‘’Bazı vakitler tren geçiyor evin yakınından
Yaşlanıyorum pencereden her bakışımda
Anna Karenina’yı taklit ediyor zaman,
Atıyor kendini raylara.
Neden her aşk
Bir kadının cenazesini kaldırır mutlaka.’’ – Didem Madak

IMG_4879

kitap - marquezGabriel G. Marquez- Yüzyıllık Yalnızlık

‘’Kolera Günlerinde Aşk’’tan sonra, yazarın okuduğum ikinci kitabı ‘’Yüzyıllık Yalnızlık’’. Marquez’i az çok herkes bilir. Kurgusu, tasvirleri, dil ve üslubuyla ustalığını okuyucuya sonuna kadar hisettiren, okuyucusunu etkisi altına alan bir yazar. Bu kitabında da, lanetlenmiş bir soyun kalabalıklar içindeki yalnızlığını, müthiş bir şekilde anlatmış. Çocukluğunda yaşadığı olaylardan yola çıkarak bir kurgu oluşturan yazar, gerçek ve hayal gücünü öyle güzel harmanlamış ki, okurken kendisine hayran kaldım. İlk sayfadan son sayfaya kadar, düşmeyen temposu ve sürekli olan olaylarla, hikayeyi kaçırmamak için dikkatlice okunması gereken bir kitap. Bu kadar insan kalabalığı, bu kadar olay varken, yalnızlık bunun neresinde? Yalnızlık tam da kalabalığın içinde…

 

kitap - safaPeyami Safa- Yalnızız

İki yalnızlık kitabının art arda gelmesi tesadüf olmasa gerek. Peyami Safa’nın bu kitabı, şubat ayı listemde ikinci defa okuyacağım kitaptı. İlk kez lise yıllarında okuduğumda, elbette ki şimdiki kadar etkilememişti beni. Psikolojik tahlillerle öne çıkan, yaşadığı dünyanın yozlaşmasından şikayetçi olan ve ideal bir dünya hayal eden Tarık ile, çevresindeki insanların etrafında olan olayların konu edildiği, adından çok daha fazlasını ihtiva eden, başarılı bir kitap. Özellikle yazarın, psikolojik rahatsızlıkla fiziksel rahatsızlık arasında kurduğu köprüyü ve aşk hakkındaki  cümlelerini çok sevdim. Birkaç sene sonra tekrar ve tekrar okuyacağım.

 

kitap - tuncAyfer Tunç- Dünya Ağrısı

Ayfer Tunç’un daha önce oldukça çok kitabını okudum. O yüzden kitaplar arasında kıyaslama yapabilecek durumda görüyorum kendimi. Buna dayanarak söyleyebilirim ki, ‘Dünya Ağrısı’ benim için tam bir hayalkırıklığıydı. Yazarın diğer kitaplarından aldığım zevkin zerresini almadım. Arada güzel cümleler olsa da, kitabı kurtarmaya yetmedi maalesef. Suzan Defter, Kapak Kızı, Yeşil Peri Gecesi, Taş Kağıt Makas kitaplarını yazanla, Dünya Ağrısı’nın yazarı sanki başka insanlardı ki, ben Ayfer Tunç’a hayran olan bir okuyucuyumdur. Bununla birlikte, bu tip talihsizliklerin de olabileceğini bilmek lazım.

 

kitap - gogolNikolay Vasilyeviç Gogol- Ölü Canlar 

Ölü canlar satın alarak para kazanmayı amaçlayan Çiçikov’un başına gelenlerin anlatıldığı kitap, kurgu, dil ve üslubuyla elimden bırakamamacasına okumama sebep oldu. Gogol’un geçirdiği buhranlar yüzünden ateşe attığı ve yarım kalan kitap, hiç de yarım kalmışlık hissi yaratmasa da, devamını merak etmemek elde değil. Kitapla ilgili ayrıntılı yazımı Kafkaokur adlı blogda bulabilirsiniz.

