Hafta sonları dışarıda kahvaltı etmeyi kim sevmez? Ancak, İstanbul’daki kahvaltı mekanlarının yoğunluğu sebebiyle, hafta sonları kendimizi gereksiz bir yorgunluk içerisinde buluyoruz. İstanbul’dan 1,5-2 saat uzaklıkta olan Maşukiye’de yer alan, Cansu Tesisleri bu yoğunluktan uzakta ve yeşille iç içe, güzel bir sabah geçirme fırsatı sunuyor bize. Hem de arzu edenler tesis içerisinde bulunan sevimli bungalov evlerinde de konaklayabiliyor…

 cansu-alabalik

Cansu Tesisleri, Maşukiye

Mekanın otantik kapısını görür görmez içeride sizi güzel şeylerin beklediğine dair bir ilk izlenime kapılıyorsunuz. Girişten önce de, sol tarafta çok daha sevimli bir şey dikkatimizi çekiyor. Konaklama bölümündeki, şekilleri çadıra benzeyen, mini mini bungalov evleri… Özellikle pembe olanları “Burada kalalım biz bir gün mutlaka” dedirten çok tatlı bir görüntüye sahip.

IMG_9201

Hamakları da görünce insan şöyle bir uzansak da ağaçları seyredip cırcır böceklerini dinlesek serin serin diye hayaller kurmaya başlıyor. Bir dahaki sefere deyip gerçek hayata dönüyoruz. Yani bizi bekleyen leziz kahvaltıya…

Maşukiye’de Kahvaltı

IMG_9216

Cansu Tesisleri’nde kahvaltı servisi oldukça hızlı ve içeriği de bir o kadar iştah açıcı. Kareye sığdıramadığım patates kızartması, börek, köy ekmeği ve Osmanlı ocağıyla gelen çaydanlığı da dipnot olarak eklemek isterim. Diğer bir önemli nokta ise kahvaltı servisinin sınırsız olması. Yani canınız ne çekerse tekrar tekrar isteyebilirsiniz! Kahvaltı yanında sınırsız çay vermeye bile çekinen onlarca mekanı düşünürsek, bence bu çok büyük bir jest. Kiremitte getirilen sıcacık köy peynirini de mutlaka denemeniz lazım; bizden tam not aldı. Peynir seven herkesin çok beğeneceğine eminim.

IMG_9336

Kahvaltıdan sonra bir kahveye hayır diyemeyenlerdenseniz iyi bir haberim var; burada, yemyeşil manzara eşliğinde keyfinize keyif katabilirsiniz. Çay bahçesi diyebileceğim bu bölüm, yemek yediğimiz restorandan ayrı olarak arka tarafta göl kenarında kurulmuş. İlginizi çekerse, gölün üzerinden zipline’a binerek geçebilirsiniz. Meraklıları, ata da binebilirler. Burada istediğiniz gibi, etrafta gezen sevimli kümes hayvanları eşliğinde kafa dinleyip, bol bol güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

*

Maşukiye Cansu Tesisleri Adres: Soğuksu Mh. Çiftlik Cd. Kasımpatı Sk. Maşukiye/Kartepe-Kocaeli

Mekan kapısı görseli: Google.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN