”… ben, kitaplarını insanları oyalamak, kandırmak, sıkıntılarından uzaklaştırmak için yazan hiçbir yazarı kütüphaneme sokmadım.” Enis Batur, Kitap Evi

IMG_3477

Soğuk bir aralık günüydü, sevdiğim mevsimde, sevdiğim şeyler hakkındaki 2014 yılının son yazısını yazıyordum. Zaman hızla akıp geçiyordu. Dünya dönüyor, insanlar değişiyor, mevsimler dönüşüyor, bense okumaya her zamanki gibi devam ediyordum;

kitap - oguz atayOğuz Atay- Tehlikeli Oyunlar

Oğuz Atay, benim çok sevdiğim yazarlardan biri olduğu için, itiraf etmem gerekir ki kitaplarına tarafsız bakmam mümkün değil. Tutunamayanlar’dan sonra yazdığı bu kitabı, Türk Edebiyatı’ndaki ilk postmodernist roman olarak kabul ediliyor. Bu seferki kahramanı ise Hikmet Benol. Hikmet de Selim gibi, bir tutunamayan. Ancak, bazı yönleriyle ondan oldukça farklı. Kitapta çevresinde olaylar cereyan ederken, Hikmet’in, sıkıntılarını ve acılarını dindirmek için başvurduğu oyunlar anlatılmakta. İçinde Atay’ın birbirinden güzel tespitleri ve cümlelerinin bulunduğu, ‘Tutunamayanlar’dan sonraki favori kitabım oldu ‘Tehlikeli Oyunlar’. Bitirdikten sonra birkaç gün sürekli kitabı düşündüm. Kesinlikle tavsiye ediyorum.

kitap - zweigStefan Zweig- Amok Koşucusu

Stefan Zweig’in, benzer olaylarla sonlandırdığı ancak, birbirinden farklı ve gerek kurguları, gerek karakterleri, gerek dil ve üslubuyla okuyucuya kendisini unutturan muhteşem bir öykü kitabı. Ben tek kelimeyle bayıldım. Kitapla ilgili ayrıntılı yazımı merak edenler Kafkaokur sitesinden okuyabilirler. Ya da direk kitabı da edinebilirsiniz bence. 

kitap - sezgin kaymazSezgin Kaymaz- Lucky

Baş kahramanı Lucky adlı bir köpek olan gerçeküstü bir hikaye. Lucky, karşısına çıkan insanları buluşturur, onların gözünü açar ve bazen kaderlerinin bile değişmesine sebep olur. Kurgu açısından kitabı beğendim ancak, bazı kısımların, özellikle diyalogların, fazla uzun tutulduğunu ve okurken sıkıldığımı da söylemeden geçemeyeceğim. Güzel bir hikayeyle kafa dağıtmak, hem gülmek hem hüzünlenmek ve bazen şaşırmak istiyorsanız, okumanızı öneririm.

kitap - enis baturEnis Batur- Kitap Evi

Anlatıcıya miras kalan, kitaplarla dolu bir ev ve bu evin karşısına çıkmasıyla yaşadıkları ve daha çok düşündüklerini konu alan, kitap tutkusunu çok başarılı bir şekilde ortaya koyan, severek okuduğum bir kitap oldu ‘Kitap Evi’. Kitap, kitap, kitap… Kitaplar etrafında, kitaplara dair, kitap ve insanı konu alan, altını çizdiğim bir sürü satır olan, okurken yalnız olmadığımı gördüğüm ve bundan büyük bir mutluluk duyduğum, Enis Batur’un iyi ki yazmış olduğu, okunası sevilesi bir kitap. Tavsiye ederim.

kitap - yalomIrvin Yalom- Divan

Söyleyebileceğim ilk şey; hayal kırıklığı… ‘Nietzsche Ağladığında’ gibi, zihnimde yer eden ve unutamadığım bir kitabın yazarı, nasıl olur da böylesine bir hayal kırıklığı yaratır bende, inanmakta zorluk çekiyorum. ‘Annem ve Hayatın Anlamı’ adlı kitabında böyle bir his yaşamamıştım halbuki. Terapist- hasta ilişkilerini inceleyen kitabı, beklediğim gibi, beni düşüncelere gark etmedi, zihnimde yeni ufuklar da açmadı. Beğenenler nesini beğendi anlamadım ama üzgünüm, benim için boşa geçen bir vakitti.

kitap - ferit edguFerit Edgü- Tüm Ders Notları

Kitabı okurken, cümlelerin altını çize çize bir hal oldum. Hayata, insanlara, sanata, edebiyata dair birbirinden güzel, isabetli ve düşündürücü tespitlerin yapıldığı, ilgiyle ve merakla okuduğum çok başarılı bir deneme kitabı. Kitabı okurken, okuyucunun pasif kalması gibi bir şey kesinlikle söz konusu değil. Bu manada, bana göre güzel bir beyin cimnastiğiydi. Tavsiye ederim.

