Hayatlarını yakından takip ettiğimiz, filmlerde ve dizilerde izlemekten zevk aldığımız, hayranlık duyduğumuz yıldızlar, ister istemez hareketleriyle milyonlara örnek oluyorlar. Bu gücü çevre ve dünya yararına kullanan ünlülerin sayısı da hiç az değil. Son zamanlarda izlediğimiz belgesel, film ve dizilerle çabalarını geniş kitlelere duyurmayı başaran ünlüler, iyi ki varlar!

Leonardo DiCaprio | The 11th Hour

Hak ettiği Oscar ödülünü kazanmak için yıllardır yapmadığı kalmayan ve en sonunda geçtiğimiz yıl The Revenant ile hedefine ulaşan DiCaprio, bu mücadelesinin yanında bir de doğa için mücadele veriyor. 1998 yılından bu yana dünyanın farklı ülke ve kıtalarında tehlike altındaki vahşi doğayı korumak için kampanyalar ve çalışmalar yürüten Leonardo DiCaprio Vakfı’nı destekleyen oyuncu, yapımcısı ve anlatıcısı olduğu The 11th Hour belgeseli aracılığıyla bu konularda bir farkındalık oluşturmak için çalışmış. Leonardo DiCaprio Vakfı, birçok vakıf ve doğa yararına çalışan sivil toplum kuruluşuna maddi destek sağlarken, Leonardo DiCaprio’nun kendisi de doğayı daha etkili ve adanmış bir şekilde savunmak için bir süreliğine oyunculuğa ara vereceğini açıkladı.

IMDb Puanı: 7.3/10

Hugh Jackman | Dukale’s Dream

Tüm dünyada Wolverine olarak tanınan Hugh Jackman, uzun yıllardır yoksullukla mücadele için başta Birleşmiş Milletler olmak üzere birçok kurumla ortak yardım ve farkındalık çalışmaları yürütüyor. İklim değişikliği ve çevre kirliliği gibi önemli konularla mücadelenin yoksullukla mücadeleden ayrı düşünülemeyeceğini belirten Hugh Jackman, World Vision elçisi olarak da çalışıyor. Bu proje kapsamında 2008 yılında Etiyopya’daki kahve çiftliklerini ziyaret eden ve Dukale adında bir çiftçi ve ailesiyle vakit geçiren Jackman, bu yolculuğunu konu alan Dukale’s Dream belgeselinde kahve üretimi üzerinden yoksulluk ve üreticilerin hakları konusunda izleyenleri bilinçlendirmeyi hedefliyor.

IMDb Puanı: 7.7/10

Matt Damon | Journey to Planet Earth

90’lardan bu yana Hollywood’un en büyük yıldızları arasında yer alan Matt Damon, water.org’un ortak kurucularından biri olmanın yanı sıra PBS kanalında yayınlanan belgesel dizi Journey to Planet Earth‘ün de sunucusu ve destekçileri arasında. Belgesel, dünyanın günümüzdeki ve yakın gelecekteki durumunu gözler önüne sererek bir farkındalık yaratmaya çalışıyor. Dizinin son bölümlerinden Extreme Realities, iklim değişikliği ve bu konudaki politik tavırların dünyaya nasıl zarar verdiğini anlatıyor ve izleyicileri nasıl harekete geçebilecekleri konusunda bilgilendiriyor.

IMDb Puanı: 7.3/10

Edward Norton | Strange Days on Planet Earth

Bir diğer Hollywood yıldızı Edward Norton, BP’nin Solar Neighbors Program adındaki, güneş panellerinin yaygınlaşmasını amaçlayan kampanyasının yüzü ve maddi destekçisi olarak çalışıyor. Norton, aynı zamanda National Geographic’in Strange Days on Planet Earth adındaki, küresel çevre sorunlarına dikkat çeken belgesel dizisinin sunuculuğunu üstleniyor ve toplumsal adalet, kentsel yeşil alan gibi özel konulardaki kampanyalarda rol alıyor.

IMDb Puanı: 7.7/10

İlginizi çekebilir: Larissa Varol’dan “Çevre Dostu 5 Türk Markası”

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

  1. Bu aralar biz bir de “Story of God” izliyoruz… Morgan Freeman ‘in enfes isi.. ;)