Türkiye’nin en kuzeybatısındaki il olma unvanına sahip Çanakkale’deyiz! Eski çağlarda Hellospontos ve Dardanel olarak anılan Çanakkale’yi ara sokaklardaki tazecik keşiflerimle birlikte gezelim.

Çanakkale’de Seramik Atölyeleri | Fotoğraf: Unsplash/@earl_plannerzone

Çanakkale merkeze vardığınızda enfes Kordon manzarasıyla birlikte tatlı tatlı esen rüzgar ve birbirinden şirin dükkanlar sizi karşılıyor olacak. Ara sokaklar o kadar keyifli ve sakin ki bölgenin yerli esnafı bile zaman zaman duruma şaşabiliyor:) Bu şirin dükkanlar içinde benim en çok dikkatimi çeken, torna tezgahında dönen çamur kütlesinden çıkıp birer sanat eseri haline dönüştürülen seramikler…

İlk keşfim olan Kepenek, Çanakkale’nin gizli bahçesi diyebileceğimiz Yalı Han içerisinde yer alıyor. Bu civcivli bardaklar favorim oldu. Dükkan sahibinin özenle paketlemsine de hayran kaldım. Birgün yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin isterim. Belki evinizin kapısına sanki bir kazı sırasında elde edilmiş gibi görünen numaralardan ya da Kazdağları’ndan alacağınız çilekleri koyacağınız minik reçel kapları almak istersiniz.

Ara sokaklara girdikçe Çanakkale’ye bir kez daha hayran kaldım. Safranbolu Evlerini anımsatan bir sokakta GAK Üretim Atölyesi’yle tanıştım. Kendisi öğrenci olarak geldiği Çanakkale’ye yerleşip sanatını icra etmeye başlamış ve çokta başarılı olmuş. Üstelik seramiğe ilgisi olan ve öğrenmek isteyenlere özel eğitimler de veriyor. Bu benzersiz tasarımlara yakından bakmak isterseniz hoş sohbet sahibi sizi zevkle ağırlayacaktır.

Bir diğer ilham veren ve dükkanın önünde kedi gibi vitrini izlediğim Seramik Atölyesi Nakkaşhane’yi de sizlerle tanıştırmak istiyorum. Ecem Hanım ilgilendi bizimle, kendisiyle uzun uzun sohbet ettik. O kadar özgün tasarımları vardı ki belli ki baktığı her detaydan ilham aldığı belliydi. Terapi gibi oldu benim için, kendisiyle tanıştığım ve el emeği ürünlerine sahip olduğum için çok mutluyum. 

İnsanların kili fırınlayıp kullanmasıyla başlayan bu eşsiz yolculuk çağımızda bizlere sürrealizmden hiperrealizme, pop-arta ve minimalizme kadar birçok alanda kapı açıyor. Çıkan sonuçla birlikte alınan haz ve keyif nasıl bir mutluluktur kim bilir. Hatta belki şu an yazımı okurken yudumladığınız kahveniz ya da çayınız da seramik bir kupadır!

Kapak Fotoğrafı: Unsplash/@taylorheeryphoto

İlginizi çekebilir: Bisque Ceramics’den Seramik 101