Ben bir insanın bir tarafı azıcık dahi olsa sanata ya da edebiyata dokunuyorsa, o kişinin zarif ve kibar olduğuna inanırım. Bu, belki sadece benim inandığım ve insanların çoğuna saçma gelecek bir düşünce olabilir. O yüzden ne zaman memleket yahut dünyanın bir yanı şiddetle çalkalanır, aklıma şu soru gelir; Yıllarca sanat ve edebiyatla uğraşanları melankolik, duygusal, aşırı hassas ve biraz ‘kafadan kontak’ olarak niteleyen, onları hafife alan ve dalga geçenler, dünyanın içinde bulunduğu gaddarlık ve zorbalıktan memnun musunuz?

photo 1-5

kitap - emrah serbesEmrah Serbes– Deliduman

‘Erken Kaybedenler’ kitabında, ergenlik çağındaki erkeklerin gözünden yazdığı öykülerle beni, gözümden yaş gelene kadar güldüren Serbes, bu kitabında da, o çağlarda bir erkeğin kız kardeşiyle olan bağı, ailevi ilişkileri, topluma ve çevresine bakışını konu etmiş. Olayların koptuğu süreç, tam da Gezi Parkı olaylarına denk gelmekte. KaZaman zaman kara mizahın kullanıldığı kitap, kafa dağıtmak ve çok yorulmadan bir şeyler okumak isteyenlere iyi gelecektir.

kitap - boris vianBoris Vian- Mezarlarınıza Tüküreceğim

Yazarın Vernon Sullivan takma adıyla yazdığı kitap, abisi, beyaz ırktan bir kıza aşık olduğu için ırkçılar tarafından öldürülen yakışıklı bir gencin, insanlardan intikam almasını anlatır. Oldukça şiddet içeren bir kitap. Buna rağmen rahat ve seri bir şekilde okunuyor. Benim etkilendiğim yerler oldu ama bana göre ‘Günlerin Köpüğü’ çok daha etkileyici ve unutulmaz bir kitaptı.

kitap - murat uyurkulakMurat Uyurkulak- Har

Fantastik öğelerle kurgulanmış, ilgi çekici bir hikayeye sahip ‘Har’. Türkiye’nin kanayan yaralarına parmak basan ancak, bunu yarattığı karakterler ve kullandığı metaforlarla okuyucunun gözüne sokmayan, yazarın becerisini konuşturduğu bir kitap bana göre. Çok beğendim. İlk başta dil ve üsluba ayak uyduramadım gibi geldi fakat, okudukça her şey yoluna girdi. Daha evvel okuduğum ‘Bazuka’daki öyküleri de çok beğenmiştim. Onu da tavsiye ederim.

kitap - desiderus erasmusDesiderus Erasmus- Deliliğe Övgü

Dücane Cündioğlu’nun tavsiye ettiği, benim anlamakta zorlanırım diye sürekli ertelediğim, delilik ve bilgelik özerine yazılmış mükemmel bir felsefe kitabı. Dil ve üslup açısından oldukça akıcı ve keyifli okunan; fikir ve düşünce olarak da okuyucuda merak uyandırıp, zihninde yeni ufuklar açan, herkesin okumasını isteyeceğim bir kitap. Oldukça kısa ve akıcılığı göz önünde bulundurulursa, bir solukta okunacağını düşünüyorum.

kitap - sabahattin aliSabahattin Ali- İçimizdeki Şeytan

Kitap, yaptığı yanlışları, içindeki şeytana bağlayan ve bütün sorumluluğu ona yıkan Ömer’in, Macide’ye aşık olmasıyla birlikte yaşadıklarını konu almakla birlikte, psikolojik yönüyle öne çıkıyor. Ben kitabı severek ve beğeniyle okudum. Kitapla ilgili ayrıntılı yazımı okumak isterseniz, Kafkaokur’da bulabilirsiniz.

kitap - charles dickensCharles Dickens- İki Şehrin Hikayesi

Dr. Manette, 18 yılını suçsuz yere hapishanede geçirdikten sonra, eski bir dostunun sayesinde hapisten kurtulur ve Charles Darnay ile tanışır. Darnay, Dr. Manette’in kızıyla evlenir ve hemen ardından Fransız İhtilali meydana gelir. İlk sayfadan son sayfaya kadar temponun düşmediği, sürükleyici ve keyifli bir kitap. Özellikle hikayenin sonunu çek etkileyici buldum. Sadece bir klasik olduğu için değil, kurgu, dil, üslup, insanların uğradığı ruhsal değişimleri incelemek için okunması gerektiğini düşünüyorum.

kitap - refik halid karayRefik Halit Karay- Bugünün Saraylısı

Beyaz cama kurban edilen bir kitap var sırada. Diziyi izlemediğim için belki de haksız bir eleştiri yapıyor olabilirim. Ama her halükarda, reyting  uğruna kullanılan bir kitap, nasıl her yönüyle izleyiciye yansıtılabilir bilemiyorum. İstanbul’da yaşayan orta gelirli bir aileye, sonradan zengin olan bir akrabanın kızı olarak gelen Ayşen, evdeki dengeleri değiştirir. Ayşen’in gerek maddi olarak yaptığı katkılar, gerekse güzelliğiyle erkekleri peşinden koşturması, yanında yaşadığı aileyi, özellikle de aile reisi Ata Bey’i oldukça etkilemektedir. Karay, kitapta düşündürücü ve ilgi çekici noktalara parmak basmış. Kitabı oldukça beğendim, tavsiye ederim.

kitap - primo leviPrimo Levi- Bunlar Da Mı İnsan

Henüz 24 yaşındayken, Naziler tarafından Auschwitz Toplama Kampı’na gönderilen, kimya mühendisi Primo Levi, kamptan sağ çıkan 24 kişiden biriydi. Kitap, yazarın orada geçirdiği bir seneyi, çarpıcı, sarsıcı ve etkileyici bir şekilde anlatmakta. Levi’nin bahsettiği olaylar çok çok üzücü ancak, olayların ardından düşündükleri, orada hissettikleri, yaptığı yorumlar beni daha fazla etkiledi. Böyle bir kitap nasıl beğenilir, beğenilir mi bilmiyorum ama, kesinlikle okunması gerektiğini düşünüyorum.

kitap - ozdemir asafÖzdemir Asaf- Dünya Kaçtı Gözüme

Özdemir Asaf’la ilgili ne söylenebilir ki? Elbette ki mükemmel şiirlerle dolu, harika bir kitaptı. Ülkede roman bile çok fazla okunmuyorken, şiir okuyan kaç kişi kaldı bilmiyorum ama, en azından şu an bu yazıyı okuyorsanız, gidin kendinize bir şiir kitabı alın.

 

Eylül, benim her sene yeniden doğduğumu hissettiğim, çok sevdiğim bir aydır. Aslında, daha çok okuyacağımı düşünmüştüm ancak, sanıyorum ki, sevdiğim ayın rehavetine kapıldım. Peki, bu ayki favorilerim neler? Har, Deliliğe Övgü, İçimizdeki Şeytan, İki Şehrin Hikayesi, Bunlar Da Mı İnsan ve Dünya Kaçtı Gözüme…

Bazen, çevremdekiler bu okuma işini çok abarttığımı söylüyor ve ben zaman zaman kendimi bu konuda yalnız hissetmiyor değilim ama, bilirsiniz, bazı alışkanlıklardan kolay vazgeçilmiyor. Gelecek aya kadar, herkese bol kitaplı günler!

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN