Müziğini ilk kez 2008’de dinledik Büyük Ev Ablukada’nın. Afordisman Salihins (Cem Yılmazer) ve Canavar Banavar (Bartu Küçükçağlayan) tarafından kurulan grup internet üzerinden adını duyurmaya başlamıştı, sonrasında ilk albümleri “Full Faça” 2012 yılında yayınlamıştı. Geçtiğimiz haftalarda son albümleri FIRTINAYT’ı yayınlayan Büyük Ev Ablukada yine bizi çok mutlu etti, bekleyişimize fazlasıyla değen bir albümle geldi. Bu albümü o kadar beğendim ki kendimi herkese tavsiye ederken buldum!

maxresdefault

6 Ekim’de çıkan albüm 9 şarkıdan oluşuyor; Güneş Yerinde ile başlıyor İhtimallerin Heyecanına Üzülüyorum ile kapanış yapıyoruz. Bir albümü ilk kez dinliyorsam her zaman sıraya göre giderim. Fırtınayt‘ın ilk parçası olan Güneş Yerinde bitttikten sonra bu albümü sonuna kadar, hatta tekrar tekrar dinleyeceğimi biliyordum aslında. Bir şekilde biriyle dertleşiyormuşum, güzel bir sohbet ediyormuşum tadı alıyorum Büyük Ev Ablukada’nın şarkılarını dinlerken.

maxresdefault-1

Eğer hala dinlemediyseniz Fırtınayt’ı baştan sona dinledikten sonra en yakın Büyük Ev Ablukada konserine bilet almanızı tavsiye etmekten fazlasını söyleyemiyorum artık. Bu yıl dinlediğim en güzel albümlerden biri olmaya aday Fırtınayt, Volkswagen Arena’da gerçekleşen Büyük Ev Ablukada konseri ise gittiğim en güzel konserler arasında çoktan yerini aldı.

Haftalık konser önerileri ve daha fazla albüm incelemesi için MÜZİK kategorimize göz atmayı unutmayın.