Dünyanın en önemli sinema olaylarından Cannes Film Festivali, bu yıl 72. kez düzenlendi ve festivalin prestijli ödülü Altın Palmiye, ilk kez bir Güney Kore filmine verildi: Bong Joon-ho’nun Parasite filmi. Bu yazıda Cannes Film Festivali ve Altın Palmiye ödülü hakkında bilgilerin yanı sıra, 2019 Cannes Film Festivali’nde ödül kazananların listesini ve geçtiğimiz yıllarda Altın Palmiye kazanmış filmlerden önerilerimizi bulacaksınız.

Altın Palmiye ve Cannes Film Festivali

cannes film festivali
Cannes Film Festivali Fotoğraf: timeout.com

Güney Fransa’nın sahil kentlerinden Cannes’da düzenlenen Cannes Film Festivali, her yıl dünyanın dört bir yanından önemli yönetmenlerin ve filmlerin, dünya sinemasının en prestijli ödülü Altın Palmiye için yarıştığı, en önemli sinema olaylarından biri.

cannes film festivali 0
Cannes Film Festivali

Temelleri ve planlanması 1930’ların başına dayanan Cannes Film Festivali’nin, 1932’den beri gerçekleşen Venedik Film Festivali’ne rakip ve o yıllarda faşist fikirleri ödüllendiren bu festivale alternatif olması amaçlanmış. İlk Cannes Film Festivali’nin 1939’da gerçekleşmesi planlansa da, bu planlar II. Dünya Savaşı nedeniyle ertelenmek zorunda kalmış. 20 Eylül 1946’da başlayan ilk Cannes Film Festivali’nde 21 ülkeden 21 film gösterilmiş. 1940’lar ve 1950’lerde birkaç yıl çeşitli sebeplerle düzenlenemeyen festival, artık her yıl mayıs ayında tüm dünyanın ve sinemaseverlerin merakla beklediği bir etkinlik haline gelmiş durumda. Sinema dünyasının Güney Fransa’ya akın ettiği, dünya sinemasında yılın en iyi filmlerinin görücüye çıktığı ve ünlü oyuncu ve yönetmenlerin bir araya geldiği bu önemli etkinlik, Venedik ve Berlin film festivalleriyle birlikte dünya sinemasının 3 büyük film festivalinden biri sayılıyor.

altın palmiye
Altın Palmiye

Altın Palmiye / Palme d’Or

Cannes Film Festivali’nin ana yarışma bölümünde, büyük ödül Palme d’Or / Altın Palmiye‘nin yanı sıra Grand Prix / Büyük Ödül, Prix du Jury / Jüri Ödülü ve kısa film, kadın oyuncu, erkek oyuncu, yönetmen ve senaryo ödülleri de dağıtılıyor.

Bugüne kadar iki Altın Palmiye kazanmış 8 yönetmen var: İsveç’ten Alf Sjöberg, ABD’den Francis Ford Coppola, Danimarka’dan Bille August, Sırbistan’dan Emir Kusturica, Japonya’dan Shohei Imamura, 2000’ler öncesinde bunu başaran yönetmenler. Günümüze gelindiğinde bu isimler arasında Rosetta (1999) ve L’enfant (2002) filmleriyle Belçika’dan Dardenne Kardeşler, Das Weiße Band (2009) ve Amour (2012) filmleriyle Avusturya’dan Michael Haneke ve The Wind That Shakes the Barley (2006) ve I, Daniel Blake (2016) filmleriyle Birleşik Krallık’tan Ken Loach eklendi.

Altın Palmiye ödüllü filmler ve yönetmenler arasında Türkiye’den ise 2 film ve 3 yönetmen bulunuyor: 1982’de Yılmaz Güney ve Şerif Gören‘in Yol filmi Altın Palmiye’yi Costa-Gavras’ın Missing‘i ile paylaşarak Altın Palmiye kazanan ilk Türkiye yapımı film olmuştu. 2014’te Nuri Bilge Ceylan, Kış Uykusu filmiyle bu başarıyı tekrarladı.

72. Cannes Film Festivali Ödülleri (2019)

Cannes Film Festivali, en son 14 – 25 Mayıs 2019 tarihleri arasında, 72. kez gerçekleşti. Güney Koreli yönetmen Bong Joon-ho’nun Gisaengchung / Parasite filmi, Altın Palmiye kazanan ilk Güney Kore filmi oldu.

altın palmiye 2019
Bong Joon-ho | Fotoğraf: Reuters, Stephane Mahe

Festivalin ana yarışma bölümünde ödül kazananlar şöyle:

Palme d’Or / Altın Palmiye: Gisaengchung / Parasite (Yön. Bong Joon-ho)

youtube play youtube play

Gwoemul / The Host, Madeo / Mother, Snowpiercer ve Okja gibi filmeriyle tanınan Güney Koreli yönetmen Bong Joon-ho‘nun yeni filmi Gisaengchung / Parasitevarlıklı Park ailesinin hayatına özel bir ilgi duyan, tümü işsizlerden oluşan bir ailenin başına gelen beklenmedik olayları konu alıyor.

Grand Prix / Büyük Ödül: Atlantics (Yön. Mati Diop)
Jüri Ödülü: Les Misérables (Yön. Ladj Ly) ve Bacurau (Kleber Mendonça Filho & Juliano Dornelles)
En İyi Kadın Oyuncu: Emily Beecham (Little Joe)
En İyi Erkek Oyuncu: Antonio Banderas (Dolor y Gloria / Pain & Glory)
En İyi Yönetmen: Jean-Pierre & Luc Dardenne (Le jeune Ahmed / The Young Ahmed)
En İyi Senaryo: Portrait de la jeune fille en feu / Portrait of a Lady on Fire (Yön. Céline Sciamma)
Mansiyon: It Must Be Heaven (Yön. Elia Suleiman)
Camera d’Or / En İyi İlk Film: Nuestras Madres / Our Mothers (Yön. César Díaz)
Queer Palm: Portrait de la jeune fille en feu / Portrait of a Lady on Fire (Yön. Céline Sciamma)

Altın Palmiye Ödüllü Filmler

Son olarak, geçtiğimiz yıllarda başarısı Cannes Film Festivali’nde tescillenmiş, Altın Palmiye ödüllü filmler arasından birkaç öneride bulunalım:

Manbiki kazoku / Shoplifters | Hirokazu Kore-eda, 2018

Uzakdoğu sinemasında melodram türünün ustalarından Japon yönetmen Hirokazu Kore-eda, Altın Palmiyeli filminde, marketlerden yiyecek çalarak hayatta kalmaya çalışan bir aileyi anlatıyor. Sokakta tek başına buldukları bir çocuğu evlerine alan ailenin yaşamı ve birbirleriyle olan ilişkileri, aralarına katılan bu yeni çocukla değişiyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.2/10

The Square | Ruben Östlund, 2017

Kuzey Avrupa mizahını iyi bir sinema dili ve toplumsal eleştiriyle buluşturan İsveçli yönetmen Ruben Östlund, The Square‘de kalemini ve kamerasını çağdaş sanat dünyasına çeviriyor. Stockholm’deki büyük bir çağdaş sanat müzesinin başküratörü, hayatındaki ve mesleğindeki krizlerle mücadele ederken, bol kahkahanın eşlik ettiği bir sanat ve toplum eleştirisi sizleri bekliyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.2/10

I, Daniel Blake | Ken Loach, 2016

Toplumsal gerçekçilik akımının en önemli temsilcilerinden biri olan İngiliz yönetmen Ken Loach, aynı zamanda bugüne kadar en fazla filmi Cannes Film Festivali’nin ana yarışmasında yarışmış yönetmen olma özelliği taşıyor. (14 film) Ken Loach, ikinci Altın Palmiye ödülünü, yine toplumun işçi sınıfından bir hikaye ile kazanmıştı: Bu filmde, 59 yaşındaki marangoz Daniel Blake, geçirdiği kalp krizinin ardından çalışamaz hale gelince, devlet yardımı alabilmek için bürokrasiyle mücadele ediyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.9/10

Kış Uykusu | Nuri Bilge Ceylan 2014

Haluk Bilginer, Melisa Sözen, Nejat İşler ve Demet Akbağ başta olmak üzere yıldızlarla dolu bir oyuncu kadrosuna sahip Kış Uykusu, Kapadokya’da bir otel işleten Aydın’ın ailesi, dostları ve köylülerle olan ilişkisi üzerinden Türkiye’nin sınıflararası bir portresini çiziyor. Türkiye’ye ikinci Altın Palmiye ödülünü kazandıran Kış Uykusu, son yılların en iyi Türk filmleri arasında.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.2/10

Amour | Michael Haneke, 2012

Michael Haneke’ye ikinci Altın Palmiye ödülünü kazandıran Amour, her ikisi de emekli müzik öğretmenleri olan yaşlı bir çiftin, Georges ve Anne’in ilişkisini işliyor. Anne felç geçirdikten sonra Georges kendini ona bakmaya adıyor ve ilişkileri çok farklı bir boyuta ulaşıyor. Emmanuelle Riva ve Jean-Louis Trintignant’ın oyunculuklarına hayran kalacaksınız.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.9/10

The Tree of Life | Terrence Malick, 2011

Days of Heaven ve The Thin Red Line filmleriyle tanınan Terrence Malick, tam 13 yıl ara verdiği sinemaya, başyapıtı denilebilecek The Tree of Life ile dönmüştü. Tüm Terrence Malick filmleri gibi ruhani, felsefi ve varoluşu sorgulayıcı bir yanı olan, büyüleyici görüntülerin eşlik ettiği film, bir baba-oğul ilişkisine odaklanıyor. Filmde Brad Pitt, Sean Penn ve Jessica Chastain gibi ünlü oyuncular rol alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.8/10

Loong Boonmee raleuk chat / Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives | Apichatpong Weerasethakul, 2010

Uzakdoğu sinemasında adresimiz bu kez Tayland; ölmek üzere olan bir adamın hayaletler ve ruhların yardımıyla önceki hayatlarının izini sürmesine tanık oluyoruz. Amcam Geçmiş Hayatlarını Anımsıyor, ağır bir sinema dili olsa da büyüleyici görüntüleriyle ve hikaye anlatımıyla sizi kendine çekecek bir film.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.7/10

İlginizi çekebilir: Film Önerileri 2018 / 2019: Yılın En İyi Filmleri