 

kitap - kurPınar Kür- Bitmeyen Aşk

Bir romanda, hikayenin farklı gözlerden anlatımını her zaman sevmişimdir. Pınar Kür bu tekniği ‘Asılacak Kadın’ adlı kitabında da kullanmıştı ve ben okurken çok keyif almıştım. Ancak bu kitabı için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Gereksiz uzunlukta ve sıradan olduğunu düşünüyorum. Sonu bana göre başarılı olsa da, kitabın bütününü okurken o kadar sıkıldım ki, sonundan da bir keyif alamadım. Yazar Pınar Kür olmasaydı sanıyorum yarım bırakırdım ama yine de sabredip okudum. Sonuç, hayalkırıklığı…

 

kitap - madakDidem Madak- Grapon Kağıtları

Ne güzel şiirler yazmış bu kadın! Ne kadar canlı, ne kadar gerçek ve ne kadar dokunaklı… ‘Ah’lar Ağacı’nın yeri bir ayrı olsa da kalbimde, ‘Grapon Kağıtları’nı da büyük bir ilgi, duygu yoğunluğu ve hayranıkla okudum. Didem Madak’ı ve şiirlerini bir ayrı seviyor, şiir severlere muhakkak tavsiye ediyorum. Sırada ‘Pulbiber Mahallesi’ var…

 

kitap - wildeOscar Wilde- Hiçbir Şey Eskimez Mutluluk Kadar

Neden almışım bu kitabı bilmiyorum. Wilde’ın kitaplarından toplanmış aforizmaların derlendiği kitap, bu ayın en sıkıcı kitabıydı. ‘Dorian Gray’in Portresi’ni okurken öylesine keyif almış, öyle çok cümlenin altını çizmiştim ki, bu kitabı da beğeneceğimi umdum. Ancak, bir kurgunun içinde cümleleri çekip çıkarmak ayrı bir şey, o cümleleri sürekli art arda okumak ayrı bir şey. Kesinlikle çok sıkıldım ve aforizma bombardımanına tutulmak kabak tadı verdi. Sosyal medyada manalı söz yazıp artislik yapmak için ideal ancak edebiyat adına hiç keyif vermeyen bir kitap, bana göre.

 

Bu ayın favori kitapları anlaşıldığı üzere, Yüzyıllık Yalnızlık, Yalnızız, Ölü Canlar ve Grapon Kağıtları…

Şubat ayında daha fazla kitap okuyacaktım ancak, öyle olaylarla karşı karşıya kaldık ki millet olarak, okuduklarıma kafamı verip konsantre olmak için azami çaba harcasam da pek beceremedim. Klavye kabadayılarının cirit attığı, araştırıp düşünen, düşüncelerini paylaşan insanların az olduğu bir dönemdeyiz. Ortalık din, ahlak ve insanlık adına abuk sabuk konuşanlar, hastalıklı duygularını yorumlarına katanlar ve bu sözleri akıl ve mantık süzgeçlerinden geçirmeden dinleyen binlerce insanla dolu maalesef. Bu dünyada ve ülkede, akıl ve ruh sağlığımızı korumak gittikçe zorlaşıyor. 

Kim ne derse desin, kadın hakları için çekilen ünlü fotoğrafları, yapılan koşular, danslar ve daha bir sürü şeyden artık içime fenalık geldi. Bütün bunlardan daha öte şeylere ihtiyacımız var. Kadın hakları adına bir organizasyonda bulunup, program biter bitmez bir kadının arkasından çirkin dedikodular yapmak da kadına şiddet davranışı içerisine girer sanıyorum. Ancak, bunun idrakine varabilmek için düşünmek lazım. Yasaların kadınların haklarını gözetecek şekilde düzenlenmesi şart ancak, mahalleyi ne yapacağız? Ölümleri bile birer rant, birer popüler kültür aracı haline getirmişken, bir şeyleri gerçek manada değiştirmeyi nasıl becereceğiz? Okumak, araştırmak yetmez. Düşünmek ve sorgulamak lazım. Farkındalık arttıkça, davranışlar da o yönde değişecektir muhakkak. Dünyanın daha iyi bir yer olacağına inanmamakla birlikte bu kötüye gidişi belki bir nebze olsun yavaşlatmak mümkün olabilir diye düşünüyorum. Bu konuda da herkesin üstüne görev düşüyor olmalı. 

Düşünmeye üşenen, miskin ve asalakça yaşayanlardan olmamak dileğiyle; herkese bol kitaplı günler…

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN