Kumbaracı Yokuşu’ndaki kapının ardına geçtiğimde bayıldım diyeceğim şeyler göreceğimi biliyordum ama bu kadar büyülü olacağını tahmin edememiştim. Camekan’ın sanatçıları Gamze Araz Eskinazi ve Yasemin Sayınsoy hem kendileriyle hem de camlarıyla etkiledi beni!

Minimum 1200 derece bal kıvamında erimiş cama böylesine estetik şekiller vermenin zorluğunu düşününce onlara hayran olmamak mümkün değil.

recycled glasswork

Cam ocağı vakfındaki atölyenin birinde tanışıyor iki arkadaş: Gamze Araz Eskinazi ve Yasemin Sayınsoy.

IMG_1660

Sayısız atölyelere katılıyorlar Cam Ocağı’nda. Özellikle zor olan yönteme, sıcak cam üfleme yöntemine yoğunlaşıyorlar. Hatta bu konuda Türkiye’deki ilk kadınlar oluyorlar. Hiç olmadıkları kadar mutlu oluyorlar camla. Camekan olarak, hayattan zevk alarak ürettiklerini, dünyaya neşe ve sevgi verecek cam eserler olarak paylaşmayı hedefliyorlar.

unnamed (1)

Yaptıkları işlerin güzelliklerini 2 sebebe bağladım ben; ilki onların bu kadar güzel insanlar olması ve arkadaşlıkları. İkinci sebebi ise işlerinin, yaşadıklarının o dönem hissettiklerinin yansıması olması. Örneğin melekler, onları yaptıkları dönemde meditasyonla ilgilenmeleriyle ilgili. ‘Tweet’lerin zamanı da Gezi Parkı olayları zamanlarına denk geliyor.

glass with metal

Bu sıralar da Nişantaşı “Paarla“da güzel bir sergileri var: Saydam Şeyler. Sergide Paarla’nın elinin değmesiyle güzel aydınlatma eşliğinde büyülü camın başka malzemelerle uyumuna şaşıracaksınız.

unnamed

Sıradaki hedeflerinin de mimari projeler olduğu için ben üretilecekleri görmek için heyecanlıyım. Şu ana kadar üretilmiş olan, fotoğrafları ne kadar güzel olsa da onların güzelliklerini tam hissettiremediği eserlerini de hem Kumbaracı Yokuşu’nda hem de 25 Mart’a kadar Nişantaşı Paarla’da görebilirsiniz.

bayilirimboyleseylere.com

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?