Yağmurlu bir Pazar sabahına uyandık bu hafta. Havanın sıkıntılı ruh hali bize de yansıdı. Gri gökyüzü eşliğinde yapılan kahvaltılar, içilen kahveler, okunan kitaplar kar etmedi, kendimizi uçsuz bucaksız ovalara bırakmak istedik. Kuş olmak istedik mesela; kanatlarımız hiç eskimesin, insan gözleri bizi görmesin istedik. Ertesi gün iş günü olduğunu bildiğimizden üşengeçlik bizi kendine bağımlı kılsa da zaman durmasın istedik. Yoksa bahar gelir miydi buz tutmuş sevdalara?

*Yazıda geçen Cassa Rosso Cafe kapandı.*

Mekân: Sinop Mantı/Beşiktaş ve Casa Rosso Cafe/Kadıköy

Zaman: Bir Pazartesi akşamı, iş çıkışı

İstanbul’da yaşayanlar için hafta sonunda yapılacak pek çok etkinlik var, bunu hepimiz biliyoruz. Konserler, tiyatrolar, festivaller, Uludağ ve Kartepe’ye yakın bir şehir olduğu için kayak yapma imkânları ve daha birçok şey bizi mutlu kılmaya yetiyor. Hafta sonunu böyle dolu dolu geçirince de içimizden pazartesi günü erkenden kalkıp işe gitmek gelmiyor haliyle! O halde Pazartesi günleri için de plan yapmak şart. E hadi o zaman!

Sinop Mantı – Beşiktaş    

Sinop Mantı

Günün yorgunluğunu atmak için güzel bir yemeğe ihtiyaç duyan bedenimize bu hafta Beşiktaş’ı uygun gördük. Meydanda ilerlerken banka oturup, Beşiktaş’ın kendine has dokusunu, neşeli kalabalığı, birbirinden şirin cafe ve dükkânları inceliyoruz. Burada zaman kavramı kendiliğinden yok olmuş gibi; bu yüzden günün her saati kalabalık ve dinamik. Yolumuza kaldığımız yerden devam edip Köprü Sokak’a sapıyoruz. Hemen sağda mekânı görüp içeriye giriyoruz. İçerisi oldukça ferah ve mekânın çalışanları güler yüzleri ile içimizi ısıtıyor. Mönüyü incelemeye başlayınca iştahımız kabarmaya, açlığımız isyana başlıyor.

Kendimize cevizli-yoğurtlu Sinop mantısı söylüyoruz. Servis hızlı olduğundan hemen mantılarımız geliyor. Mantının yarısı cevizli, yarısı yoğurtlu ve üçgen şeklinde olduğu için bir an önce tadına bakmak istiyoruz. Nefis tereyağı eşliğinde ağzımızda eriyip giden bu mantı bizi mest ediyor. Üzerine pul biber döküp lezzet sahnesinde dans etmeye başlıyoruz. Mantı denilince akla ilk buranın geleceği kesinliğiyle buradan ayrılıyoruz.

Menü

Cevizli-Yoğurtlu Karışık Mantı

Sinop Mantı Adres: Sinanpaşa Köprü Sok. Tellioğlu İşhanı No: 8/1 Beşiktaş

Güzel bir akşam yemeğinden sonra tatlı yenmez mi? Buna kim hayır diyebilir ki! Beşiktaş’tan Kadıköy vapuruna biniyoruz ve tatlı diye söylenen iç sesimize kulak verip Avrupa’ya el sallıyoruz. Yirmi dakika süren vapur yolculuğumuzda canım İstanbul’u seyre dalıp, sohbet ediyoruz.

Casa Rosso Cafe – Kadıköy

Casa Rosso Cafe - Kadıköy

Vapurdan iner inmez kiliseyi geçip dümdüz devam ediyoruz ve bir sonraki sokağa sapıyoruz. Casa Rosso sağda karşımıza çıkıyor. İçeriye girince ahşap masa ve sandalyeler, rahat koltuklar, masa üstündeki rengârenk canlı çiçekler, pek çok çeşit şarabın bulunduğu şarap büfesi hemen dikkatimizi çekiyor. Sallanan kırmızılı lambalar ve renkli kare kare camlar mekâna ayrı bir hava katmış. İçeriden üst kata minicik, şirin bir merdiven var ve buranın atmosferi bizi mutlu ediyor. Mönüyü inceledikten sonra tatlı olarak tiramisu ve filtre kahve söylüyoruz. Her tadımda beni alıp götüren tiramisu gerçekten çok leziz!  Hoş müzikler eşliğinde tatlı-kahve molası bize iyi geliyor. E bu durumda sendrom mu kalır! Hadi afiyet olsun!

Casa Rosso Cafe Tiramisujpg

Menü

Tiramisu

Filtre Kahve

Casa Rosso Cafe Adres: Caferağa Mah., İmamata Sok No:3, 34710

Yoksa siz Pazartesi işten sonra tıpış tıpış eve gidenlerden misiniz?

Fotoğraflar: www.kendimceyemek.com
petitinyeri.blogspot.com
www.foursquare.com

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN