Malum kış kapıda, hatta kapıdan içeri adımını attı bile. Kışın İstanbul’da gezmek biraz meşakkatli, oradan oraya koşuşturmaktansa insan daha çok bir yere gidip oturmayı, sohbet etmeyi ve içini ısıtacak ortamlara girmeyi istiyor. İşte bu kış için birkaç mekan alternatifi!

Sıdıka Meze Restoranı

Kışa belki de en çok yakışacak mekanların başında geliyor. Sıcacık ortamı, samimi çalışanları, leziz yemekleri ile kışın gidip saatlerce oturup, yavaş yavaş yemeğinizin keyfini çıkaracağınız bir mekan. İçerinin ufacık olmasına bakmayın; menüsü oldukça geniş, deniz ürünlerine dair alternatif seçenekler mevcut. Özellikle “özel soslu karides“i, “ot tabağı” ve “bütün olarak sunulan kalamar tava”ı tavsiyemdir. Bir de “lüfer koruma timi” sayesinde, bizim haricimizdeki canlılar için de duyarlı bir restoran olduğunu belirteyim. Ayrıca kapısından girerken çalan çanı ve atmosferine hakim loş ışıkları ile  gözünüzde tipik bir “karlı kış resmi” çiziyor. Kar dışarıda yağadursun, siz içeride oturup pencereden karı izlerken kimse keyfinizi bozamaz!

Şair Nedim Cad. No: 38 Beşiktaş  İstanbul  

Date Restoran:

Kış gelse de, hava soğusa da, hatta yollar kardan kapansa bile, illa ki bir ara yolunuz Beyoğlu’na düşecek. Hatta Asmalımescit’e de uğramış olacaksınız. Bu çevrede en sevdiğim restoranlardan biri olan Date Restoran’a uğramak da kaçınılmaz. Şık bir atmosfere sahip olması, dekorunun özen gösterilerek oluşturulması, yemeklerinin sadece damağa değil göze de hitap etmesi bu mekanı tercih etmemdeki başlıca sebepler arasında. Benim için önemli olan bir diğer unsur da; doğal mimarisi korunarak restore edilen bir mekan olması, yani eski binayı yıkıp yerine alakasız bir bina diken zihniyetten oldukça uzak. Yemekler arasında en fazla kendimi alamadığım seçenekler; humus, karamelize soğan ve biberiyeyle sunulan ciğer, tatlılar arasında da “üçlü crème brûlée”. Üst katında yer alan tasarım odalarına uğrayabilir, tasarımcıların ürünlerini satın alabilirsiniz.

Asmalı Mescit Mahallesi Ensiz Sok No 1/B Beyoğlu

Yakamoz Restoran:

Kanlıca’nın hala korunan ruhunu severim. Değişime kurban gitmemiş ender semtlerden biridir. Kış akşamlarını, deniz kenarında sıcak bir ortamda geçirebilmenin de en güzel yolu Yakamoz Restoran’dan geçer. Tercihiniz meze çeşitleri, et ve balık ürünleri, yanına eşlik edecek şarap veya rakı ne olur fark etmez; içiniz huzurlu olduktan sonra ve siz Kanlıca gibi bir yerdeyseniz her halükarda kışı kolay atlatırsınız.

Kanlıca İskelesi Yanı No:1 Kanlıca

Pizzeria Trio:

Cihangir veya Çukurcuma yakınlarındaysanız; biraz İtalyan olmak için uğrayabileceğiniz mekanlardan biri Pizzeria Trio. Dışarısı buz gibi ve lapa lapa kar varken; Trio’da içinizin ısınması garanti, odun fırınında pişirilen pizza kokuları eşliğinde tabii. Pizza haricinde, salata, makarna ve aperatif çeşitleri de içeren menüsünden ne seçerseniz seçin; loş ortam ve çalan nostaljik müzikler eşliğinde, buradan mideniz ve ruhunuz doymuş olarak ayrılacaksınız.

Sıraselviler Caddesi, Billurcu Sok. No:5

Zelazo Atölye:

Bence kışın insanın yaratıcılığı daha da bir artıyor. Çünkü şu bir gerçek ki; sokaklarda hayat yazın daha çok var! Kışın ev ortamında bir şeyler üretmek ne kadar zevkliyse; ev ortamına yakın rahatlığı atölyelerine taşıyan iki kardeşin bu samimi mekanında da bir şeyler üretmek o kadar zevkli gelecek. Atölye programlarına göz atabilir, yeteneklerinize dair mütevazılığı bir kenara bırakıp, içinizdeki çılgın yaratıcıyı ortaya çıkarabilirsiniz! Geçtiğimiz günlerde, defter yapım atölyelerinden, dikiş ve örgü atölyelerine, maket ve oyuncak atölyelerinden, deneysel büst atölyesine kadar bir çok seçeneğe atölye sahipliği yaptı bu mekan. Yanınıza almanız gereken tek şey fikirleriniz! Ayrıca Zelazo içersinde bulunan ve hepsi el yapımı olan ürünleri de satın alabilirsiniz.

Leylek Sokak 20A, Kadıköy

Milk Galeri:

Soğuk havaları değerlendirmenin en iyi yolu galeri gezmekten geçer! Milk Galeri her defasında; beynimde yeni ufuklar açan ve içimi fikirle dolduran galerilerin başında geliyor. Büyük galerilerin yanı sıra, Milk gibi genç sanatçılara fırsat veren galerileri de gezip desteklemekte fayda var. Şu sıralar Sadi Güran sergisinin son günleri, kesinlikle şiddetle tavsiye ediyorum, son gün 30 Aralık! Barselonalı dövme sanatçısı  Ramon Maiden’ın  sergisini de büyük bir merakla bekliyorum.

Şahkulu Mah. Balkon Çıkmazı No: 8/A Galata / Beyoğlu

Mahalle Nişantaşı:

Mahalle konseptiyle oluşturulmuş, Nişantaşı City’s içerisinde yer alan bu alanda hem yemek seçenekleri bol, hem şarap! Ayrıca manavına uğrayabilir, organik malzemeler kısmından organik besin bulabilir, çiçekçisinden çiçek tasarımını kendinizin oluşturduğu çiçekler alabilirsiniz. Buraya yolunuz düşmüşken de; Nişantaşı sokaklarına kurulmuş olan Nutcracker heykelciklerine bakmayı unutmayın. Havaların soğumasıyla beraber, mahallelere kurulan manavlar, pazarlar size ulaşılması zor geldiğinde, Mahalle ideal bir seçim olacak!

Teşvikiye Caddesi , Teşvikiye Mahallesi. No: 162 City’s Nişantaşı

Atlas Sineması:

Ne yazık ki, Beyoğlu’nda birçok tarihi sinema kapatıldı. Buna her defasında üzülüyorum, fakat diğer yandan da sevdiğim bir diğer tarihi sinema olan Atlas’ın hala yerinde durmasına seviniyorum. Tarihi tiyatroları ve tarihi sinemaları desteklemek için bir fırsat: karanlık kış günleri! Yağmurdan ya da kardan kaçıp sığınılacak en güzel yerler şüphesiz sinemalar. Atlas Pasajı içinde yer alan sinema; 1870′de Ermeni bir iş adamı tarafından, kışlık ev olarak kullanılmak üzere yaptırılmış. Perdesinin büyüklüğü, neredeyse tarihe karışmak üzere olan Emek Sinemasının perdesiyle aynı boyutta. Duvarında vintage film afişleri, kırmızı koltukları ve kendimi başka bir yerde hissettiren loca bölümü ile Atlas sinemasını hala seviyorum ve kışın geldiğine de seviniyorum.

İstiklal Cad. No:131, Beyoğlu

Salon İKSV:

Kışa yakışır bir diğer etkinlik de konserler. Dışarıda kar yağarken, üşütücü uzun yürümeler sonucu varılan bir mekanın kıymetini az çok bilirsiniz. Bir de güzel bir konser izlemek, farklı tınıların beyninizde yarattığı o rahatlama hissi… Salon İKSV de, bana kendimi konser dinlerken en iyi hissettiren mekanların başında geliyor çünkü diğer birçok mekanın aksine sıkışık ve rahatsız değil. Salonda izlediğim Hooverphonic, Midlake, Nils Frahm konserlerini özellikle unutamıyorum! Bakalım ilerleyen günlerde ne var; konsere açım diyorsanız sizi şöyle alalım.

Nejat Eczacıbaşı Binası Sadi Konuralp Caddesi No:5 Şişhane 

Soğuk ve uzun geçecek olan kış günlerine hazırlığınız ruhen bittiyse; fiziksel olarak da harekete geçmenin, eve kapanmaktansa sıcak olan mekanları tercih etmenin tam sırası diye düşünüp, zevkime hitap eden bir kaç mekanı paylaştım, şimdiden mutlu yıllar diliyorum!

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

MAGGER NEWSLETTER'A ÜYE OLUN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?