”Güçlük, dostlarım, ölümden kaçınmak değil, ama haksızlıktan kaçınmaktır; çünkü o ölümden daha hızlı koşar. Sizin istediğiniz gibi konuşup yaşamaktansa, kendim gibi konuşup ölmeyi yeğlerim.” – Platon, Sokrates’in Savunması

FullSizeRender-15

kitap - woolfVirginia Woolf – Dalgalar

Virginia Woolf’un eserleri alışılmışın dışında bir tarza sahip olduğu ve klasik bir olay örgüsü bulunmadığından kimilerince ya çok seviliyor ya da okuması zor olduğundan tercih edilmiyor. Serbest çağrışım tekniğiyle yazdığı ve daha çok monologların hakim olduğu hikayelerde beni kendine çeken yönlerse, yazarın kullandığı metaforlar ve hikayeye hakim olan duygu yoğunluğu.  ‘Dalgalar’ kitabını okuduğumda aynı keyfi ve hüznü yaşamamın sebebi de bu… Woolf bu kez, üç erkek ve üç kadının hayatını, çocukluklarından yaşlılık dönemlerine kadar, her birinin kendi bakış açısından ve şiirsel bir dille okuyucuyla buluşturuyor. Nedense bana biraz Faulkner’ın ‘Ses ve Öfke’ adlı kitabını anımsattı okurken. Woolf okumak, benim için her defasında farklı tat aldığım bir deneyim oluyor.

kitap - kemalOrhan Kemal – Yüz Karası 

60’lı yıllarda yazılıp, zamanında gazetelerde tefrika edilen roman, elli yıl sonra ortaya çıktı ve yakın bir zamanda yayımlandı. O zamanların Adana’sının fakir bir mahallesinde başlayan ve iki kardeşin yaşam mücadelesini konu alan hikayede, İstanbul’a kadar uzanarak birçok olaya şahit oluyoruz. Birbirinden farklı karakterlere sahip olan bu iki kardeşin zaman ve şatlar karşısındaki değişimleri, vicdan muhasebeleri ve yaşadıkları olaylara verdiği tepkiler, Orhan Kemal’in gerçekçi anlatımıyla buluştuğunda oldukça etkileyici bir hal alıyor. Kemal’in okuduğum her romanında, sanki Türk filmi izliyorum gibi hissederim ve Türk filmlerine hayran biri olarak, onun kitaplarını okumaktan büyük keyif alırım. Bu kitabını da keyifle okudum.

 

kitap - millerHenry Miller – Insomnia 

Miller ‘Uykusuzluk’ adlı ince kitabında, yetmiş altı yaşındayken tanışıp aşık olduğu Japon kabare sanatçısından ve bu dönemde yaptığı suluboya resimlerden bahsediyor. Bende çok yer eden bir kitap mı oldu? Hayır, ama kitapta aşka dair güzel ve düşündürücü cümleler olduğunu söyleyebilirim. Keyifle okudum.

 

kitap - platonPlaton – Sokrates’in Savunması

İnsanları anlamadan yargılamak ve infaz etmek sadece çağımızın günahlarından olsaydı, Sokrates bir grup Atinalı tarafından gençlerin ahlakını bozmakla suçlanıp, öldürülmezdi sanıyorum. Platon’un kaleme aldığı eser, adından da anlaşılacağı gibi Sokrates’in mahkeme karşısında yaptığı konuşmayı, yani savunmasını konu alıyor ve kitap üç bölümden oluşuyor. Elbette oldukça düşündürücü cümleler var kitapta. Buna rağmen rahat okunuyor. Herkes merak eder mi bilmem ama özellikle felsefeyle ilgilenenler yahut düşünmekten hoşlananlar için kesinlikle bire bir…

 

kitap - turkaliVedat Türkali – Bir Gün Tek Başına

1960 darbesi öncesini konu alan kitapta, Kenan adlı kahramanın yıllar evvel komünist partisine girme suçlamasıyla polis sorgusunda pes etmesi ve ardından çevresinden koparak karısı ve çocuğuyla kendi halinde bir yaşam kurma çabası anlatılmakta. Ne var ki Kenan, bu korunaklı hayatında mutlu değildir ve günün birinde tanıştığı genç bir kadın olan Günsel, onda eski duygularını harekete geçirir; aşk, direniş, devrim…  Kitabı aldığım sahaf, ‘60’ların Tutunamayanlar’ı’ diyince, kitabı büyük beklentilerle okumaya başladım ve sanırım ister istemez hayatımın kitabı olan ‘Tutunamayanlar’la mukayese etmekten kendimi alamadım. Kenan başlarda bana da bir tutunamayan gibi gelse de, ilerleyen sayfalarda gerek dönemin olayları, gerekse tarz olarak kitapla hiçbir alakası olmadığına karar vererek, bağımsız bir gözle okumaya çalıştım romanı. Çok etkilendiğimi ve bayıldığımı söyleyemeyeceğim. Türkali’nin önemli kitaplarından biri olduğundan, nasıl olsa bir gün okuyacaktım. O gün de bu günmüş demek ki…

 

kitap - oshoOsho – Kumların Bilgeliği

Moda çok ilginç bir şey, Sadece giyim-kuşamda yahut kullandığımız aletlerde değil, dilde ve hatta inançlarımızda bile modadan esintiler görmek mümkün. ‘Kumların Bilgeliği’ kitabı, Osho’nun okuduğum ilk kitabı ancak son olmayacak. Çünkü bu, diğerleri gibi okuduğum bir kitap değil. Osho’nun mümkün olduğunca –sabrım yettiğince- çok kitabını okuduktan sonra, düşüncelerimi ve eleştirilerimi, bazı araştırmalar yaparak kapsamlı bir şekilde sitemde paylaşmayı düşünüyorum. O yüzden burada ayrıntıya girmeyi uygun bulmuyorum. Fakat, kitabı okurken ve okuduktan sonra ne düşünüp hissettiğimi merak edenler için şunları söyleyebilirim: yeni hiçbir şey öğrenmedim, soru işareti koyup düşünmem/araştırmam gereken birçok satır işaretledim, beğendiğim sadece bir tek cümle oldu, keyif almadım ve sadece araştırma ve eleştirme gözüyle okudum.

 

kitap - edguFerit Edgü – Do Sesi

Osho’nun ardından Edgü kitabı koyarak şöyle derin bir nefes aldım da kendime geldim. Her zamanki gibi şiirsel öykülerden oluşan kitabı, elbette ki çok beğendim, keyifle okudum, kendimi buldum. Ferit Edgü’nün kurgularını, dil ve üslubunu, tarzını çok çok seviyorum. Okurken hem edebi hem de duygusal manada çok doyuyorum. O yüzden her yerde Edgü’den özellikle bahsediyorum. Birçok kitabını okudum, hepsini çok sevdim, her birini kesinlikle tavsiye ediyorum. Kitaplığınızda bulunmalı…

 

kitap - freudSigmund Freud – Rüya Yorumları I

Okumaktan çok keyif aldığım, çok şey öğrendiğim yazarlardan biri de, şüphesiz ki Freud’dur. Her ne kadar günümüzde dahi anlaşılmasa ve bazıları tarafından fikirleri –maalesef- sapıkça(?!) bulunsa da, henüz lise birinci sınıfta kendisiyle tanıştığımda ilgimi çekmiş, kitaplarını okumayı kafama koymuştum. İyi ki de yapmışım! Sayesinde palavra kitaplarla vakit harcamadım zira hepsi, onun güya beğenilmeyen kuramlarının ucuz birer taklidinden başkası değil… Freud’un, ‘bilinç dışına giden kral yolu’ olarak tanımladığı rüyaların analizini yaptığı kitap, rüyaların biyolojik ve psikolojik içeriğini incelerken, bazılarını kendi kuramları bağlamında açıklamakta. İlgilenenler için müthiş bir kitap. Ama herkesin okuyup keyif alabileceğini düşünmüyorum açıkçası.

 

kitap - marquezGabriel Garcia Marquez – Benim Hüzünlü Orospularım

Marquez, beni kurgularıyla kendine hayran bırakan yazarlar arasında. Özellikle okuduğum diğer kitaplarında bu oldukça öne çıkan bir unsurdu benim için. Bu kitabında ise, doksan yaşında bir adamla on dört yaşındaki bir kızın ilişkisi anlatılmakta. İhtiyar delikanlı, hayatı boyunca parasını ödemediği hiçbir kadınla birlikte olmamıştır ve son zamanlarında yine bildiğini yapmak ister ancak bu sefer baltayı taşa vurur ve aşık olur! Adına bakılırsa, kitapta müstehcen hiçbir sahnenin bulunmaması, bunun yanı sıra aşka ve cinselliğe yapılan atıflar ve düşündürücü cümleler göz önüne alındığında, keyifle okuduğumu söyleyebilirim. Ama yine de favorim hala ‘Yüzyıllık Yalnızlık’.

 

kitap - toptasHasan Ali Toptaş – Harfler ve Notalar

Toptaş’ın, Milliyet Sanat’ta yazmış  olduğu yazıları toplandığı, keyifli bir deneme kitabı ‘Harfler ve Notalar’. Yazarın her zamanki lezzetine doyulmayan dil ve üslubunu okumanın yanı sıra, sevdiği yazar ve kitaplardan bahsetmesine de tanık olup hepsini teker teker not almanın dayanılmaz heyecanını da yaşayabiliyorsunuz. Özellikle romanlarını okuyup sevenler için, Toptaş’ın bu kitabını okumak da oldukça keyif verici olacaktır diye düşünüyorum.

 

kitap - freud iiSigmund Freud – Rüya Yorumları II

İlk kitabında olduğu gibi, rüyalar üzerine eğilen Freud, bu ciltte rüyaların biyolojik ve psikolojik alt yapısından ziyade, rüya yorumlamasına ağırlık vermiş. İkincisi, zaten ilk kitabın devamı niteliğinde. Bu yüzden art arda okunması isabetli olur diye düşünüyorum.

 

kitap - edgu 2Ferit Edgü – İşte Deniz, Maria

 Bu kitaptaki öykülerle Edgü, bize minimalist edebiyat örnekleri sunuyor. Az kelime, çok duygu var bu öykülerde. Her zamanki gibi şiirsel ancak sade. Çok ama çok kısa öyküler var, hepimizin hayatının bir kesitinde bize değip geçen olaylar, duygular, durumlar… Yine bir edebiyat ziyafeti, elbette şiddetle tavsiye ediyorum. Özellikle lafı evirip çevirip bir yere getiremeyenler için…

 

Bu senenin, en azından şimdilik, en keyifli okumasını yaptığım ay hazirandı. Bir tane dışında, beni sıkan hiçbir kitap olmadı. Ancak öne çıkanlar oldu elbette. Bunlar; Dalgalar, Sokrates’in Savunması, Do Sesi, İşte Deniz, Maria oldu… 

Arada bir mesaj ya da mail atın bana, yazılarımdan etkilenip okuduğunuz kitaplar var mı, ne hissedip ne düşündünüz bitirdikten sonra, merak ediyorum. 

Gelecek aya kadar herkese kitaplı ve keyifli günler diliyorum. Görüşmek üzere…

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN