14-25 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen 67. Cannes Film Festivali’nde ödül kazanan filmler, Cumartesi geceki törenle sahiplerini buldu. Sinema dünyasının en önemli ödülü kabul edilen Altın Palmiye’yi kazanan yönetmen, “Kış Uykusu” filmiyle Nuri Bilge Ceylan oldu!

cannes film festivali 2014 - slider

Mike Leigh’den Dardenne Kardeşler’e, Michel Hazanavicius’tan Jean-Luc Godard’a birçok usta yönetmen, 67. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarıştı. Ödülün sahibi ise, 1982’de bu ödülü ilk Türkiye’ye getiren Yılmaz Güney’in “Yol” filminden 32 yıl sonra yine Türkiye’den bir yönetmen, Nuri Bilge Ceylan oldu. Altın Palmiye’yi Quentin Tarantino ve Uma Thurman’dan alan Ceylan, “Ödülümü Türkiye’de son bir yılda hayatını kaybeden gençlere adıyorum.” dedi.

cannes film festivali - nuri bilge ceylan

67. Cannes Film Festivali’nin ardından; ödüllendirilen, öne çıkan, önümüzdeki aylarda festivallerde ve sinema salonlarında izlemeyi beklediğimiz 10 filmi listeledik:

***

Cannes Film Festivali 2014 Filmleri

Kış Uykusu | Nuri Bilge Ceylan, Türkiye

Ülkemize ikinci kez Altın Palmiye ödülünü getiren Nuri Bilge Ceylan’ın yeni filmi “Kış Uykusu”, karısı Nihal ile birlikte Kapadokya’da ufak bir otel işleten Aydın’ın karlı kış günlerinde başından geçen olayları konu alıyor. Haluk Bilginer, Demet Akbağ ve Melisa Sözen’in başrollerini paylaştığı 196 dakikalık filmde, Nuri Bilge Ceylan’ın Anadolu insanı hikayelerine ve görüntü yönetmeni Gökhan Tiryaki’nin muhteşem görüntülerine neler eklediğini göreceğiz. Nuri Bilge Ceylan Cannes Film Festivali’nde bir önceki filmi “Bir Zamanlar Anadolu’da” ile Jüri Büyük Ödülü’nün, ondan önceki filmi “Üç Maymun” ile de En İyi Yönetmen ödülünün sahibi olmuştu.

 

Le meraviglie (The Wonders) | Alice Rohrwacher, İtalya

İtalyan yönetmen Alice Rohrwacher’in ikinci uzun metrajlı kurmaca filmi olan “Le meraviglie”, Toscana’da yaşayan ve ilginç bir hiyerarşiye sahip bir aileye odaklanıyor. Filmde, gözlerden uzak yaşayan, 12 yaşındaki Gelsomina’nın 3 kızkardeşine hükmettiği bu aile, şeir hayatının taşraya yaklaşmasıyla sarsılmaya başlıyor. Performansları ile övgü toplayan genç oyuncuların yanı sıra ünlü oyuncu Monic Bellucci de filmin oyuncu kadrosunda yer alıyor.

 

Mommy | Xavier Dolan, Kanada

Henüz 25 yaşında beşinci filmini çeken ve önceki tüm filmleri dünya festivallerinde gösterilmiş ve takdir edilmiş Quebecli yönetmen Xavier Dolan, son filmi “Mommy” ile Cannes Film Festivali’nde Altın Plamiye için yarıştı ve festivalin Jüri Ödülü’nü Fransız sinemasının efsanevi isimlerinden Jean-Luc Godard ile paylaştı. “Mommy”, şiddete meyilli bir genç adam ve onunla başa çıkmaya çalışan dul annesinin ilişkisini analtıyor. Filmin başrollerini Dolan’ın önceki filmlerinden hatırlayacağınız Anne Dorval, Antoine-Olivier Pilon ve Suzanne Clément paylaşıyor.

 

Adieu au langage (Goodbye to Language) | Jean-Luc Godard, Fransa

Xavier Dolan’ın “Mommy” filmi ile Jüri Ödülü’nü paylaşan Jean-Luc Godard’ın filmi, evli bir kadın, bekar bir erkek ve bir köpek’in ilişkisini anlatıyor. Oldukça basit bir hikayeyi ele alan Godard, bu hikayeyi insanlığa dair bir metafor olarak kullanıyor.

