13-24 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen 68. Cannes Film Festivali’nde ödül kazanan filmler, dün geceki törenle sahiplerini buldu. Sinema dünyasının en önemli ödülü kabul edilen Altın Palmiye’yi bu yıl ünlü Fransız yönetmen Jacques Audiard kazandı.

jacques audiard 1

Paolo Sorrentino’dan Todd Haynes’e, Gus van Sant’tan Matteo Garrone’ye birçok usta yönetmen, 68. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarıştı. Daha önce de Un héros très discret (1996), Un prophète (2009) ve De rouille et d’os (2012) filmleriyle festivalde yarışan fakat Altın Palmiye’ye uzanamayan ünlü Fransız yönetmen Jacques Audiard, herkes için sürpriz bir şekilde yeni filmi Dheepan ile büyük ödülün sahibi oldu.

jacques audiard 2

Festivalde öne çıkan ve muhtemelen sonbahardan itibaren festivallerde ve vizyonda birbiri ardına izleyeceğimiz 10 film şöyle:

***

Cannes Film Festivali 2015 Filmleri

Dheepan | Jacques Audiard, Fransa

Altın Palmiye’nin sahibi Audiard’a ödülü getiren film, kökleri Sri Lanka’ya dayanan bir hikaye anlatan Dheepan. İç savaştan kaçmak için bir aile gibi davranan ve bir sığınma projesi ile Paris’te bir evde yaşamaya başlayan bir asker, genç bir kadın ve küçük bir kız çocuğu var bu hikayede. Birbirlerini tanımayan üç kişinin ülkelerinden uzakta tek tutulacakları birbirleri olduğunda gelişen ilişkilerini anlatan film, festivalin ödülleri ile ilgili tahmin yapan herkesi yanıltarak diğer filmlerin önüne geçti.

Saul fia / Son of Saul | László Nemes, Macaristan

1944, Auschwitz-Birkenau toplama kampında geçen film, Saul Ausländer adındaki Macar Yahudi’nin hikayesini anlatıyor. Bu adam, Nazilerin toplu katliamda kullandıkları makinelerin kullanımında onlara yardımcı olmaya zorlanan Sonderkommando denilen mahkum grubunda görevli. Saul, çalıştığı sırada bulduğu ve oğlu yerine koyduğu bir erkek çocuğu cesedini gömebilmek için hayatını tehlikeye atıyor. Festivalin en iyi eleştiri alan filmlerinden biri olab Son of Saul, en büyük ikinci ödülün sahibi oldu.

The Lobster| Yorgos Lanthimos, Yunanistan, Birleşik Krallık, İrlanda, Hollanda & Fransa

Kynodontas (Dogtooth) ve Alpeis (Alps) filmleriyle hem günümüz Yunan sinemasına hem de dünya sinemasına yenilikçi bir ses getiren yönetmen Lanthimos’un yeni filmi, dünyaca ünlü oyuncularla İngilizce olarak çekildi. Yakın gelecekteki bir distopyada geçen filmde Şehir’in bekar insanları kurallara göre Otel denilen hapishaneye kapatılıyor ve burada bir eş bulmaya zorlanıyor, aksi takdirde kendi seçecekleri bir hayvana dönüştürülerek Orman’a salınıyor. Otel’den kaçan ve buradaki Yalnızlar ile tanışan adamın hikayesini izlemek ve Lanthimos’un tarzıyla yeniden buluşmak için heyecanlanmalı.

Nie ying niang / The Assassin | Hisao-Hsien Hou, Tayvan, Çin, Hong Kong & Fransa

9. yüzyılda, Çin’de geçen bu dönem filmi, 10 yaşındayken bir rahibe tarafından general babasından ve evinden alınarak dövüş sanatlarında yenilmez hale getirilen bir kadın katilin hikayesini anlatıyor. Yıllar sonra ailesinden birini öldürmek için evine geri dönen Nie Yinniang’ın ikilemleri, yönetmenine festivalin önemli ödüllerinden birini kazandırdı.

La loi du marché / The Measure of a Man | Stéphane Brizé, Fransa

20 aydır işsizlikle mücadele ettikten sonra bir işe kavuşan 51 yaşındaki Thierry’nin bu iş nedeniyle içine düştüğü ahlaki ikilemi konu alan film, insanların bir iş için ne kadar ileri gidebileceğini irdeliyor.

Carol | Todd Haynes, Birleşik Krallık & ABD

1950′lerin New York’unda geçen Carol, iki kadının ve dönemin imkansızlaştırdığı aşklarının hikayesini anlatıyor. Büyük bir mağazada çalışan genç Therese ve önce müşterisi olan, ardından çok daha derin bir bağ kurduğu evli kadın Carol, ilişkilerinin Carol’ın kocası tarafından öğrenilmesinin ardından kendi isteklerini ve birbirlerine olan bağlılıklarını sınadıkları zorlu bir döneme adım atıyorlar. Birçokları bu ödülün filmin başrol ikilisi Cate Blanchett ve Rooney Mara tarafından paylaşılacağını düşündüyse de ödülü Mara ile paylaşan isim başka bir filmden oldu.

Mon roi | Maïwenn, Fransa

Hem duygusal hem fiziksel olarak güçlü ve kusursuz olduğu söylenen performansıyla Emmanuelle Bercot’un En İyi Kadın Oyuncu ödülünü Carol’ın Rooney Mara’sı ile paylaştığı Mon roi, geçtiğimiz yıllarda Polisse ile festivalde yarışan Maïwenn’in imzasını taşıyor. Kayak yaparken geçirdiği ağır kazanın yaralarını sarmaya çalışan Tony’nin hasta yatağındaki sancılı zamanı boyunca sevgilisi Georgio ile olan ilişkisini gözden geçirmesi, tedavisini daha da zorlaştırıyor.

Chronic | Michel Franco, ABD

2012′de Belirli Bir Bakış bölümünde yarışan Meksikalı yetenekli yönetmen Michel Franco, bu kez ana yarışmadaydı. İşi ölümcül hastalara bakmak olan hemşire David’in hastanedeki ve özel hayatına odaklanarak yardıma muhtaç olanın her iki taraf da olduğunu gözler önüne seren Chronic, festivalin tartışma yaratan sonuçlarından biri oldu.

Hrútar / Rams | Grímur Hákonarson, İzlanda

İzlanda vadilerinde geçen film, kırk yılı aşkın bir süredir konuşmayan iki erkek kardeşin kendileri için en değerli olan varlıkları, koçlarını kurtarmak için yeniden bir araya gelişini konu alıyor. Festivalin ana yarışmasında değil, yeni yönetmenler ve yeni anlatımlar keşfetmek için birbirinden yetenekli isimlerin en yeni filmlerini bir araya getiren Belirli Bir Bakış seçkisinde yer alan film, bu bölümün büyük ödülünü kazandı.

Youth | Paolo Sorrentino, İtalya, Fransa, İsviçre & Birleşik Krallık

2013′ün en beğenilen Avrupa filmlerinden La grande bellezza’nın (The Great Beauty) “Yeni Fellini” olarak anılan yönetmeni Paolo Sorrentino, yeni filmini dünyaca ünlü oyuncularla ve İngilizce olarak çekti. Film 80′lere merdiven dayayan ve Alpler’de tatil yapan iki arkadaşı merkezine alıyor: Emekli besteci ve orkestra şefi Fred ve hala çalısmaya devam eden ve yeni senaryosu üzerinde çalışan yönetmen Mick. Zamanın değerini herkesten çok bilen ve sayılı günlerini en iyi şekilde değerlendirmeye çalışan ikili ve tanıştıkları zaman öldürmeyi seven insanlar…

Hazırlayan: Emre Eminoğlu

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN