Her ne kadar Budapeşte denilince akla ilk gelen ruin barlar ve Gulaş çorbası olsa da kahvaltıcıları da bir o kadar göze çarpıyor. Kahvaltıcıların, özellikle alışagelmiş kahvaltı konsepti dışına çıkması, onları Budapeşte’de uğranması gereken lokasyonlar statüsüne yükseltmiş durumda. Şunu da belirtmekte fayda var ki, buradaki kahvaltıcılar ile ilgili en çok dikkat çeken; menülerin neredeyse tamamen doğal ve yeşil ağırlıklı ürünlerden oluşması... O halde Budapeşte’de kahvaltı için keyifli seçeneklere bir göz atalım.

Szimply Budapest

Konumunu bulmakta harita uygulamalarının sizi şüpheye düşürüp işinizi zorlaştırdığını farkettiğiniz ve tam vazgeçtiğiniz işte o an… Tebrikler! Szimply’e varmışsınız demektir. Konum gereği, Károly caddesi üzerinde daracık ve arnavut kaldırımlı bir pasajın içinde yer alan mekan, yaklaşık 7-8 masadan oluşmakta. Küçük ama modern döşenmiş olan Szimply, misafirlerine beklenenin üzerinde lezzetler sunuyor.

Her bir kahvaltı tabağı, balkabağından tutun avokadoya; turptan brokoliye ve pancara kadar çeşitli sebzeler kullanılarak hazırlanmış görsel bir şölen adeta. Tercihinizi menüde yer alan ‘Avo toast’tan yaparsanız pişman olmazsınız. Ekmeği, ev yapımı sarımsaklı sos ile yumuşatılarak üzerine haşlanmış brokoli, çiğ turp ve yeşillik ile hazırlanıp balkabağı sosu ile servis edilen Avo toast, hem renkli hem doyurucu. Ancak bu güzel tabağın yanında kahve ya da çay arzu ederseniz mekana adım atmadan yan taraftaki kahveciye uğramanızda fayda var. Zira mekanın içinde sıcak ya da soğuk içecek servisi bulunmadığından içeceğinizi kendiniz getirmeniz şart!  

Szimply’in kapıları, güne taze ve farklı bir başlangıç yapmak isteyen her misafirine açık. Mekan, Budapeşte’de atacağınız 20.000 adıma güzel bir hazırlık yapmanızı sağlayabilir. Tabi önceden sitesi üzerinden rezervasyon yaptırmak ve sabahın ilk ışıklarında gitmemek kaydıyla 🙂

Cirkusz Budapest 

Cirkusz Budapest’e adım attığınız anda sizi saracak geniş mekan algısına hazır olun! Gerek tavan yüksekliği gerekse de masaların yerleştirilme düzeni sayesinde, Cirkusz size mekansal anlamda inanılmaz bir ferahlık sunuyor. Özellikle benim gibi kahvaltıyı acele getirmeyenlerden iseniz, doğru yerdesiniz demektir.

Cirkusz Budapest
Cirkusz Budapest | Fotoğraf : Ezgi Şengel

Cirkusz Budapest isminden de anlaşılacağı üzere çok renkli bir mekan ve şehri ziyaret edenlerin uğrak noktalarından biri. Bu durum da kahvaltınız esnasında size herhangi bir ülke vatandaşının eşlik etmesine olanak sağlıyor. Aynı zamanda lokasyon gereği Budapeşte’de ziyaret etmeniz gereken temel bölgelere de çok yakın ve güne başlangıç için gayet optimal bir lokasyonda bulunuyor.

Peki kahvaltıda ne var? Klasikleri de denemeyi sevenler olarak tercih ettiğimiz English Breakfast ve French Toast usullerine uygunluk açısından bizden tam puan aldı. Domates ve fasulye ile hazırlanan hafif acımsı sosa ek ev yapımı ekmek ile servis edilen English Breakfast, kahvaltısını riske atmayanlar için oldukça uygun bir seçenek. Akçaağaç şurubu ve meyveyle gelen French Toast ise sabah da olsa tatlı severlerin yüzünü güldürüyor.

Szimply ve Cirkusz, Budapeşte’de farklı günlerde farklı kahvaltı konsepti tercih edenlere mükemmel olabilecek iki mekan. Gidip denemeniz ve Budapeşte’yi keşfe çıkmadan önce keyifli vakit geçirmeniz dileğiyle…

Kapak Fotoğrafı: Instagram.com/@cirkusz

İlginizi çekebilir: Onno Paluyan’dan Budapeşte’de Ruin Barlar