 

Foxcatcher | Bennett Miller, ABD

“Capote” ve “Moneyball” filmleri ile büyük beğeni kazanan Amerikalı yönetmen Bennett Miller, geçtiğimiz yılın Oscar yarışına dahil olması beklenirken 2014 Cannes Film Festivali’ne yollanan filmi “Foxcatcher” ile En İyi Yönetmen ödülünün sahibi oldu. Olimpik sporcu, güreşçi Mark Schultz’un gerçek hikayesini sinemaya taşıyan filmde Mark Schultz’u Channing Tatum, mentoru John du Pont’u Steve Carell, kardeşi David Schultz’u ise Mark Ruffalo canlandırıyor. Komedi dizileri ve filmleri ile tanıdığımız Steve Carell’inki dahil, filmdeki birçok oyuncunun performansının 2014 ödül sezonunda iddialı olacağı söyleniyor.

 

Mr. Turner | Mike Leigh, İngiltere

Cannes Film Festivali’nin bu yılki En İyi Erkek Oyuncu ödülünün sahibi, 18. yüzyıl sanatının en önemli ressamlarından Joseph Mallord William Turner’ın yaşamını konu alan “Mr. Turner” filmindeki performansıyla Timothy Spall oldu. Ressamın yaşamının son yıllarına hayat veren Spall’a filmde Dorothy Atkinson ve Marion Bailey eşlik ederken, filmin yönetmeni İngiliz sinemasının ustalarından Mike Leigh.

 

Maps to the Stars | David Cronenberg, Kanada

Bir başka usta sinemacı, Kanadalı yönetmen David Cronenberg ise Julianne Moore’a En İyi Kadın Oyuncu ödülünü getiren “Maps to the Stars” ile yarışıyordu festivalde. Hollywood’da yaşayan zengin bir ailenin geçmişindeki sırlara ve peşlerini bırakmayan hayaletlere kamerasını çeviren Cronenberg’in filminde Julianne Moore’un yanı sıra Robert Pattinson, Carrie Fisher, Mia Wasikowska, John Cusack ve Sara Gadon gibi yıldız oyuncular rol alıyor.

 

Leviafan (Leviathan) | Andrey Zvyagintsev, Rusya

Barents Denizi kıyısındaki küçük bir kasabada geçen film, sıradan bir aileyi merkezine alıyor. Toprakları belediye başkanınca ellerinden alınmaya çalışan fakat ona karşı koymaya kararlı bu ailenin hikayesi, başarılı bir sosyal dramaya dönüşüyor. En son “Elena”sını izlediğimiz, “Vozvrashchenie” (The Return / Dönüş) filmi akıllara kazınan Rus yönetmen Andrey Zvyagintsev, filmin ödüllü senaryosunu Oleg Negin ile birlikte yazmış.

 

Party Girl | Marie Amachoukeli, Claire Burger & Samuel Theis, Fransa

Cannes Film Festivali’nin ana yarışma dışındaki ilgi çekici bölümü Un certain regard’da En İyi Film ödülünü Kornél Mundruczó’nun “Fehér isten” (White God) filmi almış olsa da, bölümün en çok konuşulan ve festivalin ilk-filmlere verilen ödülü Altın Kamera’nın sahibi olan filmi Franız filmi “Party Girl” oldu. Üç yönetmenin ortak çalışması, işini bırakarak evlenmeye karar veren bir gece kulübü hostesini merkezine alıyor.

 

Deux jours, une nuit (Two Days, One Night) | Jean-Pierre & Luc Dardenne, Belçika

Belçikalı yönetmenler Dardenne Kardeşler, daha önce iki kez Altın Palmiye, bir kez de Jüri Büyük Ödülü’nü kazandıkları Cannes Film Festivali’nden bu yıl elleri boş döndüler. Yine de filmleri “Deux jours, une nuit”, özellikle başrol oyuncuları Marion Cotillard’ın performansıyla festivalin en çok konuşulanlarından oldu. Film, kocasının desteğiyle bir hafta sonunu iş arkadaşlarını ikramiyelerinden vazgeçirmeye çalışan, böylece işini kaybetmeyecek olan Sandra’nın iki günü ve bir gecesini anlatıyor.

Fotoğraflar: http://www.festival-cannes.com/

Hazırlayan: Emre Eminoğlu

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN