Başlıkta meze dediğime bakmayın! Chef Mezze ile tam da bir modern balık restoranı yaratmış yıllarca İstanbul’u doyuran Gazi & Bilal Ateş.

chef mezze

Sortie‘ye adımınızı attığınızda sağ tarafa doğru yazlık bir mekan gibi dekore edilmiş, rengarenk sandalyeleri olan yer evet. Orası Chef Mezze! Ne sahil restoranları gibi beyaz ve maviden ibaret, ne de diğer seçkin mekanlar gibi koyu renklerden. Denizden geçerken bile renkli sandalyeleri ve ışıklandırması ile herkesin dikkatini çekebilecek şekilde dekore edilmiş. Kendinizi İstanbul’un seçkin bir balık restoranında değil de, yazlık bir sahil kasabasında hissetmeniz için olsa gerek!

Gazi ve Bilal kardeşler tam 25 yıldır İstanbul’u doyurduklarını söylüyorlar. Şimdi bu tecrübe ve deneyimlerini Çapa‘dan bağımsız olarak kendileri sunmak istemiş. İyi de yapmışlar… Tüm hünerlerini sınırsızca sergilemek için güzel bir fırsat olmuş.

chef mezze 2

Mekana adımınızı attığınız anda, eğer mutfakta değillerse Vin Diesel gibi iki kardeş karşılayabilir sizi, hiç şaşırmayın! Gazi ve Bilal Ateş sürekli mekanın başında. Hatta servisi bile sürekli kendileri yapıyorlar. Gazi ve Bilal Ateş‘i mutfak önlükleri ile bir oraya bir buraya koştururken görebilirsiniz. Çünkü hem mutfağa giriyorlar, hem de servis yapıyorlar. Yani her yerdeler. Öyle patron gibi olan biteni izlemiyorlar.

Gelelim Yiyecek ve İçeceklere…

chef mezze 3

Alen Yunus Kacır‘ın özel kokteylleri ve eşsiz karadut şarabı, vişne şarabı ve yeşil erik şarabı ister gün batmadan ve yemek başlamadan önce isterseniz de gecenin finali için tadını unutamayacağınız lezzetlerden.

chef mezze - baslangic

Gazi & Bilal Ateş sunuma ve görsele muazzam bir önem veriyorlar. Hemen her masaya gözünüz kayabilir “o alevler içinde giden nedir?” ya da “o dumanlar altında masaya konulan nedir?” diye… Kuru buzu sıklıkla kullanmanın yanı sıra, maytap, mum ve küçük fişeklerle de sunumları daha da renklendiriyorlar. Bu çok özel bir şey. Sürekli bir ilgi var mekanda dinmek bilmeyen.

chef mezze 6

25 yıllık tecrübelerinin ardından meze ve balık konusunda ne kadar usta olduklarını da görmüş olduk Ateş kardeşlerin. Her şey o kadar özel ve özenli ki… Beyrut’tan gelen tahinle yapılan humus, hardallı ve zencefilli levrek marin, köpoğlu, chili biberli atom, börülceli ahtapot… Hepsi usta ellerden çıkma.

chef mezze 4

Menüdeki mezeler Denizden, Ege’den ve Orta Doğu’dan olmak üzere üçe ayrılmış. Tatmin edici bir çeşitlik sunuyor bu ayrım.

chef mezze - yemek

Fener Balığı tempura, paellalı çıtır pirinç topları, çıtır fas böreği, deniz mahsulü risotto, balık kokoreç ve kendimizi şefe teslim ettiğimiz özenle marine edilmiş iki kiloluk dev bir deniz levreği. Böylesine lezzetli bir balığı ancak işinin ehli sahil kasabalarında yiyebilirsiniz. Öylesine iddialı.

chef mezze 5

Bence sadece tatlıcı da açsalar olurmuş. Çilekli Mascarpone! Sen nasıl bir şeysin öyle? Kireçte kabak tatlısı. Profiterol, cheesecakeli baklava… Sonrasında da Alen Yunus‘un 15 saniyede 300 dereceye çıkan özel fırını ile yanımıza gelip maytaplar eşliğinde çilekli marshmallow şovu da müthiş bir kutlamayı andıran bir final.

Finalde artık Gazi & Bilal Ateş kardeşler iyi ki de böyle bir işe soyunmuş diyebildik. İşinin başında durmanın yanı sıra mutfağına da giren ve hatta müşterisi kim olursa olsun kapıda karşılayan kardeşler, sadece bir patron veya işletmeci şapkası ile mekanlarda bulunanlara iyi bir örnek olacak diye dilerim.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN