Günümüzde elektronik müzik artık dev bir ağaç formunda. O ağacın dalları sayısız alt türü temsil ediyor. Ve o alt türlerin verdiği meyvelerden biri de bugün sizlerle: Chillstep müzik. ”Uyumak istiyorum ama hafif bir müzik çalsın”, “iş yaparken arka fonda müzik olsun fakat beni yormasın”, “ders çalışırken müzik dinleyerek konsantre olmak istiyorum”, “bir şey düşünürken öylece müziğin akışına kendimi bırakayım” diyenleriniz için ideal, fazla doz alınca zaman zaman melankoli yapabilen ama yine de bağımlısı olacağınız bir tür Chillstep. O zaman tanımaya devam edelim mi? 

Relax, take it easy
Relax, take it easy | Fotoğraf: Unsplash / Simon Noh

Chillstep Nedir?

Chill rahatlamak anlamında kullanılıyor, dubstep ise elektronik müzik türlerinden birini ifade ediyor. Etimolojik olarak bu iki kelimenin birleşiminden oluşan chillstep, dubstep’ten kendini ayıran özellikleri sayesinde 2010’lu yılların başından itibaren müzik tarzı olarak konuşulmaya başladı. Chillstep bir yandan ”melodik dubstep” adıyla da anılıyor çünkü karmaşık ve yüksek bir bastan ziyade daha düşük vuruşlarla ezgiye odaklanıyor. Dubstep’in soft hali diyebiliriz. Sözsüz de olabildiği gibi genellikle kadın vokallerin rahatlatıcı sesiyle eşlik ettiği parçalar bir hayli yaygın. Blackmill‘in ilk çalışmaları birçok chillstep yapımcısı için büyük bir etkiye sahip, türün sesini oluşturmasına ve tanımlanmasına katkı sağladı.

youtube play youtube play

Örnek olarak iki Blackmill şarkısına bakalım. İlki az önce tanıtmaya çalıştığım chillstep türünde bir parça. 

youtube play youtube play

İkinci parça ise klasik müzikle harmanlanmış dubstep. Bu sayede aralarındaki farkları daha rahat anlayabilirsiniz. 

youtube play youtube play

Trip-hop müzik türüyle tanıdığımız Massive Attack‘in Paradise Circus parçası yer yer chillstep barındıran güzel bir örnek. Trip-hop zaten elektronik müzik içeriyor. 1990’lı yılların başında Birleşik Krallık’ta ortaya çıkan trip-hop; soul,caz ve funk özellikleri tanımlamak için kullanılmış. Rock, blues ve house müzikten de beslendiğini düşünürsek bu müzik türlerinde keskin bir ayrım yapmanın zor olduğu kanısındayım. Massive Attack ile birlikte Moby, Flunk, Portishead ve Morcheeba ile trip-hop dinleyebilirsiniz. Chillstep ile aynı sakinlikte leziz şarkılar mevcut.

Chillstep Müziğe Nasıl Ulaşabilirsiniz? 

Henüz Spotify yaygın değilken, Youtube ve Soundcloud aracılığıyla bu müzik türünü dinlemeye çalışıyordum. Bütün müzik mecralarında ”chillstep” diye arama yaptığınızda çeşit çeşit çalma listeleriyle karşılaşabilirsiniz. MrSuicideSheep bana elektronik müziği sevdiren kanal oldu, incelemenizi tavsiye ederim. Muhakkak radarınıza giren şarkılar çıkacaktır. Elektronik müzikle aram iyi ama radyo kanalı arıyorum diyenler Digitally Imported evrenine göz atmayı unutmayın! Telefon uygulaması olarakta kullanabilirsiniz. 2010’lu yılların sona ermesiyle chillstep türü unutuldu gibi görünüyor ama müziğin hiçbir türünün eskidiğine inanmıyorum sadece çabuk tüketiliyor.

youtube play youtube play

Chillstep öyle bir müzik ki, düşünmeyi durduruyormuş gibi geliyor. Zaman akıyor ama sanki dinleyenlerini tek bir anda sarıp sarmalayarak bulunduğu ortamdan çekip alıyor. Yağmurlu ve ılık bir havada kulağınızda chillstep melodileriyle yürüyeceğinize söz verir misiniz? 

Kapak fotoğrafı: izsmiller.wordpress.com

İlginizi çekebilir: Ece Arda’dan COLORS