Prestijli okulların öğrencilerinden sahada çalışanlara herkesin, spor parkurlarından ofislere her yerde giydiği bir pantolon düşünün… Biz çok fonksiyonlu giysilere dair tartışmaları bugün hala yaparken chino pantolonlar 200 yılı aşkın süredir pratikliğiyle dünyanın her yerinden insanların tercihi. Tabii ki bu efsane parça da moda tarihinde görmeye alışık olduğumuz şekilde ihtiyaçlara dayanarak doğuyor. O halde gelin on dokuzuncu yüzyılın ortalarından günümüze ufak bir yolculuğa çıkalım.

Dockers®

Chino pantolonlar ilk olarak İngiliz ordususunun orijinal üniformalarının Hindistan sıcağında çok kalın gelmesi üzerine doğuyor. Kalın kamuflajlar yerine ince, hava alan bej renkli pantolonlar tercih ediliyor. Ardından Teddy Roosevelt ve Earnest Hemingway gibi maceracı figürler bu pantolonları dolaplarının demirbaşı haline getiriyorlar. Böylece de rahat ve gündelik pantolon fikri yavaş yavaş yayılmaya başlıyor. 1950’lerde chino, üniversite öğrencilerinin resmi olmayan kampüs üniforması ve çalışanların vazgeçilmez hafta sonu ‘styling’i halini alıyor.

Popülaritesi 80’lerde iyice artan bu ikonik parçaın izinde adım adım günümüze geldiğimizdeyse, chino pantolonun yaratıcısı ve uzmanı olarak onunla özdeşleşen Dockers®, ofis giyimine konfor ve hava katarken özgün bir yaşam tarzını da tanımlıyor. San Francisco’da (California, ABD) üretilen bu Amerikan klasiği, hem yaşamı hem iş hayatını kolaylaştıran üstün kaliteli orijinal ürünler sunuyor. Böylece erkeklerin önemli etkinliklerin dışında da iyi giyinmelerini sağlarken karşılarına çıkacak her fırsatı değerlendirmeleri için özgüven kazandırıyor! Bunun için de Dockers®, çeşitli fit ve stillere sahip düşünceli tasarımlarını sunarken her adımda çevresel etkisini azaltmaya odaklı sürdürülebilirlik yaklaşımıyla inovasyonlar geliştirmeye devam ediyor.

Bora Altıntaş, Berke Dikişcioğlu ve Ahmet Samet Erdem

Üstelik bu yaklaşım günümüzde her zamankinden daha da anlamlı. Erkek giyiminde yeni bir ‘cool’ tarza yönelen Dockers®, #DockersCrew ekibinin yeni üyeleri profesyonel BMX bisikletçileri Bora Altıntaş ve Ahmet Samet Erdem ile profesyonel kaykaycı Berke Dikişcioğlu ile mükemmel bir uyum yakalamış durumda. Bu ekibin bir araya gelerek yarattığı ruhu tanımlayan ortak değerlerse: özgünlük ve arzu yaratma, yaratıcılık ve iyimserlik! Yani sportif şık giyim anlayışınsan beslenen ve Casual Friday akımının öncüsü Dockers® insanların diledikleri gibi giyinmelerine öncülük ediyor.

Danny Leon

#DockersCrew ekibinin oluşumuna bakacak olursak hikaye dünya rekoru sahibi şampiyon ve flatland BMX efsanesi Matthias Dandois’nın Dockers® markasının yeni Avrupa elçisi olmasıyla başlıyor. Çok yakın zamanda ise “Street of California Cool” vizyonunu Avrupa’da anlatmaya devam etmek için de profesyonel kaykaycılar Danny Leon ve Izaïdy Cabral De Pina’yı iki yeni yetenek olarak ekibe katılıyor.

Şimdiyse Bora, Ahmet ve Berke de Türkiye’de #DockersCrew ruhunu yaşatmak üzere oyuna dahil oluyor ve Dockers® İstanbul sokaklarına taşınıyor!

Bunun için de yeni #DockersCrew ekibi, mükemmel yeteneklerini chino pantolonlarla sergilerken bir yandan da Dockers® logosunu yerleştirdikleri her yerde en zorlu hareketlerini göstermek için birbirlerine meydan okuyor! Peki nasıl? Her lokasyonda sporculardan biri logoyu yerleştiriyor, diğeri ise en zor hareketi gösteriyor. Elbette bunu Dockers® ile yakaladıkları mükemmel uyum sayesinde yapıyorlar çünkü markanın motivasyonu, giyimde sadeleşme ihtiyacımıza paralel olarak, sporcular için mükemmel bir kombinasyon olan yüksek kalite, esneklik ve stili bir arada sunmak. Zaten chino pantolonları dünya çapında bisikletçilerin ve kaykaycıların favori parçaları haline getiren ve efsane statüsüne taşıyan da tam olarak bu anlayış. O halde gelin sizi Dockers® dünyasına daha yakından bakmak üzere buraya alalım.

Kapak Fotoğrafı: Dockers®