İş Sanat’la kemanın genç yeteneklerini ağırlamaya devam! Bu senenin misafiri olan Charlie Siem’e Camerata Salzburg topluluğunun yanı sıra Mozart, Tchaikovsky ve E. Elgar eşlik ediyor.

Charlie Siem ile Müzik Dolu Bir Gece!
Charlie Siem ile Müzik Dolu Bir Gece!

Yeni yılın yaklaşmasıyla kış mevsiminin resmiyet kazandığı şu son dönemde sokak etkinliklerinin hem cazibesini hem de kalitesini yitirdiğini söyleyebiliriz. Bu dönemde, en azından 3 aylık bir süre boyunca kültür sanatseverler kendilerini sergilere, konser salonlarına, tiyatrolara ve sinemalara atmak zorunda kalacak. Fakat birbirinden farklı bin bir etkinlik arasından en verimlilerini seçmek de bir hayli zorlaşacak.

Isınma turlarının atıldığı şu sıralarda dürüst olmak gerekirse keyifli etkinlik bulmak sanıldığı kadar kolay değil. Zira 2015 yılının 10-15 günlük son düzlüğüne her kurum etkili girmek istiyor, bu yüzden de ses getiren isimleri, tanınan sanatçıları, öne çıkan etkinliklerini bu zaman aralığına saklıyor. Fakat şu aralar iş çıkışında keyifli bir konsere gitmek isteyenler için İş Sanat’tın Camerata Salzburg & Charlie Siem etkinliği kaçırılmaz bir fırsat. Avusturya ve Almanya’dan gelen Germen kökenli toplulukların bu kökten gelen ustalara duyduğu saygı ve 29 yaşındaki Siem’in tarzı bu anlamda öne çıkan iki temel etken. Gençliğinin getirdiği enerjiyle daha tempolu, daha “az sıkıcı” parçalar tercih eden Siem’in konser başlangıcı olarak Mozart’ı tercih etmesi sevindirici. Henüz kışa tam girilmemişken yer yer heyecan veren, yer yer dinleyiciyi alıp götüren keman konçertosu İstanbulluların ruh haline eşlik edecektir. Edward Elgar’ın Chanson de Matin ve hemen herkesin aşina olduğu Salut d’amour’u, ardından da Tchaikovsky’nin nispeten sakin diyebileceğimiz Serenad’ı bu güzel geceyi yormadan, şiirsel bir tatta bitirmek için yeterli olacaktır.

Charlie Siem ile Müzik Dolu Bir Gece!
Charlie Siem ile Müzik Dolu Bir Gece!

İş Sanat takipçilerinin de farkında olduğu üzere İş Sanat konseri üzerinden bir yıl bile geçmeden aynı isimler Türkiye’yi farklı çatılar altında ziyaret eder oldu. Özellikle de dünya çapında bilinen ancak Türkiye’dc henüz duyulmamış bu isimlerin Türkiye prömiyerlerini İş Sanat’ta dinlemek için belli sebepler var. Bunlardan ilki İş Sanat’ın akustiği, ikinci sebebi de dinleyici kitlesinin daha sınırlı olması. İş Sanat ziyaretçilerinin beklentileri popüler besteleri ya da şarkı yorumlarını dinlemekten, eğlendirilmekten ziyade keyif almaktan yana olduğu için tercih edilen parçalar arasındaki uyum daha kuvvetli oluyor, repertuar daha dikkatli oluşturuluyor. Biliyorum ki Siem Türkiye’ye başka çatı altında yeniden gelecek. Fakat emin olun ki performansı 10 Aralık 2015 gecesi olacağı gibi büyüleyici değil, eğlenceli olarak kalacak. O yüzden bu konseri kaçırmayın derim.