, farklı lezzetleri bir araya getirmesi ve pratik olması sebebiyle çok tercih ediliyor. Bruschetta lezzetini daha yakından tanımaya ve yazının sonunda eklediğim tarife göz atmaya ne dersiniz?

avokadolubruschetta680
Avokadolu Bruschetta | Fotoğraf: buseterim.com

Bruschetta Nedir?

Bruschetta, İtalyan mutfağında yer alan bir tür atıştırmalığın adı. Besleyici özelliği de olan bruschetta’yı basitçe ekmek üzeri domates diye bile tanımlayabiliriz. Yemeklerden önce başlangıç olarak sunulan bu aperatif yiyecek aslında kahvaltı için de güzel bir tercih olabilir.

Bruschetta’nın çok farklı çeşitleri bulunuyor. İlk aklınıza gelen elbette ekmeğin üstünde domates olan çeşidi olabilir. Ancak bunun yanında o kadar farklı türleri de mevcut ki! Domatesli, peynirli, somonlu, fesleğenli, avokadolu ya da patlıcanlı. Bu saydıklarımın da elbette çeşitlendirilebilir. Bruschetta ekmeğinin üzerinde bir araya gelen farklı lezzetler, her seferinde harika tatlar çıkarıyor ortaya. Öyleyse gelin şimdi tariflere geçelim.

Bruschetta Tarifleri

Domatesli Bruschetta Tarifi

Bruschetta
Bruschetta | Fotoğraf: Unsplash / Margarita Zueva
  • Önce ekmekleri ince ince dilimleyin.
  • Dilimlenmiş ekmekleri kızartın.
  • Domatesleri küp küp doğrayın.
  • Doğranmış domateslerin üzerine ince ince naneyi doğrayın ve fesleğeni eklemeyi unutmayın.
  • Tüm malzemelerin üzerine ezilen sarımsağı sürüp zeytinyağı gezdirin.

Domatesli bruschetta hemen hemen hepimizin evinde kolaylıkla yapacağımız bir tarif aslında. Ekmeği istediğiniz şekilde süsleyebilirsiniz. İtalyanlar ekmeğin üzerine konulan her şeye bruschetta dedikleri için sizler de ekmeğinizi istediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz. Bu yüzden çok fazla farklı çeşitlerin harmanlandığı tarfilere göz atabilirsiniz.

Danilo Zanna’nın Bruschetta Tarifi

İtalyan Şef Danilo‘nun tarif videosunu da sizlerle paylaşmak istiyorum. Kendisini çok seviyorum! Mutfak İtalyan mutfağı olunca Danilo’suz bir tarif düşünemedim. Not almak isteyenler için Danilo’nun tarifinde kullandığı malzemeler şöyle: mantar, sarımsak, arpacık soğanı, parmesan peyniri, ekmek, kaşar peyniri, maydanoz ve tuz. Yapılışıysa aşağıdaki videoda.

youtube play youtube play

Minik bir not: Sevgili İdil Yazar’ın Çilekli Bruschetta tarif videosuna mutlaka göz atın. Tariflere göz attığımızda genelde ekmeğin üzerine sebze, tavuk, somon ya da başka şekilde malzemelerle süslendiği daha çok görülüyor. Ama İdil Yazar, bu tarifinde çilek ile peynirin uyumuyla farklı bir lezzet ortaya koyuyor. Çilek sevenlerin bilgisine…

En kısa zamanda bu lezzetli ve pratik atıştırmalığı kahvaltı menünüze ekleyin derim. Şimdiden afiyet olsun!

Kapak fotoğrafı: Unsplash / Victoria Shes

İlginizi çekebilir: Esra Sarıhan’dan Scone