kitap - murata chittickS.Murata,W.C. Chittick- İslamın Vizyonu

İslam, İman, İhsan ve Tarihte İslam, olmak üzere dört bölümden oluşan kitap, New York State Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapan Murata ve Chittick tarafından oluşturulmuş. Burada dikkati çeken şey, İslam’ın kendisi hakkında ne düşündüğünün ortaya konması. Ben, özellikle dini kitapları okurken fazla seçici davranırım. Genelde şüpheci yaklaştığımdan, Elmalılı Hamdi Yazır’ın Kur’an Tefsiri’nin dışındaki hiçbir kitabı, güvendiğim bir referans olmadan okumam. Bu kitabı da, uzun senelerdir tanıdığım ve güvendiğim birinin tavsiyesiyle okudum ve çok beğendim. Özellikle, Müslüman olduğunu iddia eden herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum.

kitap - caniguzAlper Canıgüz- Oğullar ve Rencide Ruhlar

Alper Kamu serisinin ilk kitabı, Canıgüz’ün ise ‘Tatlı Rüyalar’dan sonraki ikinci kitabı olan ‘Oğullar ve Rencide Ruhlar’a bayıldım! Hele ki önceki gibi, yoğun ve ağır bir kitap okuduktan sonra, bu kitap bana çok iyi geldi. Beş yaşındaki, oldukça sıra dışı, bir çocuğun gözünden anlatılan hikayenin kurgusu, karakterleri, dil ve üslubu bana göre on numaraydı. Alper Canıgüz’ü çok başarılı buluyor, kitaplarını büyük bir keyif ve şaşkınlıkla okuyorum. Böyle başarılı yazarlar çıkardığımız için de gururlanıyorum açıkçası.

kitap - cundiogluDücane Cündioğlu- Akif’e Dair

Son dönemim çok sevdiğim düşünürlerinden biri de Cündioğlu. Bu kitabında, Mehmet Akif Ersoy hakkında yapılan eleştirilere verdiği cevaplar, onun hayatına dair hiç bilmediğimiz olaylar bulunmakta. Oldukça ince bir kitap ancak bana göre çok etkileyiciydi. Böylesine önemli bir şair yetiştirmişken, nasıl oluyor da taşlayıp, baltalayabiliyor, nasıl onu merak etmeyip araştırmıyoruz, bu hakikaten şaşkınlık verici bir durum. Ben çok severek ve daha çok hüzünlenerek okudum ve çok sevdim. Meraklılarına tavsiye ederim.

kitap - freudSigmund Freud- Günlük Yaşamın Psikopatolojisi

Günlük hayatta yaşadığımız dil sürçmeleri, yazı sürçmeleri, yanlışlıklar, unutmalar ve atmalara, psikanalitik bir bakış açısı… Açıklamanın az, örneklerin bol olduğu kitap, bana göre, oldukça keyifli ve kesinlikle çok ilginçti. Herkesin ilgisini çeker mi bilemiyorum ancak Freud, verdiği örneklerle, zamanında kendisine karşı çıkan herkese mükemmel bir şekilde kafa tutmuş bana göre.

 

Son zamanlarda takıldığım ve beni oldukça öfkelendiren bir konu var ki; o da, kişileri ideolojilerine yahut inançlarına göre değerlendirip, ürettiklerini hiçe saymak. Seneler geçti, neler yaşadık gördük, ne badireler atlattık da, misal bir yazarın özel hayatı ile edebi şahsiyeti arasındaki ayırımı yapmayı öğrenemedik. Sanki memlekette her daim sanatçı, edebiyatçı yahut düşünce insanı çıkıyor da, bize de aralarından eleme lüksü kalıyor. Ortaya koyduğu eser yahut düşünce bize uymayabilir, zevkimize, ruhumuza hitap etmeyebilir bu ayrı bir konu. Ancak, başarısı ayan beyan ortada olan birini, yaşayış tarzı sebebiyle harcamayı, cahilce ve gaddarca buluyorum. Duygusal hareket edip bir de üstüne okumadığımız için, çoğumuz eleştiri üslubunu da bilmiyoruz ne yazık ki.Bu şekilde harcayanlar, bir gün harcanacaklarını da unutmamalıdır.

Gelelim bu ayki favorilerime; Tehlikeli Oyunlar, Amok Koşucusu, Tüm Ders Notları, Kitap Evi, İslamın Vizyonu, Oğullar ve Rencide Ruhlar ve Akif’e Dair… Hepsi birbirinden farklı tarzda kitaplar, seçimizi ilgi duyduğunuz konudan yana kullanabilirsiniz.

Ben bu seneyi, inşallah, 130 küsur kitapla kapatmayı umuyorum. Hala okunmayı bekleyen 200’ü aşkın kitabım var, maalesef. Benim için, okuma açısından, oldukça verimli bir sene oldu. Ocak ayının başında, 2014’te okuduğum ve seçtiğim kitapların bir listesini internet sitemde sizlerle paylaşacağım. Yeni yılın tüm dünyaya barış, sağlık ve huzur getirmesini temenni ediyorum. Herkese bol kitaplı günler…

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN