Chanel moda sektörünün tartışmasız en güçlü markalarından biri. Ancak bu ününü korumaya da çok büyük güç harcadığını yadsıyamayız. Evet markanın Coco Chanel orijinli son derece klasik bir çizgisi var ama özellikle son yıllarda, feminist protesto ve süpermarket temalı showlarından da anlayabileceğimiz gibi, Karl Lagerfeld bu çizgiyi bozmadan markayı çağa uyduruyor. Değişimle karakterize olan 21.yüz yılda başka türlüsü düşünülemezdi herhalde.

chane-spring-summer-2015-haute-couture-beanies

2015 Ilkbahar-Yaz Couture show’unda da bunu hem mekan tasarımı hem koleksiyonuyla gösterdi. Koleksiyon çağdaşla klasiği buluştururken mekan tasarımı bizi geleceğe götürdü.

chanel-spring-summer-2015-haute-couture-decor-2

Lagerfeld bu sefer klasik Chanel takımların bellerini göbeği açıkta bırakacak şekilde düşürdü. ‘Crop top’ kavramını couture’e uyarladı. Düşük belli, A kesim diz altı etekleri, düz çorap çizmelerle kullandı. Siyah çizmeler, siyah tülden dirseğe kadar gelen parmaksız eldivenler ve ‘beanie’lerle hipsterlara bir selam çaktı ama yapımı 6 ay sürmüş olan el yapımı çiçeklerle bunun bir haute couture defilesi olduğunu da kafamıza vurdu.

Chanel_Haute_Couture_spring_summer-2015_5-800×497

Yazı ve defileden karelerin devamı için tıklayın!