Bazı markaların güzel hikayeleri vardır… Kurulduğu günden beri hikayesine, verdiği mesaja, iletişimlerine önem veren Camper’ın da keyifli bir oluşum hikayesi var. Biz de bugün size markanın kuşaktan kuşağa geçen, geleneğin ve tutkunun birleştiği hikayesini sizlerle paylaşmaya karar verdik. Keyifli okumalar!

camper-tarihi-1

Camper 1975’te, yenilikçi bir ailenin markası olarak doğdu. Ancak, ayakkabı sektörüne verdiği önemi anlamak için 120 sene öncesine gitmemiz gerekiyor: 1877 yılında, yetenekli bir ayakkabı tamircisi olan Antonio Fluxa, endüstriyel üretimin yeni metodlarını öğrenmek için İngiltere’ye gider. Dönüşünde, Inca’dan ünlü deri ustaları ile bir araya gelir ve onları İngiltere’de gördüğü dünyadaki ilk ayakkabı makineleriyle tanıştırır. Fluxa’nın yenilikçi ve girişimci ruhu, ayakkabı sektörünü şekillendirecektir.

Antonio Fluxa’nın oğlu Lorenzo Fluxa tam anlamıyla bir ayakkabı fabrikasında doğar. Babası, Lorenzo’ya, ayakkabılar konusundaki ilgisini ve zevkini geçirir. Lorenzo da bu konudaki düşkünlüğünü, kaliteli ayakkabılar üretme isteğiyle gösterir…

1970’lerin İspanya’sı

İspanya’da 1970’lerin ortasındaki tarihi ve sosyal değişiklikler, insanların yaşam şekillerini de etkiler. Yeni stiller, yeni konseptler ve yeni bir macera ruhu insanlarda oluşmaya başlar. Bu değişiklikleri fırsat bilen, Antonio Fluxa’nın torunu Lorenzo Fluxa, Camper’ı 1975 yılında kurar. Böylece yeni yaşam biçimini yansıtan, özgür düşünceyi destekleyen, aynı zamanda konfora ve yaratıcılığa önem veren yepyeni bir marka dünyaya gelir.

1981 yılında, ilk Camper dükkanı Barselona’da açılır. İlk dükkan açıldığından beri hızlıca başarıya ulaşan marka, 1992 yılında dünya çapına yayılmaya başlamış, şubeleri dünya modasının kalbinin attığı Londra, Paris ve Milano gibi şehirlerde açılır.

camper-tarihi-2

Dördüncü Kuşak!

Günümüzde dördüncü kuşağın devam ettirdiği Camper, ilk günkü gibi tarzını bozmadan, sağlıklı bir şekilde büyümeye devam ediyor.

Camper’ın Görsel Tarihi

İletişim, markanın doğuşundan beri en çok önem verdiği noktalardan biri oldu. Bunun nedeni sadece satışları arttırmak değil, marka algısını ve vermek istediği mesajı attırmaktır.

Geçmiş yıllardaki reklamlardan birkaçı:

Camper ad

camper casinada

Camper, 1998’de İspanya için en önemli ve prestijli ödüllerden olan “Ulusal Tasarım Ödülü”nü hak kazanır…

Camper – 1998

Tasarım ve iletişimi çok önemli bir değer olarak gören marka, her zaman görsel iletişimlerinde doğru mesajı vermeye çalışıyor.

Her şey için teşekkür ederiz Camper, seni seviyoruz! 🙂 Türkiye’deki mağazaların lokasyonlarına buradan ulaşabilirsiniz.