Üretimlerinde farklı disiplinlerden faydalanan sanatçı Çağrı Saray’ın “Eksilen Zaman” sergisi, 3 – 30 Nisan 2015 tarihleri arasında Galata Özel Rum İlköğretim Okulu’nda… Sergi; Çağrı Saray’ın kimlik sorgulamaları, kişisel bellek, ev-mekân kavramı ve kentsel ortamın toplumsal-siyasal anlamları üstüne kurulu yerleştirme, desen, gravür, fotoğraf ve videolarından oluşuyor.

Evimi ölçmek1

Evimi ölçmek, Fotoğraf (performansdan belge), 22×15 cm, 2001

Sergide; 80’in üzerinde yurtiçi ve yurtdışı karma ve grup sergilerinde işleri sergilenen sanatçının 1999 – 2015 yılları arasında ürettiği bir dizi çalışma yer alıyor. Çağrı Saray çalışmalarında, geçmişe ve günümüze ait verileri dolaysız ve ayrıksı unsurlar olarak ele almak yerine, dizgesel ve birbirini olumlayan tek bir form olarak ortaya koymayı hedefliyor. Sanatçı, belleğinde yer eden, her yeni deneyim ve olayla yeniden inşa ettiği geçmişine toplumsal olaylar bağlamında tekrar bakarken, yerel ve küresel yaşam koşullarını sarsan, politik, ekonomik ve sosyal değişimler ile bu değişimlerin hafızayı nasıl dönüştürdüğüne ya da nasıl eksilttiğine odaklanıyor.

Sanatçının birbirinin devamı niteliğinde 2004, 2009 ve 2011 yıllarında gerçekleştirdiği ‘Kırmızı Oda’, ‘Bekleme Odası’ ve ‘Kayıp Oda’ serileri de ilk kez bir arada ‘Eksilen Zaman’ sergisinde görülebilir.

1

Kayıp Oda Çizimleri No: 26, Desen, 100×70 cm, 2010

Sergide Yer Alan Çalışmalar:

Sergide yer alan ve “4/12: Bir Evin Topografyası” projesinin bir parçası olan, yürüme eylemindeki bir dizi adımını gösteren “Denizden Ev’e: 282 Adım” ve “Okulu Ölçmek” çalışmaları, temelinde zaman kavramına odaklanıyor. Çocukluk ve yetişkinlik arasındaki karşılaştırmalar, Peter Handke’nin “Çocuk Olmanın Şarkısı” şiirinin sanatçı Çağrı Saray’ın el yazısıyla video çalışmasında görselleştirilmiş halinde izleyicinin karşısına çıkıyor.

3

Denizden Ev’e: 282 Adım, 40×160 cm, 2011

Saray, “Ticari Olmayan Özgeçmiş” çalışmasıyla İstanbul sanat ortamının ekonomik ve sistemsel verileri bağlamında, sanatçı olarak yapıt üretme dışında üretmek ve yönetmek zorunda olduğu etkinlikleri, olanakları belgeliyor. 5 odaya yerleştirilen “3 Hikaye – 3 Anlatı” başlıklı yapıt dizisi “Kırmızı Oda” (2004), “Bekleme Odası v1” (2009), “Kayıp Oda” (2011) ve“Kırmızı Oda: Sekanslar” (2005), “Işıksız Oda” (2007) başlıklı çalışmalar bu özgeçmiş dökümü içindeki zirve işleri oluşturuyor. “Bellek Mekanları” resim dizisi, küreselleşmenin temelindeki kentsel dönüşümler ve tüketim ideolojilerinin egemenliğinin mimari dokudaki görüngülerini sunarken, “…gibi hissetmek “ ve “Rezonans” başlıklı videolar bireyin günümüz koşullarında doğa (ekoloji) ve kent (urbanizm) ile ilişkisindeki güç, direniş, haz, umut ve güçsüzlük, boyun eğme ve umutsuzluğun görsel metaforlarını yaratıyor.

ES1

Eksilen Zamanlar (3 – 30 Nisan 2015)
Galata Özel Rum İlkokulu Adres: Kemeraltı Caddesi No:49 Galata / İstanbul
Ziyaret Saatleri: Salı-Pazar 11:00-19:00

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN